Skandaliczna wystawa w lubelskim oddziale IPN

Skandaliczna wystawa w lubelskim oddziale IPN

Swastyka, logo Volkswagena i Mercedesa, obrazek z bramą Auschwitz, w którym napis „Arbeit macht frei” zastąpiono hasłem ‚Witajcie w Niemczech”, podobizna Władimira Putina wpisana w trupią czaszkę z napisem „Achtung Russia!” ze stylizowanym znakiem SS – to elementy wystawy plakatów Wojciecha Korkucia. Kolejne plakaty nawołują do zapłaty reparacji wojennych przez Niemcy lub krytykują rząd PO. Wystawę zorganizowano w lubelskim oddziale IPN z okazji – uwaga! – święta żołnierzy wyklętych.

– „Jestem zaskoczony. Takie plakaty nie mają nic wspólnego z żołnierzami niezłomnymi, o których miało mówić wydarzenie. Nie mają też nic wspólnego z historią Polski do 1989 r., bo przecież Putina wtedy nie było. Pojawiającej się kwestii reparacji niemieckich także” – powiedział „Dziennikowi Wschodniemu”, proszący o anonimowość lubelski wykładowca, zajmujący się stosunkami międzynarodowymi. Podobnie – ale też bez podawania nazwisk – mówili inni naukowcy. – „Według mnie, to bardzo kontrowersyjny plakacista i bardzo kontrowersyjna wystawa. Według mnie, IPN nie jest miejscem na prezentowanie takich prac”.

Co na to Instytut Pamięci Narodowej? Dawid Florczak, rzecznik lubelskiego oddziału IPN, w swoim oświadczeniu napisał: – „Jak dotąd, do lubelskiego IPN nie napływały negatywne sygnały w sprawie ekspozycji, wręcz przeciwnie: wiele osób przekazywało nam informacje o tym, że pozytywnie odbierają plakaty. Wystawę z pewnością można nazwać bardzo wyrazistą, ale nie ksenofobiczną. Plakaty, które tam się znajdują odnoszą się do historii najnowszej, jak m.in. te z wizerunkami żołnierzy podziemia niepodległościowego”.

Wojciech Korkuć to twórca bardzo ceniony przez PiS. Grupa polityków i sympatyków tej partii na siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej zamówiła u niego plakat. Jego grafiki pojawiały się m.in. na okładkach „Gazety Polskiej”. Za ich pośrednictwem często atakuje środowiska feministyczne, opozycję czy gejów.

bt

Źródło: dziennikwschodni.pl, fakt.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

15
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
7 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
ZgredzinkaMaciek123454321MirandaRozbawionybart Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marcin
Marcin

Hasło „aborcja jest ok” na okładce GW jest ok, nergal z ukrzyżowanym Jezusem na dildo jest ok. Więc nie wiem co złego jest w tych plakatach. Pozdrawiam.

Plus ujemny
Plus ujemny

Pan bardzo lubi precyzyjną lokalizację cytatów. Wobec tego proszę o daty.

bart
bart

Jak nie wiesz, to nie pisz, bo to może być dla ciebie niebezpieczny wysiłek.

Maciek123454321
Maciek123454321

Marcin ksywa „Gmyz” za każdym razem pokazuje kalectwo umysłowe. Ty naprawdę musisz być ciężkim idiotą, żeby nie zauważyć, że sąsiedztwo swastyki z logo Volkswagena i Mercedesa każe domniemywać, że przynajmniej kilkaset tysięcy Polaków, jeśli nie parę milionów – to naziści, ponieważ tyle aut Volkswagena i Mercedesa jeździ po polskich drogach. Jeśli masz ochotę znów się na mnie obrażać, że cię wyzywam, posłużę się cytatem. „Powiedzieć komuś – idiota, to nie obelga, lecz diagnoza”. (J. Tuwim) Och…. zapomniałem, ty jesteś przecież antysemitą, a Tuwim był niewłaściwego pochodzenia, czyli – żaden autorytet dla gmyza Marcina.

Marcin
Marcin

Nie baranie tępogłowy. Wskazuje to na udział tych firm w budowie potęgi nazistowskich Niemiec. I tak, Tuwim nie jest dla mnie autorytetem lewaku.

Maciek123454321
Maciek123454321

Wylizałeś już pupcię kaczyńskiego, czy nadal stoisz w kolejce?

Marcin
Marcin

Merytorycznej odpowiedzi na żaden mój post nigdy nie dałeś. Tylko obrażasz mnie i innych.

Jot
Jot

To dyżurny prawicowy grafik (artystycznie wszelako bez zarzutu), w służbie jednak czarnosecinnej konserwy. Jest też autorem wdzięcznej naklejki „Gówno prawda”, imitującej winietę Gazety W.

Andrzej
Andrzej

Tylki idioci starają się jątrzyć.

Plus ujemny
Plus ujemny

Specyficzny dobór czarnych kart naszej historii. Widać że gość rzetelnie zarabia na swoją zapłatę w rubelkach.

bart
bart

Straszne dno – twórczość tego służalca.

Rozbawiony
Rozbawiony

Na czym polega ten skandal? Na zestawieniu swastyki z logo firm niemieckich? Tutaj mogłoby się znależć większość niemieckich firm, które współpracowały z Hitlerem, korzystały z pracy niewolniczej więżniów, produkowały cyklon B, czy też finansowały pseudomedyczne badania Mengele, jak koncern Bayer!

Maciek123454321
Maciek123454321

Ty naprawdę nie rozumiesz, czy jątrzysz? Znaczy – według ciebie albo Hitler był spoko, albo parę milionów Polaków to naziści, ponieważ jeżdżą volkswagenami i mercedesami. Innej możliwości nie ma. Tak więc, logicznie rzecz ujmując – ty jesteś nazistą, albo idiotą. Innej możliwości nie ma. Jeżeli czujesz się dotknięty, wcale nie jest mi przykro. Twojego kochanemu koledze Marcinowi napisałem, że „idiota to nie obelga, lecz diagnoza”. Tobie piszę to samo, rozbawiony gmyzie.

Miranda
Miranda

Korkuć , grafik jak grafik – skojarzenia ma prawdziwe ale nie na miejscu, bo po co po 75 latach od wojny jątrzyć ale dlaczego jego plakaty pokazuje IPN , któremu płacimy bodajże nie za promowanie „swoiskich” grafików. Prawda, toć to po linii partii. W 1968 też tak było.

Zgredzinka
Zgredzinka

Czy nad tym szaleństwem ktoś jeszcze ma kontrolę?
To nazistowskie szaleństwo zaczyna żyć własnym życiem.
Skoro nawet IPN nie podnosi alarmu, nie włącza się w to prokuratura, to gdzie my jesteśmy?
Przecież to hołubienie żołnierzy „przeklętych” doprowadzi nas do narodowej katastrofy !!!
Dobrze powiedział prezydent Kwaśniewski … Dżin został wypuszczony z butelki i nikt go już tam nie wsadzi.