Skandaliczna sytuacja kobiet w polskiej armii

Skandaliczna sytuacja kobiet w polskiej armii

Od osiemnastu lat Polki mają prawo kształcić się w szkołach wojskowych. Jak pisze w „Newsweeku” Paweł Reszka, dziś z grona ponad pięciu tysięcy kobiet żołnierzy, więcej niż jedna piąta to oficerowie. Czterysta czternaście pań pełni funkcje dowódcze. Reszta to podoficerowie i szeregowi

Jak się odnajdują w armii? Bardzo różnie, a nie specjalnie ryzykując można powiedzieć, że nie najlepiej.

Dziennikarz przytacza konkretne przykłady i opowiada o tym, jak np. pani podoficer po przedstawieniu swoich papierów poświadczających jej kompetencję, dobry stan zdrowia i nienaganność służby słyszy, że nie chodzi o żadne papiery… „Przecież pani wie. Pan pułkownik chciał panią przelecieć. „Co z tego, że nigdy nie dała ku temu powodu: „Włosy spięte, paznokcie przycięte, zero makijażu” – tłumaczy. „W jednostce, na szkole, na kursach – zawsze stawiali mnie za wzór. Mówią różnie. Że kobiety idą do wojska szukać sobie męża. I tak też jest. Sama znam takie przypadki. Mizdrzyli się nawet na mojej kompanii. Ale ja nic takiego nie chciałam” – wyjaśnia.

Zapewnia, że przede wszystkim chciała dobrze służyć. Potrzebowała zarobić, na życie swoje i córki, którą samotnie wychowuje. Z równym poświęceniem pracowała w kancelarii, jak było trzeba zgłaszała się do służby patrolowej i czyściła broń… „Najpierw wszystko było dobrze, a potem już tylko źle” – opowiada. /…/ „Jakbym się z pułkownikiem przespała, wszystko byłoby inaczej” – dodaje.

Pytana, czy proponował pani wprost, odpowiada:

„Nawet po tym, jak dałam mu w twarz za obmacywanie. Spotkał mnie na korytarzu i mówi: „Jeszcze masz czas, żeby się zastanowić nad naszą współpracą”. Co w tym przypadku znaczy słowo „współpraca”? „No, że pójdę z nim do łóżka…” – odpowiada kobieta.

Najgorsze, że na wszystkich szczeblach paniom jest podobnie niekomfortowo. Opowiada tygodnikowi pani, która dopracowała się funkcji dowódczej:

„Język angielski – w porządku! Studia w cywilu skończone. Podyplomowe skończone. Testy z WF? Proszę bardzo – trenowałam pływanie. Wszystko elegancko z górki. Trafiłam na kurs oficerski. Wykładowcy czasami pytali: „A wy, kobiety, co tu robicie? Może idźcie dzieci rodzić albo co?”

/jp/

Źródło: Newsweek

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
JacekMaciek123454321Maciek123454321AnkaZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jack Dunster
jack Dunster

Well, why isn’t this cleaned up, PIS – or is this want you want?

Zwinka
Zwinka

To przykre, ale mizoginizm w środowiskach tradycyjnie męskich to nic nowego. Kobiety decydujące się na wejście w ten „zaklęty krąg” powinny mieć tego świadomość. Dotyczy to nie tylko wojska, Co zatem robić ? Nie wiem. Walka z kołtunami, czy zwyczajnymi prostakami to kopanie się z koniem, ale cóż…innej drogi nie ma.

Maciek123454321
Maciek123454321

Amerykanie nakręcili na ten temat film – „G.I. Jane”. Tylko w odróżnieniu od nas, oni zdaje się – poradzili sobie z seksizmem w wojsku.

Anka
Anka

Połowa facetów w wojsku to typowe „trepy”. Zawsze tak było i nic tego nie zmieni.

Maciek123454321
Maciek123454321

Był film pt. „Dzien Kobiet” o mobbingu w sieci handlowej oparty na faktach. Główna bohaterka zwycięża. Może czas nakręcić podobny film o wojsku? No, ale dopiero po wywaleniu Antosia Zdrajcy i całego PISuaru.

Jacek
Jacek

Odpowiedzmy sobie na jedno pytanie kim ma być żołnierz? Wojownikiem (człowiekiem zdolnym do zabijania innych ludzi – na rozkaz). Mężczyzna jest silniejszy od kobiety, matka (haha) natura stworzyła faceta do walki, a kobietę do opieki. Kobieta w wojsku owszem ale jako pracownik cywilny. Dlaczego? Jak ma wyglądać kariera kobiety żołnierza, która decyduje się na dziecko? Przysługują jej wszystkie prawa odnośnie opieki i wychowania dziecka. Bardzo dobrze ale to jej koledzy, podwładni, będą musieli wykonywać za nią robotę gdy jej nie będzie w służbie. Oczywiście ustawodawca przewidział to i za pełnienie dodatkowych obowiązków można dostać uśredniając ok 200zł. Czyli pracując na… Czytaj więcej »