Senatorowie PiS błyskawicznie przegłosowali ustawy o sądownictwie

Senatorowie PiS błyskawicznie przegłosowali ustawy o sądownictwie

W nocy z piątku na sobotę o godz. 2.30 Senat przyjął bez żadnych poprawek ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych. Teraz ruch należy do prezydenta, który ma 21 dni na decyzję. Jeżeli Duda podpisze, a nic nie wskazuje na to, żeby miał tego nie zrobić, kadencja obecnej KRS wygaśnie we wrześniu.

Wracając do Senatu, za ustawami zmieniającymi sądownictwo było 57 senatorów PiS, 29 było przeciw. Przegłosowane ustawy m.in. przerywają kadencję KRS, która według Konstytucji powinna trwać 4 lata i umożliwiają przeprowadzenie zmian w sądach powszechnych. Mogą one objąć nawet kilka tysięcy osób.

„Senat RP bierze udział w mordowaniu zasad demokracji w Polsce. Zasad, które kształtowała cywilizacja przez co najmniej 25 wieków” – mówił Jerzy Wcisła z PO. – „Przysłowiowy Kowalski może jeszcze dzisiaj nie odczuwać, że ów zamach na niezależność sądów może mieć znaczenie w jego życiu. Ale każdy może znaleźć się na trasie VIP-owskiego auta wiozącego premiera czy ministra. I każdy może bez sądu zostać uznany winnym spowodowania wypadku. Każdy też może trafić do komisariatu i może nawet zostać w nim zabity. A bez niezależnych sądów nikt się o jego prawa nie upomni. Bo politycznie uzależnione sądy nie będą chciały narażać się wszechpotężnemu ministrowi, by walczyć o sprawiedliwość owego przysłowiowego Kowalskiego”.

Sam przebieg prac nad ustawami był skandaliczny. Senatorowie opozycji mówili, że ustawy dotyczące spraw fundamentalnych z punktu widzenia państwa są procedowane w trybie 48-godzinnym, a w tym czasie trudno jest zapoznać się z treściami i je przeanalizować, bo brakowało niektórych druków. Wicemarszałek Bogdan Borusewicz przypominał, że za czasów PRL to jego sadzano na 48 godzin do aresztu. Inni pytali, „czy wojna nam grozi”, skoro Senat zajmuje się ustawą w takim trybie.

Ustawę o KRS za sprzeczną z Konstytucją uznali Sąd Najwyższy, Rzecznik praw Obywatelskich, organizacje prawnicze, a nawet Biuro legislacyjne Sejmu i Senatu.
(Źródło: wyborcza.pl)

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Zulka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zulka
Zulka

Treść ustawy zasadniczej zmieniono zwykłą ustawą . Chodzi o 4 letnią kadencję KRS.