Smutny popis

Smutny popis

Czy jeszcze ktoś pamięta czasy, kiedy powiedzenie komuś, że kłamie było śmiertelną obrazą? Kłamca, jeżeli mu udowodniono kłamstwo, zostawał z plamą na honorze. Pamiętacie honor? Zobowiązywał, oznaczał, że można było komuś zawierzyć na słowo.

Słowo. Powinno mieć znaczenie, nie rzuca się słów na wiatr, wyważa się słowa, ponieważ raz wypowiedziane, zostają przyklejone do człowieka, niewykluczone na zawsze.

Towarzystwo. Nie oznacza elity, klas wyższych, ludzi uprzywilejowanych. Jest afirmacją dobrze wychowanych, liczących się z wrażliwością innych, szlachetnych obywateli naszego kraju. Tacy żyli zawsze w każdej epoce historycznej od zarania Polski. Pomagali nam przetrwać najgorsze czasy, utrzymując wiarę w niepodległość podczas zaborów. W drugiej wojnie światowej dawali przykład prawdziwego bohaterstwa w powstaniu. Ukrywali Żydów, byli podporą w najgorszych czasach stalinowskich. Mało spektakularni, niekoniecznie na barykadach, ale podtrzymywali naród na duchu swoimi zasadami. Oni bronili robotników, zakładając KOR, powstawały organizacje nastawione antykomunistycznie i niepodległościowo, wreszcie Solidarność i to dzięki nim dało się przetrwać do roku 1989.

Wypowiedzi przedstawicieli pisowskiego rządu po wystąpieniu Baracka Obamy były bezprecedensowym, nawet z perspektywy komunistycznych doświadczeń, pokazem zakłamania, demagogii i całkowitego upadku moralności. Nie wiem, co będzie dalej, nie wiem, jak naród odebrał ten występ pisowskich polityków i propisowskich dziennikarzy, ale wierzę, że uratuje nas zawsze odradzająca się, potrzeba wyższych wartości.

Magda Dygat

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

22
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
12 Thread replies
5 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
MirekMaciek123454321BogumiłZwinkaWojtek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciej
Maciej

„Chodź Andrzej do zdjęcia. Będziesz się mógł nim pochwalić w wiezieniu”.

Norbert
Norbert

Leją na nich ciepłym moczem, a oni mówią że to deszcz – od ponad pół roku to samo „w koło Macieju” i będzie tylko gorzej.Wczoraj rozmawiałem (kłóciłem się – już taki rozłam jest w polskim społeczeństwie) z kolegą z pracy który „dobrą zmianę” popiera o ostatnich wydarzeniach i stwierdzam że ludzie łykają wszystko jak młode pelikany co im TVPiS wystawi na talerzu.Obłęd O.o

marta
marta

Wypowiedzi rządzących już od dawna są przykładem bezprecedensowego zakłamania, obłudy, arogancji…i można tak wyliczać w nieskończoność.
Wyższe wartości są w defensywie. Nad światem wisi widmo głupoty. Być może, kiedy świat, który do tej pory znamy, zostanie ze szczętem przeorany i naprawdę zostaną już tylko zgliszcza i ruiny, gdzieś tam na jakimś zapadniętym budynku (może domu, może jakiejś instytucji) zakiełkuje wątłe ździebełko, z którego odrodzą się wyższe wartości. Ale teraz jesteśmy świadkami pomiatania wszystkim co się z nimi wiąże. Barbarzyństwo. Nastaje era neobarbarzyństwa.

Darek
Darek

W którym miejscu znajduje się pisowskie kłąmstwo ? Z tekstu jasno to nie wynika. Poproszę o konkrety.

Ilona
Ilona

O, a wy już tak wcześnie trolliki w pracy? Podwyżkę dali?

Marek
Marek

Każdy, kto nie bierze udziału w entuzjastycznej nagonce na PiS jest z definicji trollem :-)?

Maciek123454321
Maciek123454321

Każdy, kto bierze udział w nienawistnej, szczującej nagonce PiS-u jest z definicji trollem.

Ilona
Ilona

Entuzjastycznie to PIS niszczy demokrację, proszę Pana…

Mirek
Mirek

To samo chcialem napisac! PISu nie znosze jednak patrzac na wyczyny KODu… no przepraszam ale to jest jedna wielka szopka! Co do mediow… niech ktos mi napisze za jakich rzadow media byly obiektywne i bezstronne???

Marek
Marek

Pan Darek poprosił autora tekstu o konkrety. Proszę mi wybaczyć, jestem nowy w tym środowisku, ale nie rozumiem gdzie w jego pytaniu jest nienawiść. Czy „PiS niszczy demokrację” jest prawdą, ponieważ jest prawdą? Przypomina to trochę debatę na temat Browndo w filmie „Idiokracja” (https://www.youtube.com/watch?v=lY2lt2lqkTY). Za demokrację opartą na takim rozumowaniu to, jeśli można, z góry dziękuję.

Misio
Misio

Pani Autorka zamotala sie w swoim tekscie na amen. Akurat kłamstwo jak ulal pasuje do aktualnie opozycyjnych elit Polski, wlacznie z zaKODOwanym szefem wszystkich szefow, panem Mateuszem :). A teraz przejdzmy do ostatniego akapitu… O jakim wystapieniu Obamy mowa w tym artykule??? O tym, w ktorym wezwal „WSZYSTKIE strony, aby wspierać instytucje demokratyczne w Polsce”? Czy autorka zdaje sobie sprawe, ze najbardziej demokratycznymi instytucjami w Polsce sa wladze samorzadowe, Parlament z wylonionym na jego bazie rzadem i Prezydent? Notabene wyniki ostatnich wyborow samorzadowych tez sa kpina z uczciwosci i zdrowego rozsadku, poniewaz jednak wyniki byly zgodne z oczekiwaniami owczesnych wladz,… Czytaj więcej »

Zwinka
Zwinka

Misiu, piszesz ładne elaboraty „ku czci”, doceniamy to, ale nie łudź się, propagandowego sukcesu z nami nie osiągniesz. Wszystkie poruszone przez Ciebie „argumenty”, „szpileczek” nie wyłączając, znamy już na pamięć, bo wszyscy pisowcy powtarzają je jak zacięta, winylowa płyta.

Maciek123454321
Maciek123454321

Misiu, proszę cię, idź gdzie indziej walić swoje banały. Próbujesz bronić czegoś, czego obronić się nie da. Kłamstwa pisowskie widać wszędzie. Nie powtarzaj sloganów i nie używaj epitetów, bo się kompromitujesz.

Margot
Margot

..Pani Magdo,dziękuję za ten tekst…ubrała Pani w słowa to,co sama chciałabym powiedzieć…przypomniała Pani pojęcia,które w otaczającej nas rzeczywistości nie tylko politycznej,przestały znaczyć cokolwiek…w przestrzeni,w której cynizm nazywa się kreatywnością,zwykłe chamstwo myli się z asertywnością,a zakłamanie zastępuje moralność, znaczenie słów przez Panią przypomnianych,takich jak przyzwoitość,honor,dobre wychowanie,to „wykopaliska”…

Kasia
Kasia

Ale o co chodzi?

Misio
Misio

WIdzisz Kasiu oni tak KODuja, ze sami nie wiedza o co im chodzi 😀

Wojtek
Wojtek

Trzeba nauczyć się czytać ze zrozumieniem. Ta strona jest dla ludzi inteligentnych i wrażliwych.Innym polecam te redagowane przez braci Karnowskich

Ilona
Ilona

Nie KODują tylko adresują teksty do ludzi potrafiących czytać ze zrozumieniem…

Wojtek
Wojtek

Trzeba umieć czytać ze zrozumieniem.DrGTo jest tekst dla inteligentnych i wrażliwych ! Dla innych polecam artykuły braci Karnowskich

Zbigniew
Zbigniew

Wartościowy artykuł. Brawo Pani Magdo . Daje mi Pani otuchy by tę zmorę komunizmu bis brać z usmiechem, lekceważąc tę zgraję pis-bolszewików, ponieważ blisko jej na śmietnik historii

Bogumił
Bogumił

Bardzo celnie napisał o kłamstwie Andrzej C. Leszczyński. Studio opinii http://studioopinii.pl/andrzej-c-leszczynski-klamstwo/

Marek
Marek

Dla tych z Państwa, którzy chcieliby przeczytać przemówienie Prezydenta Obamy w oryginale (zamiast polegać na tendencyjnych tłumaczeniach i spekulacjach entuzjastycznych krytyków w mediach i w komentarzach, polecam: https://www.whitehouse.gov/the-press-office/2016/07/08/remarks-president-obama-and-president-duda-poland-after-bilateral (w języku angielskim) i https://pl.usembassy.gov/wp-content/uploads/sites/23/2016/07/remarks_polish.pdf (w języku polskim).