Sposób Zalewskiej na strajk nauczycieli? Nagle zmienia przepisy dot. egzaminów

A Zalewska jak mantrę powtarza: "Zostawiłam polską edukację w dobrym stanie"

Nagle, podobno „w trosce o uczniów”, minister edukacji Anna Zalewska przygotowała rozporządzenia zmieniające zasady przeprowadzania egzaminów na koniec klas ósmych, gimnazjów oraz maturalnych. Nadzór nauczycielski nad właściwym ich przebiegiem będą mogli sprawować pedagodzy z innych placówek albo emeryci. Obecnie przynajmniej jeden nauczyciel w składzie nadzorującym musi być zatrudniony w szkole, w której jest przeprowadzany egzamin.

To ewidentne przygotowanie do zapowiadanego strajku nauczycieli, który ma się rozpocząć 8 kwietnia. Związki nauczycielskie nie określiły daty jego zakończenia, więc może on trwać także podczas wspomnianych egzaminów.

W uzasadnieniu projektów rozporządzeń, przygotowanych przez Zalewską, nie ma oczywiście słowa na temat strajku nauczycieli. – „Zmiana ta pozwoli dyrektorowi szkoły na większą elastyczność działania w momencie powoływania zespołów egzaminacyjnych i zespołów nadzorujących. Pilne wejście w życie nowych przepisów wynika z potrzeby umożliwienia skorzystania z nich jeszcze w roku szkolnym 2018/2019″ – napisano i to ma być – według MEN – wystarczające wytłumaczenie.

„MEN zrzucił teraz całą odpowiedzialność za egzaminy na dyrektorów szkół. Dyrektorzy nie decydują o wynagrodzeniach, nie mogą dać podwyżek, by uniknąć strajku, a mają uratować egzaminy” – powiedział rp.pl Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. Przepisy stanowią, że to właśnie dyrektorzy szkół mają obowiązek zapewnić zastępstwa.

Według ZNP, projekty najnowszych rozporządzeń mogą być niezgodne z prawem. – „Na jakiej podstawie w jednym zakładzie ma świadczyć pracę osoba zatrudniona w innym miejscu?” – zastanawia się wiceprzewodniczący ZNP Krzysztof Baszczyński. Dodał, że związek zwróci się do inspekcji pracy z prośbą o rozstrzygnięcie tej kwestii.

bt

Źródło: rp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

11
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
3 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
jfykikRafal PZgredzinkaWaldemarParagraf22 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PiJar
PiJar

Wystarczy zaangażować politruka z lokalnego komitetu PiS. Dostanie polecenie partyjne i obsada w komisji będzie zapewniona, a ponadto zwiększy się pewność, że na egzaminie nie przejdą treści „antypatryjotyczne”.

Waldemar
Waldemar

Już pewnie kombinuje nasza europosłanka in spe, jakby tu cichcem wynagrodzić takich łamistrajków. W gruncie rzeczy tak kombinują w tym PiSie, jak wicepremier Tadeusz Pyka, co z workiem pieniędzy pojechał w 1980 do Gdańska udobruchać stoczniowców. Ale nie udobruchał, choć obiecywał nawet dwie fabryki domów i sporo innych prezentów od Gierka. Dzielić i rządzić to sprawdzona metoda od starożytności – ale jak się nieraz okazuje – dośc zawodna.

PiJar
PiJar

Dlatego też Pykę stoczniowcy grzecznie wyprowadzili za bramę, a potem przyjechał Jagielski. Podobno stopień determinacji nauczycieli wysoki jak nigdy dotąd, więc ewentualna akcja Zalewskiej spali na panewce. Ale mentalność PiSowców dokładnie taka sama jak ówczesnej czerwonej arystokracji z PZPR – prostactwo, arogancja, poczucie wszechwładzy i bezkarności.

Maciek123454321
Maciek123454321

No i NSA może wstrzymać wykonanie tej – pożal się Boże – ustawy. Pisiorstwo ma kisiel w majtkach. Wszystko im się rozłazi. Lekarze – rezydenci zaczynają gniewnie pomrukiwać, że zostali oszukani. „Agrounia” grozi najazdem traktorów na Warszawę. Afera „Srebrnej” nabiera rozpędu, oszukańcze obietnice poszły w naród, czekam teraz na ruch opozycji. Zawiązanie KE to był strzał w dziesiątkę, sądząc po gwałtowności reakcji PiS-u. Maj niedaleko – mobilizujmy wszystkich naokoło.

Zgredzinka
Zgredzinka

Dzieje się gorzej, bo coraz więcej ludzi dystansuje się od polityki.
Są zmęczeni tą chamską nawalanką, niepewni programu opozycji.
Mają dość pisdzielstwa, ale nie ufają też platformie.
Wiosna Biedronia też coraz mniej porywa.
Doprawdy nie wiadomo jak się to wszystko skończy.
I jeszcze ci nauczyciele. Zalewska zna dobrze to środowisko i wie, że tam znajdzie bardzo wielu łamistrajków. Organizatorzy powinni pomyśleć o zabezpieczeniu szkół przed nieproszonymi gośćmi. Pozakładać komitety strajkowe, tak jak było za Wałęsy.

mas60
mas60

Zalewska sama tego nie wymyśliła. Od dawna wiadomo, że MEN rządzi Opus Dei i że to z nimi Zalewska wszystko uzgadnia. Przyznała to już na samym początku swojego ministrowania.

Marek
Marek

Brawo Zalewska. Genialny sposób na strajk. Prosty i efektywny sposób zwiększenia determinacji przekonanych, przekonania tych mniej przekonanych i ogólnej eskalacji konfliktu. Choć o wiele lepszym byłoby w ogóle zrezygnowanie z tych egzaminów. Niech ocenę ogólną wystawia się w oparciu o ocenę i w oparciu o opinię prowadzącego najważniejszy przedmiot w szkole czyli religię. Zaoszczędzi to mnóstwo czasu i pieniędzy wszystkim. Niech młodzi przyzwyczajają się do wielogodzinnych modłów (zamiast egzaminu całodzienne nabożeństwo w kościele) to mniejszego szoku doznają za kilka lat gdy PiS i kościół umocnią swoją władzę.

Paragraf22
Paragraf22

Niech emeryci uważają bo przyjmując inną pracę mogą stracić część emerytury.

Zgredzinka
Zgredzinka

I ten knif może się władzy udać, bo środowisko nauczycielskie jest wyjątkowo konformistyczne i łatwo będzie w nim znaleźć wielu łamistrajków.

Rafal P
Rafal P

No, mogą jeszcze do pilnowania tych egzaminów zaangażować ludzi z WOT Antoniego Smoleńskiego.

jfykik
jfykik

Nauczyciele niech się zwolnią jak się nie podoba bo jak nie będą mieli uczniów to i tak stracą pracę i pójdą pracować do ciężkiej pracy.