Siedmiu wspaniałych Sądu Najwyższego przeciw hordom PiS

PiS po raz ósmy! zmienia ustawę o SN – „Rząd znów idzie na konfrontację z UE”

Sędziowie SN sięgnęli po najgroźniejszą broń – rozum.

Siedmiu wspaniałych – takie miano dostali sędziowie Sądu Najwyższego, którzy skierowali do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) pięć pytań prejudycjalnych. Biedna – w sensie bezbronności – i zagubiona Polska na peryferiach Unii Europejskiej jest plądrowana przez hordy PiS, na czele których stoi watażka z chorym kolanem. Gołocone jest wszystko – media, spółki skarbu państwa, budżet i przede wszystkim prawo, a w jego miejsce zaprowadzane jest bezprawie.

Siedmiu wspaniałych Sądu Najwyższego sięgnęło po najgroźniejszą broń – rozum. A od tego szarańcza PiS powinna zginąć, choć jest ich multum, jak to z czernią bywa.

Tyle alegorii. O co chodzi w tych pytaniach prejudycjalnych? Przede wszystkim jest to zawieszenie przepisów o przechodzeniu sędziów w stan spoczynku. Sąd Najwyższy pyta TSUE o skrócenie kadencji I prezes SN. Czyli niezależnie od złożenia skargi przez Komisję Europejską Trybunał w Luksemburgu zajmie się sprawą prof. Małgorzaty Gersdorf.

Prawo unijne ma prymat nad prawem krajowym, tak wynika z Traktatu UE, który został podpisany w chwili, gdy Polska została członkiem UE. Jeżeli prawo unijne wchodzi w kolizję z krajowym, zastosowanie mają przepisy unijne.

I właśnie na tę ścieżkę wojenną weszło siedmiu wspaniałych Sądu Najwyższego. Jeżeli występują wątpliwości co do prawa unijnego Sąd Najwyższy może, a nawet musi, zapytać TSUE w tzw. trybie pytania prejudycjalnego, choć PiS chciałby rozwalić Sąd Najwyższy bez żadnego trybu, z którym to sposobem demolowania Polski mamy do czynienia od 2015 roku.

Siedmiu wspaniałych SN zastosowało pułapkę na PiS (w filmie o tym tytule są to sieci, w które są łapani złoczyńcy). Mianowicie TSUE nie orzeka co do prawa krajowego, tylko unijnego, a rozum, który wreszcie rozstrzela PiS wraz z ich kulawym watażką tyczy formy pytania, którego schemat zasadza się na przykładowej dialektyce: „Czy dochodzi do naruszenia prawa unijnego, gdy w kraju jest przyjęte rozwiązania takie i takie…”. I to są sieci, w które zostają złapane hordy PiS.

I jeszcze jedno bardzo ważne zastosowanie. Sąd Najwyższy mógł zawiesić stosowanie przepisów wynikających z ustawy o SN w trybie zabezpieczenia, domniemania niezgodności z prawem unijnym. TSUE wydał już taki wyrok o zabezpieczeniu, ma on sygnaturę C-432/05 w punktach od 78 do 83, którego sens zasadza się w tym, iż ochrona uprawnień wynikających z prawa unijnego mogłaby być nadmiernie utrudniona lub nawet niemożliwa.

Jaką zatem mamy sytuację? Pisowskie władze muszą się zastosować do postanowienia podjętego przez siedmiu wspaniałych Sądu Najwyższego i czekać na orzeczenie TSUE.

A na koniec – alegoria. Mamy obrazek, na którym widać złapanych w sieć specjalistów PiS od bezprawia: Piotrowicza, Muszyńskiego, Przyłębską i innych, a człowiek z kulawym kolanem coś negocjuje. No i my wieśniacy, pardon: Polanie (nazwa Polska pochodzi od pole), chwytamy za broń, jaką potrafimy władać – liczę na rozum swoich rodaków – i przepędzamy od koryta tych niszczycieli naszego dobra z takim trudem wypracowanego. Trzeci sezon demolki – musimy szarańczy PiS powiedzieć: dość.

Waldemar Mystkowski
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

9
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
PiotruśMieczysławRozbawionyAgnieszkaMiranda Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Pamiętajmy przy tym, że tak naprawdę nie chodzi o rozstrzygnięcie wątpliwości prawnej. W każdym razie nie jest ona najważniejsza. Sędzia Michał Laskowski wspomniał mimochodem, że na rozstrzygnięcie trzeba będzie poczekać KILKA MIESIĘCY. I właśnie o to chodzi – o CZAS. W okresie, w którym ta bandycka ustawa nie będzie jeszcze obowiązywać, mamy wybory samorządowe i – być może – wybory do europarlamentu. A SN zatwierdza ważność wyborów. Chodzi więc o to, żeby robił to SN w obecnym składzie.

Maria
Maria

Tak czy siak wielkie brawa dla Sędziów

Miranda
Miranda

Siedmiu Wspaniałych odważni, ale czy my „mieszkańcy wioski” pójdziemy za nimi i choć się boimy włączymy się do walki o nasz spokój i normalność ? Choc życie to nie film , ale warto jak pokazał John Struges

Agnieszka
Agnieszka

Zapraszam na światełko pod SN o godzinie 21.Pomóż zachować trójpodział władzy! To ważne dla wszystkich!

Rozbawiony
Rozbawiony

Żaden artykuł prawa unijnego, nie określa wieku przejścia sędziów w stan spoczynku, pozostawiając tę sprawę w kompetencji poszczególnych państw UE – trudno złamać przepis prawa europejskiego, który nie istnieje. : )
Żaden sąd w Polsce nie może „zawiesić” jakiejkolwiek ustawy – ani w części, ani w całości. Nawet TK, orzekając niekonstytucyjność zapisów w dowolnej ustawie, może tylko wskazać je, zalecić dokonanie zmian i wyznaczyć termin. Skierowanie zapytania do TSUE nie powoduje wstrzymania zapisów ustawy.
„Siedmiu wspaniałych” doskonale o tym wie – wykonali efektowny piruet, który zakończy się równie efektownym upadkiem.

Mieczysław
Mieczysław

Baw się dobrze przyjacielu.

Maciek123454321
Maciek123454321

Niuniek, to skąd taka panika u pisiorków, że aż Julcia wystąpiła przed szereg i dała głos, mimo, że nie ma prawa się wypowiadać? Prawo ma (też wątpliwe) TK+, ale nie mgr Julcia, która nie jeden raz udowodniła, że sama ma problemy ze stosowaniem prawa. A słyszałeś – misiu kolorowy – o takim pojęciu prawnym, jak „zabezpieczenie”? Nie słyszałeś. Jasne, A poza wszystkim, czy nie wydaje ci się – pyszczku kochany – że siedmiu sędziów SN o długoletniej praktyce nie może sobie pozwolić na robienie z siebie pajaców? Nie bój bidy, dobrze pogrzebali w ustawach i polskich i europejskich. Załóżmy jednak,… Czytaj więcej »

Mieczysław
Mieczysław

Dobrze, że sędziowie dali odpór juncie na gruncie prawa, teraz musimy obronić SN do czasu rozstrzygnięcia w TSUE tak by sprawa nie stała się bezprzedmiotowa.

Piotruś
Piotruś

Rozum? Nierówna walka. PiS bezbronny.