Śledztwo prokuratury w sprawie niedopełnienia obowiązków przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek

Śledztwo prokuratury w sprawie niedopełnienia obowiązków przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek

22 kwietnia warszawska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez szefową Kancelarii Sejmu Elżbietę Witek oraz innych urzędników. Chodzi o odmowę publikacji list poparcia dla kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

 

Cały problem zaczął się w grudniu 2017 r., kiedy to przegłosowano zmieniony sposób wybierania członków Krajowej Rady Sądownictwa. Wcześniej wybierało ich środowisko sędziowskie, teraz – Sejm. Kandydaci muszą być sędziami RP oraz uzyskać poparcie 15 innych sędziów lub 2000 obywateli.

W marcu 2018 r.  głosami PiS oraz Kukiz’15 wybrano 15 sędziów do nowej KRS. Już wtedy opozycja zarzuciła temu sposobowi niezgodność z Konstytucją oraz niekonstytucyjne przerwanie poprzedniej kadencji Rady. Żądano dostępu do list poparcia dla kandydatów, celem sprawdzenia wymaganej ilości podpisów. Ich ujawnienia odmówił ówczesny marszałek Sejmu, Marek Kuchciński, a Kancelaria Sejmu odrzuciła zgłoszony w tej sprawie wniosek formalny posłanki Kamili Gasiuk-Pihowicz.

Posłanka Nowoczesnej (potem KO) zaskarżyła tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który w sierpniu 2018 r., nakazując publikację list, uchylił decyzję Kancelarii Sejmu. Ta z kolei odwołała się od tego wyroku. Naczelny Sąd Administracyjny 28 czerwca 2019 r. podtrzymał orzeczenie WSA.

 

Tymczasem Kancelaria Sejmu nie uszanowała tego wyroku, odwołując się tym razem do prezesa UODO. Mimo iż prawnicy zwracali uwagę, że postanowienie prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych nie może być powodem wstrzymania prawomocnego wyroku.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

W końcu stycznia 2020 r. WSA nakazał publikację list poparcia do KRS, uchylając tym samym postanowienia prezesa UODO. Kancelaria Sejmu nie opublikowała list do dziś. Stąd wniosek do prokuratury o niedopełnieniu obowiązków przez marszałek Sejmu, szefową Kancelarii Sejmu Elżbietę Witek oraz innych, odpowiedzialnych za niewykonanie wyroku osób.

Czy prokuratura zajmie się panią marszałek?

/td/

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Leszek
Leszek
25 maja 2021 15:06

Nie pozwolą przecież na żadne prawdziwe postępowanie p-ko Witkowej. Ale jest to dobra przestroga i prognostyk na przyszłość bez pisu.

HerodAntypis
HerodAntypis
25 maja 2021 15:24

Tak się przejęli spełnianiem obietnic wyborczych, że nie mają czasu na wykonywanie obowiązków. Ponadto sumienne wykonywanie obowiązków może zaszkodzić. Pamiętajmy o efekcie motyla: matka beata od upadłego księdza drukuje słynne orzeczenia, to zgred nie otrzymuje nadwornej kucharki a łotrowicz i sałatkowa panienka pałętają się gdzieś bez sensu.
Kto wie, co by się wylęgło, gdyby witkowa była sumienna i uczciwa.

ewa
ewa
25 maja 2021 18:17

Ziobro przymknął by oko gdyby nie fakt, że go w sejmie upokorzyła nie cgo do głosu