„Śląsk jest lekceważony [przez rządzących] w sposób, który musi wywoływać nasz sprzeciw”

„Śląsk jest lekceważony [przez rządzących] w sposób, który musi wywoływać nasz sprzeciw”

„W ostatnim czasie miały miejsce wydarzenia, które powodują, że nie mamy powodów do zadowolenia. Rząd PiS pozbawił woj. śląskie niemal 40 mln zł subwencji, Sejm po raz kolejny odmówił procedowania ustawy o śląskim języku regionalnym, a minister infrastruktury – co szczególnie bulwersujące – zapowiedział wyprowadzenie międzynarodowego węzła kolejowego poza Górny Śląsk, pod małopolski Olkusz (…). Śląsk jest lekceważony w sposób, który musi wywoływać nasz sprzeciw” – mówił na rozpoczęcie Marszu Autonomii w Katowicach Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska. Marsz jest organizowany od 13 lat w rocznicę nadania w 1920 r. woj. śląskiemu autonomii przez polski Sejm Ustawodawczy.

 

Wśród haseł skandowanych podczas marszu pojawiły się m.in. „Autonomia to nie skrajność, autonomia to normalność”, „Godomy, godomy, bo gańby nie momy”, które ma podkreślać, że demonstrujący nie wstydzą się używania śląskiej mowy. Uczestnicy pochodu rozwinęli olbrzymią, długą na 100 m i szeroką na 3 m flagę w śląskich, żółto-niebieskich barwach. Działacze RAŚ przygotowali też planszę z powiększonym zdjęciem marszałka woj. śląskiego Jakuba Chełstowskiego z PiS. Przed dojściem PiS do władzy uczestniczył on w Marszu Autonomii – teraz odmówił wzięcia udziału w imprezie.

Gorzelik podkreślił, że autonomia nie jest fanaberią lub przywilejem dla wybranych, ale prawem regionów, powszechnie respektowanym w wielu krajach zachodniej Europy. – „W naszym przekonaniu, jeżeli Rzeczpospolita Polska ma być państwem nowoczesnym i bliskim obywatelom, powinna postawić na zdecydowanie większą samorządność regionów. Nie ma zgody na to, by Śląsk znalazł się na bocznym torze” – podkreślił lider RAŚ.

 

Ciekawe, co na to Jarosław Kaczyński, który kilka lat temu pisał, że „śląskość jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej.

bt

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
smętekZgredzinkaHerodAntypisJabis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jabis
Jabis

No! To krzywousty spekulant; kłamca skazywany przez sąd; ten, któremu ukradli cudowne slajdy – nie będzie miał LETKO. 😀

Zgredzinka
Zgredzinka

Że niby co? Myślisz, że Matołżesz będzie się przejmował marudzeniem jakiegoś tam Ruchu Autonomii Śląska?
Przecież widzisz, że wygrali tam wybory samorządowe (wprawdzie dzięki zdradzie kandydata „Wiosny” Wojciechowa Kałuży) i do PE, a więc mogą im naskoczyć, bo „śląski suweren” im sprzyja.

HerodAntypis
HerodAntypis

ŚląSK jest po prostu ofiarą traumy smoleńskiej. Pierwszą ofiarą tej traumy został pan TuSK. GdańSK też jest gnębiony wcale nie dlatego, że TuSK jest z tego zacnego miasta. Wszystkie te słowa brzmią na końcu jak SmoleńSK. Comiesięczne pranie mózgów przez 8 łat zrobiło swoje. Na stulecie niepodległości miało być sto kolumn czy słupów ale skończyło się na ławkach. Przecież słup czy kolumna to obeliSK. Trauma i tak została przemycona do ławek poprzez ich osobliwy kształt. Każdy niespisiały człowiek widzi trumnę ewentualnie sarkofag wawelski a nie ławkę.Jak Morawiecki wygra w Katowicach to ŚląSK będzie służył za klasyczny przykład syndromu sztokholmskiego.

smętek
smętek

Ślązacy są dumnym narodem i nie staną się wasalem płaskodzioba. Pisuary nagle przypomniały sobie o Powstaniach Śląskich i nie pytając nikogo o zdanie powiedziały „damy wam defiladę”. W Katowicach powietrze i tak zanieczyszczone więc te wszystkie pojazdy pancerne dodadzą ludziom zdrowia.

smętek
smętek

Mam nadzieję, że Ślązacy pamiętają jak Kaczyński nazywał ich V Kolumną niemiecką. Te umizgi pisuarów do Ślązaków nie przyniosą Matouszkowi zwycięstwa.