Śledztwo w sprawie głosowań 16 grudnia, umorzone

Śledztwo w sprawie głosowań 16 grudnia, umorzone

„Posiedzenie Sejmu z 16 grudnia 2016 r., podczas którego uchwalono ustawę budżetową, miało prawidłowy przebieg, a przeniesienie obrad z sali plenarnej do Sali Kolumnowej było zgodne z prawem” – oceniła prokuratura i śledztwo umorzyła.

Przypomnijmy: postępowanie prowadzone było od 19 grudnia ubiegłego roku i dotyczyło – na co warto zwrócić uwagę, ze względu na reakcję prokuratury – przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych oraz działania na szkodę interesu publicznego przez funkcjonariuszy publicznych. Złożyły je m.in. PO i Nowoczesna. Tamtego grudniowego dnia, w związku z planami ograniczeń w pracy dla dziennikarzy w Sejmie oraz wykluczeniem z obrad jednego z posłów PO Michała Szczerby, opozycja rozpoczęła blokowanie sejmowej mównicy. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, tam też przeprowadzono głosowanie m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r.

„Warszawska prokuratura okręgowa zdecydowała o umorzeniu tego śledztwa, z powodu braku znamion czynów zabronionych oraz niepopełnienie czynów wskazanych w zawiadomieniach” – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik. Z ustaleń prokuratorów wynika, że przeniesienie obrad „było konieczne do zapewnienia sprawnej pracy Sejmu, a przedstawiciele wszystkich sejmowych stronnictw i niezrzeszeni mieli pełną swobodę udziału w tych obradach” – powiedziała. To nie wszystko. Prokuratura oceniła też, że „we wszystkich przeprowadzonych w Sali Kolumnowej głosowaniach, w tym nad ustawą budżetową, brała udział wystarczająca do podjęcia decyzji liczba posłów – od 236 do 237, a więc zostało zapewnione tzw. kworum”. Nie stwierdziła przy tym, by głos oddawały osoby nieuprawnione.

Czy ta decyzja oznacza, że prokuratura stwierdziła, iż nie utrudniano posłom dostępu do Sali Kolumnowej; że już po głosowaniu jego uczestnicy, na przykład minister Ziobro, nie podpisywali listy obecności; i że z całą pewnością na sali było kworum? Jeśli (niektóre) fakty są inne, niż ustaliła prokuratura, tym gorzej dla faktów. I dla nas.
(Źródło: wp.pl)

mpm
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
TomaszZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Jasne, wszystko musiało być w jak najlepszym porządku, skoro dwulatek podpisał. No dobra, żartowałam.

Tomasz
Tomasz

Mam nadzieję, że to nie koniec i postanowienie o umorzeniu śledztwa zostanie zaskarżone, a sąd nie wyznaczy terminu rozprawy za dwa lata.