Spięcie PiS – USA. Wcześniej niż można się było spodziewać

Dyplomata USA w Polsce odpowiada na pytania Polaków

Madeleine Albright wezwała do wspierania tych w Polsce, którzy wierzą w wolne media.

List byłej Sekretarz Stanu USA, odczytany szczytu MEDIA for FREEDOM,kilka dni po rozmowie nowego sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem.

W oświadczeniu polskiego MSZ nie ma ani słowa o tym, że szef amerykańskiej dyplomacji wspomniał o wolności mediów i poszanowaniu praw obywatelskich. MSZ sugeruje, wypowiedź strony amerykańskiej w istocie dotyczyło praw mniejszości seksualnych i ta kwestia zaczyna różnić nasze dwa kraje.

Madeleine Albright, choć była Sekretarz Stanu, cieszy się niezmiennym szacunkiem, w Partii Demokratycznej. Jej słowa nieprzypadkowo współgrają z tonem obecnej administracji.
 Spięcie PiS – USA. Wcześniej, niż można się było spodziewać

Dobre podobno, relacje polsko-amerykańskie zaczynają przeżywać trudne chwile. Widać wyraźnie, że PiS, w polityce zagranicznej otworzyło zdecydowanie za dużo frontów. Spór o fundamentalne wartości, podobno z najważniejszym sojusznikiem, czyli USA, to nieostrożność czy głupota?

Trwający ciągle spór rządu RP z KE, ochłodzenie relacji z Francją, niezbyt dobre relacje z Niemcami i niezmienne zagrożenie ze strony Rosji oznacza, że PiS prowadzi zbyt dużo sporów. Napięć ze wszystkimi sojusznikami równocześnie nie da się pogodzić.

Dla USA zarówno pod rządami Donalda Trumpa jak i Joego Bidena kwestie wolności mediów oraz praw LGBT były i będą zawsze absolutnie kluczowe. Dlatego USA reaguje na upolitycznienie mediów publicznych w Polsce.

Obecna administracja USA gdy władzę przejęli Demokraci może mniej przychylnie patrzeć na polskie postulaty w sprawie bezpieczeństwa i obecności sił amerykańskich w Polsce.

PiS postanowiło uprawiać dyplomację inaczej, niż robią to wszystkie inne państwa na świecie. Eksperyment, jak widać, nie za bardzo się udał.

Zostań patronem KODUJ24.PL

/oe/

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
marian
marian
26 lutego 2021 08:14

Ostał nam się jeno bratanek a i to nie jest takie pewne bo Orban potrafi pokazać dupę.

Stanisław
Stanisław
26 lutego 2021 08:41

Cyt. „Obecna administracja USA gdy władzę przejęli Demokraci może mniej przychylnie patrzeć na polskie postulaty w sprawie bezpieczeństwa i obecności sił amerykańskich w Polsce.” Wielkość sił amerykańskich w Polsce nie ma żadnego znaczenia. Jeżeli USA uznają za potrzebne oddać Polskę np. Rosji, to i tak to zrobią, choćby stacjonowała tu połowa ich armii, a po Bałtyku pływały wszystkie amerykańskie lotniskowce Gdyby zaś USA były zdecydowane walczyć, to wystarczy jeden żołnierz i deklaracja, że atak na niego jest równoznaczny z atakiem na Stany Zjednoczone.

smętek
smętek
26 lutego 2021 11:36
Reply to  Stanisław

Zacznijmy używać właściwego nazywania rzeczy i zjawisk. Obecna administracja USA dokonuje prawidłowej oceny poczynań administracji Polski i stwierdza, że ich drogi nie krzyżują się.

Stanisław
Stanisław
26 lutego 2021 12:45
Reply to  smętek

cyt.”stwierdza, że ich drogi nie krzyżują się”. Jak trzeba to się skrzyżują (a fe, takie religianckie nawiązanie do krzyża). Jeżeli Polska będzie USA potrzebna, to dowolna administracja nie zauważy niczego złego w działaniach dowolnych władz w „ten kraju”. Po prostu zostaniemy uznani za „naszych sukinsynów”- czy trzeba przypominać różne przykłady z historii? Skoro zatem pozwalają sobie na strofowanie Polski jak nierozgarniętego uczniaka, to znaczy, że mogą nas używać jak niedźwiedź zajączka w znanej anegdocie (brzydkiej)- ergo na wuja Sama za bardzo bym nie liczył. Na razie Polska ma kupować amerykańską broń (choćby i nowoczesną- bez ich zgody i tak żadna rakieta nie wystartuje, a jak wystartuje, to nie trafi- przykład z 2008 -gruzińskich rakiet zmodernizowanych przez Izrael w wojnie z Rosją), ma spełniać żądania bezcennego Izraela i siedzieć cicho na d..- na dużym fotelu, powiedzmy. A co dalej, to zobaczymy. Może będziemy im jeszcze potrzebni- np. jako waluta, którą się zapłaci innym za coś. Proponuję wspomnieć Teheran i Jałtę.

Stary Wuj
Stary Wuj
26 lutego 2021 14:38

Jak USA maja poważnie traktować kraj, którym rządzi antykonstytucyjnie ugrupowanie o przewrotnej nazwie? „Najważniejsze są dla nas kadry” – głosił wódz bolszewików niejaki Uljanow (pseudo „Lenin”). No więc mamy neobolszewików,na czele których jest nieheteronormatywny TW Balbina a vice to ewidentny agent wpływu Rosji, który rozwalił polski wywiad i zdezorganizował armię. A teraz czynią wszelkie starania by zamknąć gębę wolnym mediom i zamienić naród w swój elektorat. Madleine, jako Czeszka zna te klimaty. Będzie twardo i ostro.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu
26 lutego 2021 15:15
Reply to  Stary Wuj

Będzie, zwłaszcza, że główne niezależne medium w Polsce jest de facto amerykańskie. Tylko że tym dyplomatołkom z PiS najwyraźniej to gdzieś umknęło.

Stanisław
Stanisław
26 lutego 2021 18:02
Reply to  Stary Wuj

USA poważnie traktują kraje poważne, bo jak wiadomo, państwa dzielą się na poważne i pozostałe. Ten podział jest powodem tego, że np. Niemcy czy Francja łaszą się do bardzo praworządnych Chin, USA mają dobre stosunki np. z Arabią Saudyjską (szczególnie miłującą LGBTQ i coś tam dalej), jak trzeba było utrzeć nosa Sowietom to im nie śmierdzieli talibowie w Afganistanie czy demokratyczny Pakistan. A sięgając do głębszej historii, Stalin też był spoko koleś. Wszystkie te sytuacje łączy to, że były Stanom potrzebne i nie pozwoliliby sobie na durne uwagi. Jeżeli w stosunku do Polski pozwalają sobie na to, to znaczy, że Polska nie ma dla USA poważnego znaczenia i lepiej na takiego sojusznika nie liczyć.
A co do tego,że Kaczyński zdezorganizował armię…no, mocarz zaiste; rozwalić taką potęgę…. Byłem w tej armii kilkadziesiąt lat i coś o niej wiem. cyt.”Madleine, jako Czeszka zna te klimaty”- ona raczej z tych Czechów, co to mieszkają w okolicy gry Synaj

Bogdan
Bogdan
27 lutego 2021 09:25

Eksperyment jak najbardziej idzie po myśli rządzących. Tylko głupi naród zorientuje się dopiero jak obudzi się w Rosji.