„Stanęliśmy w obliczu klęski finansowej” – mówi burmistrz Szczyrku

"Stanęliśmy w obliczu klęski finansowej" - mówi burmistrz Szczyrku

Po sobotnim wystąpieniu premiera Mateusza Morawieckiego, na którym przedstawił plan walki z pandemią na najbliższe tygodnie, włodarze podhalańskich gmin chcą wystosować wspólny apel do rządu o zmianę decyzji dotyczącą skumulowania ferii zimowych.

Przypomnijmy, premier zapowiedział, że ferie w całym kraju będą trwały od 4 do 17 stycznia 2021 r., a uczniowie ze względu na zakaz organizacji wyjazdów będą musieli pozostać w tym czasie w domach.

Według mojej oceny to zbyt wczesna decyzja premiera. Mamy nadzieję, że do świąt sytuacja epidemiczna w Polsce się poprawi i jest jeszcze szansa na zmianę decyzji. W poniedziałek będę się konsultował z radą Zakopanego oraz z włodarzami ościennych gmin. Moją propozycją jest zwrócenie się z apelem, stanowiskiem do pana premiera i Rady Ministrów o to, żeby nie podejmować ostatecznej decyzji dotyczącej ferii zimowych w tej chwili i zastanowić się nad opcją wydłużenia ferii” – komentuje Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.

Rozgoryczenia decyzją premiera nie kryją również przedstawiciele Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Dla wielu hoteli na Podhalu oznacza to bankructwo – mówi prezes TIG, Agata Wojtowicz i dodaje: Myślę, że „na delegacjach służbowych” będzie bardzo wiele ludzi. Nikt tego w ogóle nawet nie kontroluje, dlatego mówię o oderwaniu się od rzeczywistości„.

Popiera ją m.in. Marcin Mączyński z Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, który ostrzega rząd przed wybuchem protestów branży hotelarskiej i gastronomicznej.

Podobne zaniepokojenie przyszłością i niezadowolenie wczorajszą decyzją wyrazili gestorzy stacji narciarskich, dla których brak turystów oznaczać będzie bankructwo.

Piotr Zygarski, właściciel jednego z hoteli w Zakopanem wprost namawia kolegów z branży do strajku generalnego. „Ja chcę normalnie prowadzić swoją działalność, a o swoich klientów i ich bezpieczeństwo zadbam. Przecież prawo do pracy gwarantuje mi konstytucja. Mógłby mi to prawo ograniczyć tylko stan wyjątkowy, a tego cały czas u nas nie ma! Przecież nie przekwalifikuje się nagle tak jak radzi ten nasz wiceminister finansów. Na co miałbym zmienić hotel? No chyba tylko na… agencję masażu„- mówi Zygarski.

Zostań patronem KODUJ24.PL

wb

Źródło: rmf24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Obserwator
Obserwator
22 listopada 2020 15:59

A tymczasem pan prezydent ze swoją świtą umości się w Austrii lub jakiejś Szwajcarii- co wolno wojewodzie to nie tobie …. suwerenie!

Zbyszek
Zbyszek
22 listopada 2020 18:56

Wyście som sól tej ziemi, jak to mawiała starą Szydłowa.

smętek
smętek
22 listopada 2020 20:41

Kochani rozpaczający z Małopolski i Podkarpacia, wybraliście nam naczelnika państwa więc on was obroni. Zło wraca do nadawcy. Nie żal mi was. Moderator może usunąc ten mój wpis ale ja nie zmienię oceny.