Stadnina w Janowie. „Konie stały we własnych odchodach”. Teraz chodzi już tylko o to, aby zwierzęta przeżyły.

Na aukcji w Janowie jak na dłoni widać, że polityka podsycania konfliktów przynosi owoce

We wtorek na interwencję poselską do Janowa Podlaskiego pojechały parlamentarzystki Joanna Kluzik-Rostkowska oraz Dorota Niedziela (KO). – Cztery lata temu zastanawialiśmy się, jaki czempionat wygrają konie z Janowa. Po czterech latach rządów kolejnych prezesów – nominatów Prawa i Sprawiedliwości zastanawiamy się, kto ma wynieść obornik i wyczyścić boksy. Nie mówimy o czempionatach, o sukcesach, o marce. Myślimy, jak pomóc zwierzętom, jak mają przetrwać – powiedziała posłanka i lekarz weterynarii, Dorota Niedziela. – Barbarzyństwo. Te konie nadzorował ktoś, kto nie tylko nie ma zielonego pojęcia o tym, jak należy dbać o konie, ale ktoś, komu te zwierzęta są absolutnie obojętne – twierdzi Joanna Kluzik-Rostkowska.

 

Stadnina, która niegdyś sprzedawała konie za miliony euro, obecnie nie jest prawdopodobnie w stanie zapewnić odpowiedniej opieki zwierzętom. W złych warunkach trzyma się również setki krów, hodowanych w Janowie. To pokłosie dwuletnich decyzji kierującego do niedawna stadniną prezesa Grzegorza Czochańskiego, a także jego licznych za rządów PiS poprzedników i fatalnych wyników finansowych stadniny.

Przez ostatnie miesiące, jak twierdzą posłanki, konie stały na mokrym podłożu w niesprzątanych boksach, we własnych odchodach. Nie sprzątano ich prawdopodobnie od miesięcy, choć powinno się to robić raz na tydzień, maksymalnie dwa. Konie otrzymywały bardzo niskiej jakości owies i siano, i były pozbawione właściwej opieki weterynaryjnej. Od dawna nie strugano im też kopyt, co jest konieczne warunkach hodowlanych. Nie wiadomo także, czy były szczepione i odrobaczane. Dlaczego? Aż 150 spośród wszystkich 476 koni nie miało paszportów, czyli najważniejszych dokumentów, poświadczających przebieg i zakres opieki nad nimi.

 

Tu jest informacja, kiedy koń się urodził, o jego rodzicach, zapisuje się szczepienia, a u klaczy źrebienia. Jeśli paszportu nie ma, to nie wiadomo, co się z koniem działo, czy o niego dbano. Nie da się go sprzedać, bo nie przyjmie go żadna stadnina – wyjaśnia Kluzik-Rostkowska. To zapewne jeden z powodów niskich wyników finansowych stadniny. Posłanki zadbały o wykonanie zdjęć, dokumentujących stan stadniny. – Są to zdjęcia szokujące, świadczące o bardzo słabej kondycji tych koni, niedożywieniu, matowej sierści. Po prostu widać, że życie ich niespecjalnie cieszy – skomentował je w TVN24 Jerzy Białobok, były prezes stadniny koni w Michałowie, również odwołany decyzją PiS cztery lata temu.

Przypomnijmy: po przejęciu władzy przez PiS zwolniono długoletniego prezesa stadniny w Janowie Podlaskim, Marka Trelę. Stadnina cieszyła się wówczas międzynarodową renomą, a na aukcje Pride of Poland przyjeżdżali hodowcy arabów z całego świata. Wśród nich była choćby Shirley Watts, żona perkusisty The Rolling Stones. Prezes Marek Skomorowski – nominat polityczny z Solidarnej Polski – rządził stadniną zaledwie kilka miesięcy i nie ukrywał, że na koniach się nie zna. Na jego miejsce przyszedł prof. Sławomir Pietrzak, zootechnik, wykładowca akademicki i międzynarodowy sędzia w ujeżdżeniu. Okazał się zbyt samodzielny. Sprzeciwiał się m.in. przeniesieniu Narodowego Czempionatu na warszawski Służewiec. Rozstał się z Janowem w marcu 2018 roku. Wtedy to kierownictwo placówki na kolejne dwa lata objął Grzegorz Czochański, do którego zastrzeżenia mają posłanki KO. Zdaniem posłanek od sierpnia ubiegłego roku, kiedy otrzymał absolutorium za 2018 rok, przestał się interesować zwierzętami. Niedawno otrzymał posadę wicedyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku.

Mimo starań „Gazety Wyborczej”, nie udało się poznać stanowiska Czochańskiego wobec zarzutów posłanek KO. W programie TVN zapewniał, że dbał o zwierzęta. – Sytuacja w stadninie w ubiegłym roku zaczęła się znacząco poprawiać. Dopóki pracowałem w stadninie, boksy były sprzątane regularnie, kopyta koni były poddawane zabiegom pielęgnacyjnym – przekonuje były od niedawna prezes.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przesłało oświadczenie „Faktom” TVN. Twierdzi w nim, że „doniesienia o skandalicznych warunkach trzymania koni w Stadninie Koni Arabskich w Janowie Podlaskim nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości”. – „Zwierzęta są utrzymywane w odpowiednich dla nich warunkach i są w dobrej kondycji. Zapewniona jest pasza wysokiej jakości, jak również na bieżąco przeprowadzane są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i weterynaryjne” – podkreślił resort. Problemy występują natomiast „w oborze wydojowej i związane są ze zdrowotnością krów mlecznych”. Jednak „program naprawczy powinien doprowadzić w krótkim czasie do poprawy sytuacji zdrowotnej stada i uzyskania zadowalających wyników ekonomicznych” – przekonuje w odpowiedzi ministerstwo.

Nowy prezes stadniny,  Marek Gawlik, od sześciu tygodni pracuje nad uporządkowaniem spraw w Janowie. – Mam zwyczaj niekomentowania tego, co robili moi poprzednicy. Obecnie trwa przygotowywanie raportu otwarcia. Zaprosiłem też przedstawicieli Państwowego Instytutu Weterynarii z Puław, żeby ocenili stan zwierząt. Gdy poznam raport, odniosę się do niego. Dodatkowo podjąłem kroki, które powinna podjąć każda osoba, aby dobrostan zwierząt był na jak najwyższym poziomie – tłumaczy „Gazecie Wyborczej” Gawlik.

mpm

Źródło: tvn24.pl, wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kazimierz
kazimierz
21 maja 2020 09:49

Nie ktoś,coś.To były i są konkretne osoby.i zato co robiły /nierobiły/ muszą odpowiedzieć karnie.

Maciek123454321
Maciek123454321
21 maja 2020 10:40

A może w ramach kampanii prezydenckiej nasz kochany Pajac pojechałby z „gospodarską” wizytą do Janowa i przy okazji wysprzątał trochę boksy dla koni? ostrugał kopyta? wyniósł gówna z obór dla krów? naniósł siana? i troszkę przetarł sierść zwięrzętom? Choć raz byłby jakiś pożytek z tego trutnia. Ostry cień mgły, taka jego mać.

Robert
Robert
21 maja 2020 10:47

„Przypomnijmy: po przejęciu władzy przez PO zwolniono długoletniego prezesa stadniny w Janowie Podlaskim, Marka Trelę. Stadnina cieszyła się wówczas międzynarodową renomą, a na aukcje Pride of Poland przyjeżdżali borowcy arabów z całego świata.”. Do redakcji: skorygujcie nazwę partii, bo coś wam się pomyliło.

Marta
Marta
21 maja 2020 13:19
Reply to  Robert

zwolnił go Krzysztof Jurgiel z rządu Beaty Szydło!!! jakie PO?

Monika
Monika
21 maja 2020 20:47
Reply to  Marta

Panie Robercie, Pani Marto, serdecznie dziękuję za zwrócenie uwagi. Jakiś chchlik drukarski mnie dopadł. Oczywita pomyłka, już skorygowana. MPM.

Witold
Witold
24 maja 2020 04:04
Reply to  Robert

Po przejęciu władzy, ale przez PiS. Wypisywanie, że nazwa partii się redakcji pomyliła, to z premedytacją mydlenie oczu, kłamstwo. Jeśli ktoś nie wie, to dyrektora Trelę wyrzucili w pierwszej połowie 2016 r.

ewa
ewa
21 maja 2020 10:47

Dude ta wysłać niech zobaczy jak za jego prezydentury się wszystko wali

Maxipolbor
Maxipolbor
21 maja 2020 11:15

„Sokołów” zaraz wypuści nową serie „Kabanosy ARABSKIE”

Jarek z Żoliborza
Jarek z Żoliborza
21 maja 2020 11:23

„DROBNA” korekta: „Przypomnijmy: po przejęciu władzy przez PO zwolniono długoletniego prezesa stadniny w Janowie Podlaskim, Marka Trelę”

Nie PO tylko PIS

Zwinka
Zwinka
21 maja 2020 11:44

Krew się gotuje. Pamiętam początki pisowskiej inwazji na tę stadninę i ogólnie na Polskę…Jeśli to wszystko ujdzie im bezkarnie, to znaczy, że nie zasługujemy na własne państwo.

Lehoo
Lehoo
21 maja 2020 20:58

Stadnina w Janowie Podlaskim jest alegorią Polski za rządów PiS-u

Ttt
Ttt
21 maja 2020 22:09

Przecież PO w ogóle nie zwracało uwagi na żadne stajnie. PiS również więc jest 1-1 i nie rozumiem czemu takie … Mówcie. To nie jest wina partii. Ja sama jestem pasjonatką koni i gdy byłam mała i rządziło PO to kurde były mega małe brzydkie i biedne stajnie a teraz to full wypas wszelki sprzęt, czapraki od eskadron siodła dopasowywane przez saddle fittera więc czemu mówicie o rzeczach na których w ogóle się nie znacie

vint
vint
22 maja 2020 00:18
Reply to  Ttt

To ile Ty masz lat? 10? Bo z poziomu wypowiedzi to wiecej bym nie dala! Oczywiscie te „czapraki” i „saddle fiterzy” to zasluga obecnej partii, tak? No Bo za PO ich, wedlug ciebie, nie bylo. Dziecino droga, oddaj doroslym srajfonika i wracaj so nauki zanim jeszcze bardziej sie skompromitujesz swoja niewiedza.

Marek
Marek
22 maja 2020 21:18

Skurwysynów odpowiedzialnych za zaniedbania, począwszy od prezesów a kończąc na stajennych, powinno się wybatożyć na dziedzińcu stadniny, a wykonanie kary na żywo transmitować w telewizji publicznej.

Piotr
Piotr
26 maja 2020 10:14

Mega horror .jacy psychczni Polscy koniokrady do Auschwitz z tym.

Piotr
Piotr
26 maja 2020 10:15

Ok