Senat zajmie się „piątką dla zwierząt”. Grodzki sceptyczny wobec ustawy

Senat zajmie się „piątką dla zwierząt”. Grodzki sceptyczny wobec ustawy

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO) wziął udział w spotkaniu z Andrzejem Dudą. Po spotkaniu z nim zapowiedział, że odbędzie się specjalne posiedzenie Senatu, poświęcone  nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt („piątki dla zwierząt”). Najprawdopodobniej plan Grodzkiego ziści się 9 października br.

 

Grodzki ogłosił przy tym, że od jutra ruszą już praktyczne prace nad ustawą. Przedstawiciel KO jest przy tym dość sceptyczny wobec niej, ponieważ uważa, że zbyt szybkie wprowadzenie jej w życie może uderzyć w polską gospodarkę.

Przykłady innych krajów pokazują, że okres trzech lat jest dobrym okresem na wygaszanie hodowli” – twierdzi Grodzki, zgadzając się w tej kwestii z Dudą. „Prezydent stoi na stanowisku, że o ile branża futerkowa może być wygaszana, dobrostan i humanitarne traktowanie zwierząt to wymóg cywilizacyjny, to trzeba pamiętać o ludziach, którzy zainwestowali w ten biznes” – dodał.

 

Są przykłady innych krajów, że można to wygaszać w sposób cywilizowany – poprzez danie czasu na wygaszenie tych hodowli, pewne rekompensaty, szereg działań osłonowych, które doprowadzą do tego, że osiągniemy cel – hodowla zwierząt futerkowych w Polsce nie będzie więcej miała miejsca, natomiast ludzie będą mieli czas się przebranżowić, zająć się czymś innym, a ich dobrostan ekonomiczny ucierpi nad tym jak najmniej” – uzupełnił marszałek Senatu.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Zaniepokojenie Grodzkiego budzą też zawarte w nowelizacji ustawy definicje rasowych psów, kotów czy też rekreacyjnej jazdy konno.

Grodzki, przynajmniej zasadniczo, jest więc zgodny w ocenie ustawy z prezydentem. Ten mówił ostatnio o tym, że przy wprowadzaniu zmian, najistotniejsze powinno być dobro polskich rolników i przedsiębiorców, którzy mogą ucierpieć na nowelizacji. „Wszyscy, którzy znają wieś i specyfikę pracy rolniczej wiedzą, że rolnik dba o swój inwentarz. To jest fundamentalna kwestia w gospodarstwie” – przekonywał Duda.

/nt/

Źródło: rmf24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o