SR w Poznaniu: zatrzymanie Romana Giertycha było nielegalne. Adwokat chce odszkodowania

SR w Poznaniu: zatrzymanie Romana Giertycha było nielegalne. Adwokat chce odszkodowania

W październiku ubiegłego roku Roman Giertych został zatrzymany prze CBA. Zatrzymanie odbyło się w związku z postępowaniem „dotyczącym wyprowadzenia ze spółki Polnord 92 milionów zł” – czytamy na gazeta.pl.

 

Poznański Sąd Rejony stwierdził, że to zatrzymanie i przeszukanie prawnika przez funkcjonariuszy CBA było nielegalne i bezzasadne. Co więcej Giertych będzie się domagał, zgodnego z prawem, odszkodowania i zadośćuczynienia.

Zdaniem obrońców Romana Giertycha jego zatrzymanie było bezzasadne. Wystarczyło go wezwać do prokuratury na przesłuchanie. Zdaniem tych samych prawników „czynności w sprawie nie powinno podejmować CBA”. To w ogóle nie była sprawa korupcyjna (…) Sąd przyznał nam rację. Uznał, że nie jest to służba mająca kompetencje do zajmowania się takimi sprawami” – stwierdzili.

 

„Roman Giertych poinformował za pośrednictwem Twittera, że zgodnie z przepisami Kodeksu Postępowania Karnego przysługuje mu odszkodowanie i zadośćuczynienie. Dodał, że chce, aby środki były pokryte z majątku osób odpowiedzialnych za decyzję o jego bezprawnym zatrzymaniu. „Chciałem oświadczyć, że przekaże je na cele społeczne, a zgodnie z art. 557 kpk dopilnuję, aby zostało ono pokryte z majątku osób odpowiedzialnych (tzw. regres Skarbu Państwa)” .

Zostań patronem KODUJ24.PL

Osobiście, będę kibicował Giertychowi aby wyegzekwował swoje odszkodowanie i zadośćuczynienie bezpośrednio od osób odpowiedzialnych za jego bezprawne zatrzymanie.

/as/

Źródło: gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
22 stycznia 2021 15:26

Zatrzymanie bezzasadne, odszkodowanie mu się należy, ale co z karą dla przeprowadzających, co z ich odpowiedzialnością? Oni i/lub ich dowódcy/zlecający, dobrze wiedzieli, ze to bezprawie. Jaką karę oni poniosą i kiedy? Jak żadną to dalej będa stosować takie SBeckie (pisowskie) metody, bo swój cel osiągnęli. Celem tym było uniemożliwienie/opóźnienie rozprawy tego od banków, którego kancelaria Giertycha broni.

Jantar
Jantar
22 stycznia 2021 17:22
Reply to  Marek

… i przejęcie banku, co zostało ogłoszone przez KNF w ostatnich dniach grudnia.

Jantar
Jantar
22 stycznia 2021 17:25

Giertych pisze na twitterze, że odszkodowanie nawet 1 mln zł. Jestem zdania, że powinien zażądać nawet 5 mln, albo i więcej, skoro odszkodowanie to ma ściągnąć Skarb Państwa z majątku osób odpowiedzialnych za całą sprawę. Tylko w ten sposób, przy gigantycznym odszkodowaniu, jakie będą musieli sami zapłacić z własnego majątku, jest możliwość, że następnym razem dobrze się zastanowią nad wykonaniem podobnych poleceń.

Antykaczor
Antykaczor
22 stycznia 2021 21:16

***** *** * ************ ***