Śmiech wrogom ojczyzny

Śmiech wrogom ojczyzny

Funkcjonariusze policji w Legnicy mają ostatnio bardzo dużo pracy. Ścigają anonimową grupę, która dwa tygodnie temu zagospodarowała miejsce po usuniętym w ramach dekomunizacji, Pomniku Wdzięczności, stawiając tam „Pomnik Czystości Narodu”. Centralną postacią tej konstrukcji była duża, żółta, dmuchana kaczka. Przez 40 minut kaczuszka cieszyła oczy mieszkańców Legnicy aż pojawiła się policja. Funkcjonariusze drogówki „aresztowali” kaczkę, choć mieli z tym troszkę problemów. Kaczka nie mieściła się w radiowozie, więc trzeba było wezwać posiłki i kaczka została przeniesiona do miejscowej palmiarni.

Wydaje się, że to zabawne zdarzenie będzie wzbudzało uśmiech, a jednak nie. Policja prowadzi intensywne śledztwo i poszukuje autorów happeningu, którym chce postawić zarzut z paragrafu 63a („kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny”)

Warszawa jest z nami. Pozdrowienia od wiernego Fana ze stolicy 🙂

Opublikowany przez Aktywna Legnica/Żółta Alternatywa 10 kwietnia 2018

Po „aresztowaniu” kaczki w Legnicy pojawiły się plakaty z hasłem „uwolnić kaczkę”, a organizatorzy happeningu otrzymali wsparcie Krzysztofa Skiby, muzyka, artysty i satyryka, kiedyś związanego z Pomarańczową Alternatywą, który mówi – Solidaryzujemy się z Kaczką Myjką, którą policja zatrzymała w Legnicy bez podania przyczyny. Przypominam, że w czasach PRL milicja goniła krasnoludki. A władza, która goni krasnoludki, musi upaść. Tamta upadła. Władza, która zamyka gumowe kaczki, też nie wygląda zbyt poważnie”. W Gdańsku zorganizowano akcję, w której nawoływano do wypuszczenia kaczki na wolność.

chcemy się dowiedzieć, kto aresztował Kaczkę”

Policja szuka sprawców przestępca, a dziennikarce GW udało się z nimi porozmawiać. Jak mówią przedstawiciele Aktywnej Legnicy/Żółtej Alternatywy – „Nasza kaczka stała się symbolem oporu wobec głupoty i bezmyślności władzy, choć wszystko jest na wesoło, bez martyrologii i kombatanctwa”. Podkreślają, że nie są związani z żadną partią ani z KOD-em i „Chcemy ożywić debatę publiczną, pokazać, że nie ma jedynie słusznych świętych prawd. Nie podoba nam się polska polityka. Zarówno obóz rządzący, jak i opozycja, które w swych groteskowych pozach są coraz bardziej oderwane od rzeczywistości, realnych potrzeb ludzi. Chcemy spuścić z tego rozdętego balonu powietrze niczym policjanci z naszej kaczki.

Nie ujawniają się, bo uważają, że to nie na nich ma się skupić uwaga, ale na ich działaniach. Mają swoje życie, realizują się prywatnie, zawodowo, społecznie i ostro zaprzeczają opinii, jakoby finansowało ich lobby żydowsko-lewacko-arabsko-liberalno-feministyczno-brukselskie.

Pomysł na Pomnik Czystości Narodu zrodził się spontanicznie, po przeczytaniu informacji, że 80% mieszkańców Legnicy było przeciwnych zburzeniu Pomnika Wdzięczności, ale ich głos się nie liczył, bo władza i tak zrobiła to, co chciała. Można było pozostawić pomnik i tylko uzupełnić go tablicą, wyjaśniającą okoliczności jego postawienia i sytuację miasta.

Nie ukrywają też swojego zadowolenia działaniami policji w tej sprawie. Gdyby nie ona „skromny happening nie odniósłby sukcesu tak, jak bez interwencji milicji obywatelskiej happeningi Pomarańczowej Alternatywy nie byłyby tak znane i udane. Takie kompromitacje zapisują się w historii. A dzięki pewnemu „Kulsonowi” do języka powszechnego wejdzie z pewnością określenie „konstrukcja kartonowo-gumowa”, bo tak nieporadnie nazwano nasz pomnik”.

Są bardzo otwarci na propozycję Krzysztofa Skiby, który chce zostać ambasadorem Żółtej Alternatywy w Trójmieście i mówią, że „Żółtą Alternatywę może tworzyć każdy w swoim mieście, do czego zachęcamy. W każdej „Legnicy” w Polsce może być grupa ludzi, która weźmie z nas przykład i zrobi coś po swojemu. Były już parasolki, była rewolucja goździków, teraz czas na żółtą kaczuszkę. Czyż to nie uroczy, a zarazem silny i rozpoznawalny symbol? Niech żółte kaczki trafią na biurka, za szyby samochodów, do domów i miejsc publicznych. Niech będą symbolem walki z brakiem poczucia humoru i staną się znakiem lekko ironicznego podejścia do obecnej rzeczywistości. Naszym hasłem jest „Śmiech wrogom Ojczyzny”. I będziemy się tego trzymać. Uwolnić kaczkę!”.

Muszę przyznać, że pomysł świetny i trzymam kciuki za tych „pozytywnie zakręconych”, którzy wybrali swoją drogę, by przypominać, że warto tęsknić za normalnością w Polsce.

Tamara Olszewska

(Źródło: wyborcza.pl)

zdjęcia: facebook/Aktywna Legnica/Żółta Alternatywa

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

9
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
Iwona HoteckaMariaPlus ujemnyMarekPolka gorszego sortu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Waldemar
Waldemar

Przypominam nieustannie, że pionierką Żółtej Alternatywy była pani, która już w 2016 roku zainstalowała Kaczora na swoim balkonie pod flagami Polski i UE. Z tablicą: „Kaczor pod sąd!”. Do obejrzenia w al. Niepodległości w Warszawie.

Aga
Aga

Super pomysł. Kaczuszka wszędzie 🙂

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Mam, przypinam do torebki obok znaczka „Gorszy sort”.

Iwona Hotecka
Iwona Hotecka

…a w torebce karma.

Maria
Maria

A dla Gowina też. Teraz gdy mu kazano oddać premię może umrzeć z głodu

Marek
Marek

Wcale bym się nie zdziwił gdyby tak w niedalekiej przyszłości w godle Polski zamiast orła znalazła się niespodziewanie kaczka.

Plus ujemny
Plus ujemny

Pomarańczowa Alternatywa to było to.
Trzeba wracać do sprawdzonych metod.

Maria
Maria

dobre: „Kaczka nie mieściła się w radiowozie, więc trzeba było wezwać posiłki i kaczka została przeniesiona do miejscowej palmiarni….”
A żaden ze stróżów prawa nie wpadł na to by z kaczki wypuścić powietrze?

Chociaż może bali się, że zwierzchnicy mogą uważać za naruszenie symbolu władzy

Marek
Marek

Maria pisze:
A żaden ze stróżów prawa nie wpadł na to by z kaczki wypuścić powietrze?
Gdyby to bili Policjanci to by na to wpadli że można z kaczki spuścić powietrze, ale jak już pisałem kiedy na tym forum w Polsce nie ma obecnie Policji tylko Milicja i to właśnie dla tego kaczka nie mieściła im się w radiowozie inaczej ( suce ).