Senator PiS przyznał, że ustawa o SN jest niezgodna z Konstytucją

Senator PiS: „Marszałek Sejmu jest bezwolnym wykonawcą instrukcji politycznych”

Senator PiS Aleksander Bobko przyznał, że reforma Sądu Najwyższego jest niezgodna z Konstytucją. To właśnie on w lipcu jako jedyny z klubu PiS wstrzymał się od głosu podczas głosowania nad ustawą, którą później zawetował Andrzej Duda.

Dziś w Senacie Bobko najpierw podziękował prezydentowi za przygotowanie nowych ustaw, po czym stwierdził, że jeden z przepisów łamie ustawę zasadniczą. Chodzi o przerwanie kadencji Pierwszej Prezes SN. – „Koncentrując się na jednym punkcie, muszę stwierdzić, że przynajmniej ten jeden element w sposób najbardziej oczywisty pozostaje niezgodny z Konstytucją. Ten mankament w nowej ustawie nie został usunięty. Co z tym zrobić, pozostawiam każdemu z nas senatorów” – powiedział Bobko.

Przypomina się sytuacja z posłanką PiS Krystyną Pawłowicz, która podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości, też przyznała, że prezydenckie ustawy są niezgodne z Konstytucją. Zadeklarowała jednak, że zagłosuje tak, jak jej każe partia.

Nie wiadomo jeszcze, co zrobi senator Bobko? Podczas swojego wystąpienia w Senacie dodał bowiem: – „Ja wierzę, że – niezależnie jak zagłosuje Senat – procedura na Senacie się nie skończy. Możliwe są różne scenariusze. Ustawę będzie mógł zbadać Trybunał Konstytucyjny, który przecież działa normalnie”.

Można „pogratulować” senatorowi dobrego mniemania o pracach Trybunału Konstytucyjnego. Wiele autorytetów prawniczych uważa, że obecnie mamy do czynienia z atrapą tej instytucji.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MariaTed Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ted
Ted

Furda Konstytucja, furda Prawo – przegłosujemy wszystko co Prezes każe.

Maria
Maria

Za chwilę p. Aleksander Bobko przestanie być senatorem. Przewodnia siła narodu nie cierpi niesubordynacji.

A ode mnie wyrazy szacunku dla Pana Senatora (: