Siedem dni aresztu dla adwokata za postępowanie zgodne z etyką

Usłyszał wyrok w sprawie grożenia śmiercią posłowi PO i zaczął lżyć dziennikarzy

Bezprecedensowy wyrok wydał Sąd Rejonowy w Pruszkowie, ustanawiając siedem dni aresztu dla adwokata, który odmówił ujawnienia informacji objętych tajemnicą zawodową.

Adwokat izby warszawskiej, został wezwany na świadka w sprawie cywilnej. „Przesłuchanie miało dotyczyć jego wiedzy w sprawie, w której występował jako obrońca. Odmówił więc składania zeznań” – tłumaczył „Rzeczpospolitej” adwokat Łukasz Brydak.

Jak oświadczył mecenas, na nic zdała się argumentacja, że zgodnie z prawem o adwokaturze, adwokat ma obowiązek zachowania w tajemnicy wszystkiego, o czym dowiedział się w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych, a tajemnica obrońcy ma charakter bezwzględny. Nie pomogło też odwoływanie do zasad etyki adwokackiej.

„Pruszkowski sąd uznał, że kolegi nie obejmuje obowiązek zachowania tajemnicy obrończej, i skazał go wpierw na 1000 zł grzywny, później na kolejne 3000 zł, a gdy ten dalej odmawiał, wymierzył karę siedmiu dni aresztu” – powiedział  mecenas Brydak. I przypomniał, że również kodeks deontologiczny adwokatów Unii Europejskiej wskazuje, że „tajemnica zawodowa stanowi pierwszorzędne i fundamentalne prawo, a zarazem obowiązek adwokata”.

Postanowienie o zastosowaniu aresztu, które nie jest prawomocne, wywołało w środowisku prawniczym oburzenie.

W sprawę włączyła się już Naczelna Rada Adwokacka, intensywne działania podjęła również izba warszawska.

„Nie są nam znane przypadki, w których adwokat zostałby ukarany karą aresztu za odmowę przekazania informacji objętych tajemnicą adwokacką” – powiedział „Rzeczpospolitej” adwokat Michał Fertak, rzecznik prasowy Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. „Nie zakładamy innego scenariusza niż złożenie zażalenia przez zainteresowanego adwokata” – oznajmił.

/p/

Źródło: Rzeczpospolita

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Mariojohnny bravoSenior-72Maciek123454321Zbyszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbyszek
Zbyszek

Mógłby ktoś napisać, czego dotyczy sprawa i co to za sędzia? Bo może adwokat wie od klienta gdzie jest uwięzione porwanie przez niego dziecko i jeśli nie powie tego sądowi to dziecko umrze z głodu? Albo tego typu sprawa. Sędzia, w desperacji, narażając się na usunięcie z zawodu robi wszystko aby ratować niewinne życie?

Maciek123454321
Maciek123454321

Nie rób sobie jaj. Lepiej spytać, kimże jest ów sędzia? Nie aby jakiś „dobrozmianowiec” kolega od Ziobera?

Zbyszek
Zbyszek

Tak kombinuję ogródkami.

Senior-72
Senior-72

Ciekawe, kiedy któryś z sądów wpadnie na pomysł na ukaranie księdza za odmowę zdradzenia tajemnicy spowiedzi.

Mario
Mario

Co kogo obchodzi tajemnica spowiedzi w swieckim panstwie?

johnny bravo
johnny bravo

jak się nazywa ta sędzia?