Senatorowie PiS wyszli z sali i zerwali kworum – Senat nie mógł zająć się zmianami do specustawy ws. koronawirusa

Senatorowie PiS wyszli z sali i zerwali kworum – Senat nie mógł zająć się zmianami do specustawy ws. koronawirusa

„Stała się rzecz niesłychana, senatorowie PiS wykazali, że nie chcą walczyć z koronawirusem, bo w momencie głosowania nad wprowadzeniem do obrad punktu mówiącego o nowelizacji specustawy dotyczącej walki z koronawirusem, oni wyszli. To jest rzecz absolutnie niespotykana, zwłaszcza w tej sytuacji, zwłaszcza wtedy, gdy minister Dworczyk jeszcze tydzień temu deklarował, że rząd jest jak najbardziej zdecydowany taką ustawę nowelizować” – powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

 

Podczas obrad Senatu marszałek zaproponował włączenie do porządku obrad projekt zmian w regulaminie izby, co umożliwiłoby szybkie zaproponowanie przez Senat zmian do specustawy ws. koronawirusa. W imieniu klubu PiS senator Marek Martynowski powiedział, że jego klub jest temu przeciwny. – „Senatorowie PiS nie chcą brać udziału w prześciganiu się z rządem w sprawie ustaw” – powiedział Martynowski. Dodał, że nie widzą oni potrzeby, by zmieniać specustawę, po czym wyszli z sali obrad. W rezultacie głosowało 45 senatorów. Z powodu wyjścia senatorów PiS nie było więc kworum.

Marszałek Grodzki ocenił, że to sytuacja jest skandaliczna. Powołał się na art. 19 Regulaminu Senatu. – „On jednoznacznie mówi, że senatorowi uczestniczącemu w posiedzeniu nie wolno uchylić się od udziału w głosowaniu, głosować wolno tylko osobiście. Oni mogli być przeciwko, oni mogli się wstrzymać, ale nie wolno im wychodzić z sali, to jest skandal, który jest niezrozumiały, szczególnie, że wszyscy deklarują, że walczymy z zagrażającą Polsce pandemią. Kiedy chcemy poprawić tę ustawę, ułatwić życie przedsiębiorcom, kiedy chcemy poprawić warunki działania ochrony zdrowia, wychodzenie z sali, by zerwać kworum jest niesłychane, niezrozumiałe” – mówił Grodzki.

 

Podkreślił, że zachowanie senatorów PiS „to działanie niedopuszczalne, które będzie mieć daleko idące konsekwencje”. – „Nie wiem, czy to pokazanie prawdziwych intencji – że jak mówi pan Krasnodębski, po tej epidemii kraj się nieco odmłodzi. O co tu chodzi? Nikt nie zwolni Senatu z podejmowania działań po to, byśmy sobie sprawniej, szybciej i lepiej poradzili z epidemią koronawirusa” – powiedział marszałek Senatu.

A zmiany, które chciał wprowadzić Senat do specustawy ws. koronawirusa to m.in. wydłużenie zasiłku opiekuńczego z 14 do 21 dni dla rodziców dzieci do 15 lat, połowa pensji wypłacana z budżetu państwa dla pracowników firm zawieszonych z powodu koronawirusa i cotygodniowe badania personelu medycznego.

bt

Źródło: dziennik.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
DanJacek DolińskiJantarHerodAntypisZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ewa
ewa

o tylu latach doświadczeń z kłamstwami i manipulacja ze strony PiS jak mozna było uwierzyć, przeciez to sa szuje jakich mało , nawet graja zdrowiem społeczeństwa a za wszystkim stoi Karczewski, któremu za ciasno w 3 pokojach

Marek
Marek

A pozostała 6tka nie pisowkska to gdzie się pytam była (tej formalnie niezależnej ale w 100% pisowskiej nie liczę)? Nawet jak byli pod kwarantanną to mogli pracować zdalnie (podobno).
Przy okazji jest to potwierdzenie tego co mówili mądrzy ludzie wcześniej, że tą ustawą opozycja dała się ograć i pis przerzucił na nich część odpowiedzialności, nie dając w zamian nawet minimalnej kontroli. Oto jak pis jest otwarty na kontrolę, nowelizację i w ogóle rozmowę z opozycją. Uzyskali co chcieli i mają was teraz tam gdzie kaczyński ma dudę, czyli dla niekumatych głęboko w d. .

Zwinka
Zwinka

Co tam pandemia. Karczewski chce rządzić w senacie.

HerodAntypis
HerodAntypis

No to znaleźli sposób na nie swój senat. Od teraz obecność senatorów opozycji obowiązkowa, bo będą zrywać każde niepasujące im posiedzenie!

Jantar
Jantar

Po co walka z koronawirusem, skoro PiS zamierza go wykorzystać do wprowadzenia swoich rządów na dziesięciolecia?

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Panie Marszałku, z całym szacunkiem, PiS wyr…ało opozycję w Senacie jak Kura Dudka! Maam nadzieję, że wyciągniecie z tego wnioski na przyszłość.

Dan
Dan

Szkoda ze nikt nie napisał że jeden z senatorów był podejrzany o zarażeniem się koronawirusem. Grodzki jak zawsze robi szopkę.

Marek
Marek

Bo nikt o niczym takim nie słyszał, podejrzany był jeden z pracowników senatu, dla mnie oznacza to kogoś z zaplecza a nie senatora. I nie ośmieszaj się, nie dlatego pis zerwał kworum bo obawiali się wirusa tylko dlatego by opóźni., Bo swoją faszystowsko-korupcyjną ustawę już mają i nie chcą w niej żadnych zmian, ani nawet informowania „suwerena” jak wadliwa jest to ustawa.