Sprawa praktyk studenckich na AGH u Rzecznika Praw Obywatelskich

Sprawa praktyk studenckich na AGH u Rzecznika Praw Obywatelskich

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie planuje organizację praktyk tylko dla tych studentów, którzy przyjęli co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Uczelni zarzucono dyskryminację studentów. Sprawa oparła się o RPO.

Zakładamy normalne funkcjonowanie Uczelni od 1 października 2021 roku. Osoby niezaszczepione do tego czasu, a więc narażone na zakażenie, będą musiały zostać objęte systemem specjalnej ochrony fizycznej i organizacyjnej dla zapewnienia im bezpieczeństwa” – brzmi fragment pisma kanclerza AGH.

Także dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH. Prof. Jacek Matyszkiewicz w piśmie do studentów napisał, że „do odbywania zajęć terenowych i praktyk w bieżącym roku akademickim zostaną dopuszczeni wyłącznie studenci, którzy przedstawią zaświadczenie o zaszczepieniu co najmniej pierwszą dawką szczepionki”.

Obie informacje wywołały protesty i oburzenie. W wypowiedziach pojawiały się zarzuty „łamania praw człowieka” i „dyskryminacji”.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich zaczęły spływać wnioski i pisma dotyczące zbierania przez uczelnię danych dotyczących zdrowia i szczepień studentów.

RPO zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie do rektora AGH, prof. dr. hab. inż. Jerzego Lisa. Na stronie rpo.gov.pl czytamy, że takiego podziału nie da się przeprowadzić bez uzyskania informacji o szczepieniach, a to jest równoznaczne z przetwarzaniem danych dotyczących zdrowia studentów.

Musimy dbać o zdrowie wszystkich” – skomentowała sprawę rzeczniczka AGH, Anna Żmuda-Muszyńska. Tłumaczyła, że uczelni zależy przede wszystkim na przywróceniu normalnego trybu funkcjonowania.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

/td/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments