„Solidarność” musi przeprosić KOD

"S" musi przeprosić za słowa, że w KOD są byli SB-cy

Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał wyrok sądu niższej instancji, który orzekł, że NSZZ Solidarność ma przeprosić Komitet Obrony Demokracji za stwierdzenie, że w szeregach KOD są m.in. byli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i Wojskowych Służb Informacyjnych. – „Z perspektywy statutowych celów powoda, czyli KOD, wiążących się z propagowaniem i umacnianiem wartości demokratycznych, słowne uwikłanie powoda na forum społecznym w działalność represyjną aparatu PRL podważa zaufanie społeczne niezbędne do skutecznego urzeczywistnienia zamierzonych przezeń celów” – stwierdził w uzasadnieniu wyroku sędzia Jarosław Zawrot. Zaznaczył, że „wolność wypowiedzi nie ma charakteru absolutnego”. – „Zagwarantowane w międzynarodowym i krajowym porządku prawnym prawo do krytyki nie może być dokonywane w taki sposób, aby naruszało dobre imię innej osoby” – powiedział sędzia Zawrat.

Przewodnicząca KOD Magdalena Filiks dzisiejszy wyrok sądu przyjęła z ulgą i zadowoleniem. – „Takiego wyroku się spodziewaliśmy – ciągle wierzymy w wolne, niezależne i niezawisłe sądy. Dzisiejszy wyrok to nie jest triumf Komitetu Obrony Demokracji nad Solidarnością. Ten wyrok dla nas to jest triumf prawdy nad kłamstwem i przyzwoitości nad hipokryzją. Ten wyrok w dzisiejszych okolicznościach politycznych jest dla nas wyjątkowo ważny, dlatego, że nie jest tak, że tylko Solidarność kłamie. Tak naprawdę miliony Polaków takie kłamstwa codziennie mają sączone. Dzisiaj w Polsce kłamie premier, kłamie rząd, kłamią ministrowie, kłamią senatorzy, a przede wszystkim – co jest najgorsze – kłamie telewizja, która kiedyś była publiczna, a dziś jest rządowa. Na to kłamstwo jest dziś przyzwolenie, a ci co kłamią czują się bezkarni – dlatego był ten nasz proces” – powiedziała Filiks.

Wyrok jest prawomocny. Przeprosiny mają ukazywać się przez miesiąc na stronie internetowej NSZZ „Solidarność” oraz jednorazowo na pierwszej stronie „Tygodnika Solidarność”. „S” ma także przekazać 10 tys. zł dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na ogłoszeniu wyroku nie było nikogo ze strony „S”.

bt

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
AnonAndaJabis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jabis
Jabis

Kacperek nie dostanie nowego kubraczka a jego pana (który stał razem z ZOMO) trafi szlag.
I … CZŁONKI się wykruszają. Ciekawe czy tylko w NAUCZYCIELSKIEJ?

Anda
Anda

I po to właśnie są potrzebne niezawisłe sądy.

Anon
Anon

Ale jakby zapadł inny wyrok to byłby jazgot „Kaczor przejął sądownictwo”