Spór kompetencyjny nie istnieje – napisała Pierwsza Prezes SN do Julii Przyłębskiej

Spór kompetencyjny nie istnieje – napisała Pierwsza Prezes SN do Julii Przyłębskiej

„Nie istnieje spór kompetencyjny między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym” – napisała Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf do Julii Przyłębskiej.

 

W liście opublikowanym przez Łukasza Konarskiego z Radia Zet szefowa SN podkreśliła, że „aktualnie w Sądzie Najwyższym nie toczy się żadne postępowanie objęte wnioskiem Marszałka Sejmu z dnia 21 stycznia 2020″. Jednocześnie pani prezes zapewniła, że gdyby tak jednak się okazało, to „składy orzekające zastosują przepisy prawa obowiązującego w tym przedmiocie”.

Julia Przyłębska nie odpuściła i jak podaje Polsat News odpowiedziała: „Zarówno prezes TK, jak i I prezes SN nie są uprawnieni do rozstrzygania, czy istnieje spór kompetencyjny; rozstrzygnięcie takie leży w wyłącznej kompetencji TK”. Pismo prezes SN uznała za „bezprzedmiotowe”. Podkreśliła, że zawieszenie Izb działa „z mocy prawa”.

 

Jak już pisaliśmy ok. godz. 10 w czwartek rozpoczęło się posiedzenie trzech Izb Sądu Najwyższego: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Sędziowie debatują nad pytaniami prawnymi skierowanymi przez Małgorzatę Gersdorf dotyczącymi sędziów powołanych przez nową KRS.

Wcześniej do Sądu Najwyższego wpłynął wniosek Trybunału Konstytucyjnego o zawieszeniu tego postępowania. TK, na wniosek marszałek Sejmu Elżbiety Witek, ma zająć się rzekomym sporem kompetencyjnym między prezydentem i Sądem Najwyższym oraz między Sejmem i Sądem Najwyższym. Jak powiedział rzecznik Sądu Najwyższego, sędzia Michał Laskowski Sąd Najwyższy rozpatrzy wniosek TK.

Będziemy w majestacie prawa i w poszanowaniu przepisów prawa, bez emocji zastanawiać się, czy należy zawiesić postępowanie” – oświadczył sędzia Laskowski. Dodał, że 60- cio osobowy skład ma „całą gamę możliwości” i wstrzymanie posiedzenia w związku z wnioskiem do TK jest jedną z nich.

Przypomnijmy: Trybunał Konstytucyjny, na wniosek marszałek Sejmu Elżbiety Witek, ma rozstrzygnąć, czy Sejm ma prawo przyjmować ustawy, które określają, że organizację pracy sądów wskazują akty prawne przyjęte przez parlament, a także czy Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego ma prawo orzekać, że posłowie przyjmują ustawy niezgodne z konstytucją. Prezes TK Julia Przyłębska poinformowała, że „wszczęcie postępowania przed Trybunałem, powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny”.

/p/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
23 stycznia 2020 16:47

Sprawa jest prosta – nawet jeśli założyć, że Julcia ma rację (a jej nie ma), to jej stanowisko jest tylko jej stanowiskiem, żadne gremium spisiałego TK się nie zebrało, a więc…. SN olewa Julcię. Psy szczekają, karawana idzie dalej.