Spór nie został rozstrzygnięty, bo „Rząd RP odmówił udziału w rozmowach”. No to będziemy bulić…

Spór nie został rozstrzygnięty, bo „Rząd RP odmówił udziału w rozmowach”. No to będziemy bulić…

Polskie władze nie potrafiły lub nie chciały w odpowiednim momencie rozwiązać sporu z Czechami, dotyczącego Turowa, a teraz okazuje się, że nawaliły też w sporze z australijską spółką Prairie. I tym przypadku zlekceważyły problem i nawet nie próbowały rozmawiać, by go rozwiązać.

A chodzi tutaj o spore pieniądze, bo spółka w ramach roszczeń odszkodowawczych żąda 806 mln funtów brytyjskich. To równowartość 1,5 mld dolarów australijskich i 4,2 mld złotych.

Spółka uważa, że Polska naruszyła swoje zobowiązania, wynikające z obowiązujących traktatów, poprzez działania, które zablokowały rozwój należących do Prairie kopalń Jan Karski i Dębieńsko, a to naraziło ją na ogromne straty.

O sporze inwestycyjnym spółka poinformowała polskie władze już w lutym 2019 roku i zażądała podjęcia bezzwłocznie negocjacji, by go polubownie rozwiązać. Jednocześnie zagroziła, że w przypadku zignorowania ich żądania, zwróci się o pomoc międzynarodowego arbitrażu.

Jak poinformowały władze spółki, „na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania nie doszło do polubownego rozstrzygnięcia sporu, ponieważ Rząd RP odmówił udziału w rozmowach”.

Czy faktycznie nikt w tym rządzie nie myśli i nie potrafi zrozumieć, ,że nie da się unikać problemów, udawać, że ich nie ma, chować głowę w piasek, bo w końcu i tak trzeba będzie stawić im czoło. W końcu i tak poniesie się konsekwencje, zarówno finansowe, ale też te, które całkowicie podważają naszą wiarygodność jako partnera, sojusznika?

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

Tamara Olszewska

Źródło: interia.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
9 czerwca 2021 10:00

A mogli im dać mierzeję jako kopalnię odkrywkową bursztynu… I rów kaczyńskiego byłby wykopany i putin by się nie burzył, że mu z obcym węglem na Polskę się pchają… No i na cztery lata kurwizji w kieszeni by zostało!
Chociaż Australia i Austria to dla pisowców to samo i być może zastosują strategię dwóch wież i księdza łapownika. Nie takie wały uchodziły im na sucho.

Marek
Marek
9 czerwca 2021 10:27

Stały sposób działania PiS, jak się o problemie nie mówi to go nie ma. A co tam takie „paniska” będą rozmawiać z pepikami czy kangurami. Oni wszystko wiedzą najlepiej. Kaczyński myśli że jak „wydymał” Austriaka na budowie dwóch wież, co nie oznacza że można tez Czechów i Australijczyków. A sprawą nie będą zajmować się polskie prokuratury ani sądy. tylko międzynarodowe