Stało się. Kaczyński z Kukizem podpisali porozumienie programowe

Jak Kukiz zagłosuje ws. wotum nieufności dla Czarnka?

Porozumienie programowe pomiędzy PiS a Kukiz’15 stało się faktem o czym poinformowali w trakcie wspólnego wystąpienia Jarosław Kaczyński i Paweł Kukiz – czytamy na onet.pl

Formacja Pawła Kukiza ma wiele bardzo interesujących pomysłów, które mogą zmienić jakość polskiej demokracji. Podejmiemy ryzyko wprowadzenia ich w życie. Wsparcie ze strony Kukiz’15 jest dla nas bardzo ważne także z punktu widzenia arytmetyki parlamentarnej – powiedział Kaczyński w trakcie wspomnianej konferencji.

 

W dalszym ciągu swojej wypowiedzi lider Zjednoczonej Prawicy mówił: „Wsparcie ze strony tej grupy, tej formacji (…) oznacza to rozszerzenie spektrum politycznego, także spektrum poglądów. Tutaj chodzi mi o poglądy obywateli, do których możemy dotrzeć, których możemy przekonywać. Także Paweł Kukiz usłyszał pod swoim adresem osobne słowa: „Sprawność Pawła Kukiza w przekonywaniu i mówieniu do społeczeństwa jest niezwykła”.

Po Kaczyńskim głos zabrał Paweł Kukiz: „Chciałbym wyrazić przede wszystkim swoją radość. Pierwszy raz mamy szansę wprowadzenia kluczowych zmian ustrojowych w Polsce. Z naszej perspektywy umowa zawarta z PiS jest niesamowicie korzystna. Pojawiła się szansa wprowadzenia kluczowych zmian ustrojowych, które naprowadzają Polskę na drogę państwa w pełni demokratycznego (…) To jeden z ważniejszych dni w moim życiu. (…) Mam nadzieję, że wygramy Polskę.

Lider Kukiz’15 kontynuował: „Te zmiany możliwe są pierwszy raz od przynajmniej sześciu lat. (…) Zmiany ustrojowe wyprowadzą Polskę z tego ustroju semidemokratycznego, połowicznie demokratycznego, z demokracji partyjnej. PiS, Zjednoczona Prawica jest to jedyna w tej chwili opcja władna wprowadzić te kluczowe zmiany, przegłosować te kluczowe zmiany ustrojowe”.

 

Ustawa antykorupcyjna to będzie pierwszy projekt, którego poparcie planuje PiS, następnie w myśl podpisanego porozumienia będą prowadzone prace nad ustawą dotyczącą  sędziów pokoju i dnia referendalnego.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Kaczyński nie zgodził się wprost na jeden ze sztandarowych pomysłów Kukiza czyli dokonanie zmian w ordynacji wyborczej. Kukiz od dawna postuluje rozszerzenie stosowania jednomandatowych okręgów wyborczych. „Ale zdaniem Kaczyńskiego taka zmiana ordynacji otwiera pole do kupowania sobie miejsc w Sejmie przez oligarchów. Ponieważ jednak Zjednoczona Prawica jest coraz bardziej skłócona i Kaczyński potrzebuje Kukiza, to zgodził się na powołanie zespołu roboczego, który ma badać możliwości zmian w prawie wyborczym” – napisał Andrzej Stankiewicz.

Jak, Waszym zdaniem, długo będzie Kaczyńskiemu potrzebny Kukiz?

/as/

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
antyuzurpator
antyuzurpator
14 czerwca 2021 14:04

Jak długo? – Do wyborów (najpóźniej) w 2023 r. lub do zmiany konstytucji na kaczystowską – zależnie co nastąpi wcześniej.

irena
irena
14 czerwca 2021 15:28

Juz wkrotce rzuci go jak zmieta stowke…… zaczym pawelek otrzezwieje z euforii po tym „wydarzeniu” !!! Polska sie NIE gra kukizie ….pomylilo ci sie z kasynem ….wytrzezwiej najlepiej !!!

Maciek123454321
Maciek123454321
14 czerwca 2021 15:52

Przeżuwasz JarKacz będzie przeżuwał, przeżuwał kukiza (nawiasem mówiąc, gdzie się podziało ” ’15”?) potem go wypluje, podobnie, jak było z Lepperem i Giertychem.

Ina
Ina
14 czerwca 2021 16:08

Ustawa antykorupcyjna!?przecież PiS nie będzie kręcił bata na siebie.Oj głupi ten Kukiz głupi!

Jantar
Jantar
14 czerwca 2021 16:34

Kaczyński potrzebuje Kukiza do zmiany konstytucji na tą, którą ma w biurku. Do tego jeszcze potrzebny mu jest Gowin z jego posłami i Konfederacja. Prezes obieca im złote góry, byle tylko przegłosowali zmianę konstytucji, co zapewne zrobią zaraz po wakacjach. Nie bez powodu całe lato najważniejsi pisowcy w liczbie 40-u osób mają objechać Polskę i w każdym powiecie, w każdej wsi, spotkać się z obywatelami i promować nowy Polski Ład, o czym donoszą dziś media. Kaczyński szykuje się na wybory, ale po wczorajszym laniu, jakie dostali w Rzeszowie i na Śląsku, najpierw zmieni konstytucję, żeby zapewnić sobie wygraną.

Rafapon
Rafapon
14 czerwca 2021 16:56

No i kukiz został przez kaczora wydymany. Czołowym kukizowym projektem było wprowadzenie JOW-ów, czyli zmiana idiotycznej XIX wiecznej ordynacji wyborczej. Zmiana tego „semidemokratycznego” ustroju będzie pewnie oznaczała otwartą dyktaturę kaczora. Na dodatek ci tzw. sędziowie pokoju. W pisuarowym wydaniu to będą bezmyślne pionki wybrane przez PiS, które dostaną POKÓJ, gdzie będą mogli sobie posiedzieć, bo przecież nie naradzać się. Instrukcje będą dostawać od swojego nadzorcy.

Marek
Marek
14 czerwca 2021 19:37
Reply to  Rafapon

Próbowałem kilka razy, spróbuję ponownie. Co takiego widzi pan w JOWach? Dla mnie są one jeszcze bardziej antydemokratyczne niż obecna ordynacja z D’Hondtem. A JOWy po polsku to już w ogóle idiotyzm (wybory do senatu).