Skok na kasę Polaków pracujących za granicą

Skok na kasę Polaków pracujących zagranicą

Resort przygotował projekt ustawy, która od stycznia 2021 r. będzie nakazywała Polakom pracującym za granicą płacić podatki w kraju.

Pomysł narodził się już dawno i prasa o nim wspominała wielokrotnie. W lipcu 2018 r. Polska podpisała tzw. konwencję MLI, czyli umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Obecnie Polak, który nie osiągał dochodów w kraju, nie podlegał tutaj opodatkowaniu. Konwencja MLI zakłada, że dochód osiągany za granicą jest opodatkowany w Polsce, ale od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą.

Problem polega na tym, że rząd chce zlikwidować ulgę abolicyjną, z której korzysta ok. 67 tys. osób. Ulga ta obowiązywała osoby pracujące czasowo za granicą, a mieszkające na stałe w Polsce. Teraz podatek PIT będzie wyliczany od sumy dochodów zagranicą i w kraju.  Prawdziwy haczyk tkwi w tym, że w wielu krajach Zachodniej Europy kwota wolna od opodatkowania jest znacznie wyższa, niż w Polsce. Relatywnie niewielkie dochody zagraniczne, w przeliczeniu na złotówki – przy wysokim kursie walutowym – mogą dać dużo większe kwoty opodatkowania.

Przepisy te już dotyczą pracy m.in. w Austrii i Wielkiej Brytanii, wkrótce obejmą kolejne państwa.

Sama konwencja MLI nie wymaga zniesienia ulgi abolicyjnej, ale – jak tłumaczy resort – „ulga abolicyjna wykorzystywana jest do zakładania spółek osobowych za granicą, a co z tym idzie – unikania płacenia w Polsce podatków”. „Ulga abolicyjna kosztuje Polskę 260 mln zł rocznie. 80 proc. tej kwoty dotyczy dochodów osiąganych w wewnątrzunijnych rajach podatkowych: między innymi w Holandii, Luksemburgu i na Cyprze” – PAP cytuje wypowiedź wiceministra finansów Jana Sarnowskiego. Na pociechę Ministerstwo zapowiada, że dochody osiągane za granicą do kwoty 8 000 zł będą rozliczane na starych zasadach.

W praktyce oznacza to, że albo Polacy zaczną pracować na Zachodzie na czarno, albo przeniosą się tam na stałe. Bo przepisy nie dotyczą rodaków, których z krajem łączy jedynie paszport, a ich życie toczy się poza granicami.

Zostań patronem KODUJ24.PL

/ep/

Źródło: Wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kundzia
Kundzia
15 września 2020 18:57

Odnośnie komentarza Łukasza,żeby było jasne to w żadnej kadencji nie głosowałam na pisiorów a tym bardziejn na dudę,więc proszę nie wkładać wszystkich pracujących za granicą do jednego worka. Nie każdy pracujący za granicą jest debilem i głosuje na pis.