Senator PiS Marek Komorowski został wybrany niezgodnie z prawem?

Senator PiS Marek Komorowski został wybrany niezgodnie z prawem?

Tak – jak podaje „Gazeta Wyborcza” – twierdzą wyborcy z jego okręgu. 21 października protest mieszkańców okręgu trafi do Sądu Najwyższego; wniosek ma być wsparty przez prawników z Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.

 

Marek Komorowski został wybrany na miejsce zmarłego Kornela Morawieckiego – legenda „Solidarności Walczącej” miała reprezentować PiS w okręgu łomżyńsko-suwalskim. Polityk zmarł jednak przed wyborami; partia rządząca została więc zmuszona do znalezienia zastępcy Morawieckiego. Został nim przywołany już Marek Komorowski, który przez wiele lat zasiadał w sejmiku podlaskim.

Kandydatura M. Komorowskiego została zgłoszona już kilka godzin po śmierci Kornela Morawieckiego. Według PKW i PiS doszło do tego zgodnie z prawem i postanowieniami Kodeksu Wyborczego, co nie do końca jest zgodne z prawdą – Kodeks Wyborczy informuje, że jeżeli kandydat na senatora zmarł, to zgłoszenia nowego kandydata najpóźniej dokonać można w 15 dniu przed wyborami. W tym przypadku kandydatura zgłoszona została natomiast 13 dni przed wyborami, a więc w poniedziałek 30 września.

 

Z takimi działaniami nie zgadza się m.in. prof. Anna Rakowska, specjalistka z zakresu prawa konstytucyjnego i adwokat, która krytycznie odniosła się do praktyk PKW. Suchej nitki na tych praktykach nie zostawiają także przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Protest w sprawie – według informacji „Wyborczej” – złożyć ma co najmniej kilkunastu wyborców. Ich skarga ma zostać wsparta przez znanych adwokatów Konrada Pogoda i Patryka Wachowca – reprezentantów FOR. „Podzielamy pogląd wyborców, którzy kwestionują powstanie uprawnienia do złożenia wniosku o zmianę kandydata w wyborach do Senatu w tym okręgu z uwagi na zgon pana Kornela Morawieckiego (…)” – przyznał K. Pogoda w rozmowie z dziennikiem.

Jeżeli Sąd Najwyższy przychyli się do wniosku, to może dojść do unieważnienia wyborów w okręgu łomżyńsko-suwalskim. „Nie wykluczone, że jeśli zdarzy się co najmniej jeszcze jeden przypadek złamania Kodeksu Wyborczego w innych okręgach, otworzy to drogę do unieważnienia wyborów do Senatu w całym kraju” – napisał red. Maciej Chołodowski.

/nt/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MiraPaweł Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł
Paweł

Juz złozyłem w tej sprawie skargę do SN

Mira
Mira

Znajdą obejście , wyjście , przekręcenie , odwrócenie . A jak i to nie zadziała , nie ogłoszą , nie przeczytają , nie przyjmą do wiadomości , listonosza psem poszczują . A w ogóle to są niesłuszne sądy i wyroki tychże mają w tyli . NO ! CHYBA ŻE WYROKOWANIE PO ICH MYŚLI ! WITAJCIE W PISOLANDZIE !