Skandaliczny wpis Glińskiego – zapowiedź cenzury w teatrach?

„Pan minister kultury, profesor doktor habilitowany Piotr Gliński błysnął olśniewającym dowcipem”

– „Wicepremier Piotr Gliński usunął, więc wklejam. Czy to zapowiedź cenzury w teatrach? Minister kultury sugeruje, jak w samorządach wygra PiS, to w teatrach będzie się działo tylko to, co władzy miłe. Skandaliczna wypowiedź” – napisał na Twitterze Patryk Michalski z RMF FM. Dołączył wpis ministra kultury. – W odniesieniu do inf. o spotkaniu z Grossem w Teatrze Polskim w Poznaniu: informuję, że placówkę prowadzi miasto Poznań, a nie @MKiDN_GOV_PL. Warto wiedzieć, że absolutna większość teatrów jest w rękach samorządów. Już 21.10 możemy zmienić ich właścicieli. W wielu miejscach warto!” – napisał Gliński. Nie usunął go jednak – po poprawieniu literówki zamieścił go ponownie.

Chodzi o spotkanie w poznańskim teatrze z okazji ukazania się wywiadu-rzeki Aleksandry Pawlickiej z prof. Janem Tomaszem Grossem. Historyk i autor takich głośnych książek, jak ”Sąsiedzi”, ”Strach” czy ”Złote żniwa” jest bezpardonowo atakowany przez PiS. U Glińskiego – jak widać – Gross także budzi żywe emocje, prowadzące aż do wniosków, dotyczących przejęcia teatrów przez PiS po wyborach samorządowych.

– „Pełna cenzura towarzyszu Gliński jest waszym marzeniem jak widać, a już szczególnie w kulturze. Ale te czasy są już za nami, a jęki PiS w tej sprawie tylko pokazują wasze prawdziwe oblicze”; – „Jakby min. Gliński mógł wpływać na repertuar, to by same jasełka były. Skandaliczne słowa”; – „Komunistom też przeszkadzała niezależność ludzi sztuki. Ale w końcu pisiory to PRLbis to wszystko logicznie się układa, panie techniczny” – komentowali internauci.

Dosadnie podsumował wpis Glińskiego Tomasz Siemoniak z PO: – „Cenzor Gliński. Już się w ogóle nie hamują. Komitety miejskie PiS będą ustalać repertuar teatrów, kin i wystaw”.

bt

Źródło: Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
ChermesRafałWaldemarPolka gorszego sortuNihil Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbyszek
Zbyszek

Pamiętam, że za komuny było dużo westernów. To też wróci?

Rafał
Rafał

Obawiam się, że zamiast westernów będzie 300 nowych odcinków „Niewolnicy Izaury”.

Chermes
Chermes

Było też sporo filmów radzieckich.
Ale „Lenin w Październiku” da się z powodzeniem zastąpić hiciorem: „Lech w Kwietniu”, znanym również pod tytułem Smoleńsk. 🙂

Nihil
Nihil

Za komuny był program „Sonda”… Taki komunistyczny, ale oryginalny

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Prawdziwa kultura znów zejdzie do podziemia, jak kiedyś. To się nie da zdławić.

Waldemar
Waldemar

Warto pamietać o tym apelu ministra kultury pisowskiej, przy wypełnianiu karty wyborczej. Fakt, warto mieć taki samorząd, który będzie sam się rządził, bez wskazówek i pouczeń pana ministra. A tak przy okazji „spotkania z Grossem”. Być może Gliński o tym nie wie, ale jest on profesorem i to uniwersytetu Princeton. Warto o tym pamiętać, skoro z taką lubością stosuje się tytulaturę we własnych szeregach.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Oni tytułów obcych uczelni nie uznają. A i polskich też tylko niektórych. 😉