Stan zdrowia Kaczyńskiego jest bardziej ukryty niż zdrowie pierwszych sekretarzy w ZSRR. Trwa walka buldogów pod dywanem

Nie będzie PiS-owskiego kandydata na prezydenta Gdańska – „I tak nie miałby szans”

Amerykański „New York Times” komentując przybierający na sile spór polskiego rządu z Unią Europejską i powtarzające się protesty oraz niepokoje na ulicach wielu miast, całkiem poważnie zastanawia się nad stanem zdrowia Jarosława Kaczyńskiego.

„69-letni przywódca rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość i najpotężniejszy polityk w Polsce, nie czuje się dobrze” – piszą Marc Santora i Joanna Berendt. Podkreślają: „W tym krytycznym momencie człowiek, który popchnął Polskę na obecny kurs i który prawdopodobnie zrobił więcej, by ukształtować swój kraj, niż jakikolwiek inny polityk od czasu wyzwolenia się z radzieckiej dominacji trzy dekady temu, jest w dużej mierze nieobecny”.

Publicyści przypominają, że w maju szef PiS znalazł się w szpitalu, gdzie spędził 37 dni. Zwracają też uwagę, że od momentu, kiedy opuścił placówkę, miał tylko kilka publicznych wystąpień.

Dziennik zaznacza, że urzędnicy rządowi starają się tłumić obawy dotyczące zdrowia lidera PiS. „Mimo to pojawiły się sygnały, że kondycja Kaczyńskiego jest znacznie gorsza niż mówią urzędnicy” – zaznacza i na dowód przytacza słowa ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego. „Stan zdrowia Jarosława Kaczyńskiego był taki, że nieprzyjęcie go do szpitala zagrażałoby jego życiu. W związku z tym był przyjęty w trybie ostrym” – mówił w czerwcu w RMF FM minister.

NYT dodaje, że „zdrowie Kaczyńskiego było już tematem dyskusji nie tylko w Polsce, ale także w Brukseli, gdzie urzędnicy potwierdzają, że jego stan jest poważny”.

Nie znamy prawdy o jego stanie zdrowia – powiedział Olgierd Annusewicz, p.o. szefa Centrum Analiz Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. „To jest ukrywane. Jest bardziej ukryte niż zdrowie pierwszych sekretarzy za czasów Związku Radzieckiego” – dodał.

NYT sugeruje, że obecnie nie ma oczywistego następcy Jarosława Kaczyńskiego i nikt nie cieszy się podobną popularnością. „Trwa walka buldogów pod dywanem” – mówi Annusewicz i dodaje, że jest ona ukrywana przed opinią publiczną.

Dziennik wśród rywalizujących o władzę wylicza prezydenta Andrzeja Dudę, premiera Mateusza Morawieckiego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego. Powołując się na najnowsze sondaże NYT uważa, że żaden z nich nie ma szerokiego poparcia społecznego, a połowa respondentów nie  umie odpowiedzieć na pytanie kto mógłby zastąpić Kaczyńskiego.

/jp/

Źródło: Onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

13
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
6 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
ZgredzinkaMariaAlkaWładzioZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Nihil
Nihil

W tej bandzie „tuzów” intelygencji nie brakuje. Jest np. Suski, Obatel czy Krycha catering

Andrzej
Andrzej

Nikt w Polsce nie cieszy się podobną wrogością poważnej części społeczeństwa

ewa
ewa

to skąd takie wysokie poparcie

Zwinka
Zwinka

Z rejonów cywilizacyjnie zacofanych.

Aga
Aga

Życie lubi ironię. Ciekawe co będzie dalej.

Zgredzinka
Zgredzinka

Przecież to już było i z tego co pamiętam … wcale nie było ciekawie.

ewa
ewa

jak mogliśmy pozwolić żeby takie małe 160 cm mogło nma zniszczyć państwo, ja tego nie ogarniam. Znisczcyło dokładnie wszystko

Zgredzinka
Zgredzinka

Jak się nie chodzi na wybory i to potem inni urządzają nam życie.

Obserwator
Obserwator

Wyznawcą pisu do przemyślenia; czy warto „inwestować” w niepewną przyszłość?

Zgredzinka
Zgredzinka

„Wyznawcom PiS-u do przemyślenia” … a to ci dopiero abstrakcja.

Władzio
Władzio

najwyraźniej tzw. stan „I-szego posła IV RP” może być zupełnie inny niż to podają media.

Maria
Maria

może to sobowtór?

Alka
Alka

„Czlowiek..(….)który prawdopodobnie zrobił więcej, by ukształtować swój kraj, niż jakikolwiek inny polityk od czasu wyzwolenia się z radzieckiej dominacji trzy dekady temu, jest w dużej mierze nieobecny”.Redaktor NYT ma dobrze pod sufitem?Czy pomylka w tlumaczeniu?Chyba zamiast -uksztaltowac-mialo byc-zdemolowac-?