„Solidarnie z sędziami” – demonstracje w całej Polsce

„Solidarnie z sędziami" - demonstracje w całej Polsce

Przed sądami w ponad stu miastach w Polsce pod hasłem „Robimy to dla wszystkich – solidarnie z sędziami” zebrały się tysiące obywateli. Bezpośrednim impulsem do protestów są szykany wobec sędziego Pawła Juszczyszyna z Olsztyna po wydaniu przez niego wyroku nie po myśli rządzącej partii. Ale od czterech lat represje dotykają wielu innych sędziów i przeciw temu protestowali ludzie w całym kraju i za granicą.

 

W Warszawie tłum zebrał się przed Ministerstwem Sprawiedliwości. Ludzie przynieśli transparenty z hasłami: „Cześć i chwała sędziom niezłomnym”, „Nasz Boże dobry wybaw Polskę od Ziobry”, „Niezależne sądy prawem każdego obywatela”.

Do zebranych przed resortem Ziobry przemówił właśnie sędzia Juszczyszyn: – „Nam sędziom nie wolno się bać. My nie możemy ulegać naciskom, bo bez wolnych sądów nie ma wolnych obywateli i praworządnej Polski. Wierzę, że prawda i uczciwość ostatecznie zwyciężą. Władze przychodzą i odchodzą, dlatego warto być przyzwoitym”. Zaapelował do sędziów, aby nie dali się zastraszyć: – „Bądźcie niezawiśli, bądźcie odważni”.

 

A w samym Olsztynie odbył się wiec poparcia dla sędziego Juszczyszyna i dla sędzi Doroty Lutostańskiej z Sądu Okręgowego w Olsztynie, która ma postępowanie dyscyplinarne za zdjęcie w koszulce z napisem „Konstytucja”. Wiele osób trzymało w rękach napisy „Olsztyn wstydzi się za Macieja Nawackiego”. To prezes sądu rejonowego, który zawiesił sędziego Juszczyszyna. Nawacki to także członek neoKRS, który poparł samego siebie, kandydując do tej Rady.


We Wrocławiu padły mocne słowa. Do zebranych przemówił Władysław Frasyniuk. – „Serdecznie dziękujemy wszystkim sędziom za odwagę cywilną, którzy walczą o państwo prawa, które jest gwarantem naszej wolności. Nie oddamy wolności. To jest jedyna wartość, za którą warto oddać życie. Nie ma wolnego państwa bez demokracji. Nie ma naszej wolności bez państwa prawa. A my nie możemy być dłużej grzecznymi obywatelami – je***pisiora! My mamy prawo do ostrego języka. Oni plują nam w twarz” – wołał Frasyniuk.

Nie sposób opisać wszystkich protestów, wspomnijmy więc jeszcze o manifestacji w Poznaniu, w której wzięły udział sędzia z Gorzowa Olimpia Barańska-Małuszek oraz sędzia z Poznania Monika Frąckowiak. Obydwu zarzuty postawili rzecznicy dyscyplinarni nominowani przez Ziobrę. – „My składaliśmy przysięgę, że będziemy stać na straży prawa. Chociaż politycy chcą, żebyśmy się ich bali, próbują wkroczyć w naszą pracę, to my musimy być w zgodzie z zasadami, wartościami i Konstytucją. Pamiętajcie, to wy wszyscy jesteście Rzeczpospolitą” – powiedziała sędzia Barańska-Małuszek. – „Oto ja, obwiniona Monika F. Bardzo wam dziękuję, jestem z was bardzo dumna. Gdybyśmy robili to wszystko dla siebie, to złożylibyśmy hołd ministrowi Ziobro i żyli w dostatku. Ale nie robimy tego dla siebie. Jestem pewna, że prędzej czy później przywrócimy ramy prawne w naszym kraju” – powiedziała do zgromadzonych sędzia Monika Frąckowiak.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bart
Bart
2 grudnia 2019 06:39

Różne rzeczy niebezpieczne dla Polski i Polaków wyprawia od ponad 4 lat pisowska mafia. Rozwalanie wymiaru sprawiedliwości jest bodaj najgorsze. W zasadzie każdy obywatel korzystający w sądu powinien sprawdzać, czy przypadkiem „jego” sędzia nie jest pisowskim nominatem. Jeśli jest, to jest to mocna przesłanka do nieuznawania wyroku. Wiem, że to brzmi jak anarchizowanie, ale wynika bezpośrednio z przepisów. Polacy, brońmy się.

Maciek123454321
Maciek123454321
2 grudnia 2019 10:41

Nie macie pojęcia, jaki to był zaszczyt uścisnąć dłonie prokuratora Krzysztofa Parchimowicza i sędziego Pawła Juszczyszyna. Juszczyszyn był wyraźnie wzruszony solidarnością i tym, że tłum skandował „Pa-weł, Pa-weł”.

bulka
bulka
2 grudnia 2019 18:51

mam nadzieje, ze i w naszym imieniu, tych wszystkich z innych miast z innych placow …