Sprawozdawca ONZ: demokracja w Polsce jest zagrożona

Po raz pierwszy w europejskim kraju ONZ interweniuje w sprawie dyscyplinarki sędzi - z Gorzowa Wlkp

Specjalny sprawozdawca ONZ Diego Garcia-Sayan przez tydzień rozmawiał w Polsce m.in. z przedstawicielami resortów spraw zagranicznych i sprawiedliwości, prezydenckiej kancelarii, sędziami, Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Podsumowując swoją wizytę, Garcia-Sayan ocenił, że zmiany w sądownictwie, przeprowadzone przez PiS, „podważają rolę, niezależność i zasadę trójpodziału władzy”. – „Nastąpił atak na wymiar sprawiedliwości. Zgodnie z moją opinią, niezależność wymiaru sprawiedliwości i inne podstawowe standardy demokracji, jak praworządność są dziś w Polsce zagrożone. Reformy podjęte przez rząd, które miały stanowić lekarstwo na daną sytuację, wyglądają znacznie gorzej niż sama choroba, która dotknęła wymiar sprawiedliwości” – uznał specjalny sprawozdawca.

Garcia-Sayan krytykuje też to, że projekty ustaw o SN i KRS przedstawione przez prezydenta dyskutowane są „za zamkniętymi drzwiami”. Chodzi mu oczywiście o spotkania Kaczyńskiego z Dudą. – „Trudno zrozumieć, że w obywatelskim społeczeństwie, tak ważne zmiany dla społeczeństwa dyskutowane są poza opinią publiczną. Powinny one podlegać otwartej, transparentnej debacie” – mówił.

W jego ocenie „pierwszą ofiarą zmian” wprowadzonych przez PiS jest Trybunał Konstytucyjny. Jak mówił, doprowadziły one do osłabienia niezależności i legitymizacji Trybunału.

Całościowy raport na temat stanu demokracji w Polsce specjalny sprawozdawca ONZ zamierza w czerwcu 2018 r. przedstawić Radzie Praw Człowieka ONZ w Genewie.
(Źródło: onet.pl)

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
JanekantyuzurpatorbartwiśniaNihil Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Nihil
Nihil

Dla karalucha ONZ to ubeki i totalna opozycja.Jak wszyscy którzy nie kładą przed mim pokłonu.Mamy nowy rozdział w historii.Polska Korea Płn 2015 Oni jeszcze nie pokazali na co ich stac

bart
bart

Wszystkie te szydły, ziobry, błaszczaki i i inne będą międlarzyć, że ONZ jest niedoinformowane, Cały świat się myli, tylki pisiorstwo ma rację

Janek
Janek

Kaczor zemdlał ze strachu.

wiśnia
wiśnia

No i mają pisdzielce nowego wroga ludu.

antyuzurpator
antyuzurpator

W czerwcu 2018 ten raport będzie zupełnie nieaktualny. „Podważanie” trzeba będzie zmienić na „negowanie”, „osłabienie” na „zniszczenie”, a „zagrożenie” na „brak”,
„Otwarta, transparentna debata” będzie odbywać się tylko między czterema osobami: zwykłym posłem JK, naczelnikiem państwa, I sekretarzem pis i karaluchem.