Stocznia w Świnoujściu ląduje tam, gdzie samochody elektryczne i inne wielkie plany PiS

„Stępka do kwadratu", czyli pisowski minister dokonał odbioru lodołamacza… posklejanego taśmą

Stocznia Gryfia sprzedaje swój zakład w Świnoujściu. Już dała wypowiedzenia 200 pracownikom. W połowie roku spodziewane są także zwolnienia w Szczecinie.

 

Przyjechaliśmy, żeby dać z powrotem nadzieję na rozwój Stoczni Szczecińskiej i dać konkretne zamówienia, stworzyć popyt na okręty, na statki. Jest to dla nas kluczowa część całej wielkiej strategii reindustrializacji Polski” – mówił 3 lata temu ówczesny wicepremier Mateusz Morawiecki. Tymczasem zaprezentowana wtedy jako sukces stępka do promu rdzewieje, a stocznie padają.

Władze Stoczni Szczecińskiej, której podlega Gryfia, uznają dalsze utrzymywanie jej za nieekonomiczne. Spółka zamknęła rok 2019 stratą netto 8,9 mln zł. Część z pracowników likwidowanego zakładu może znajdzie pracę w Szczecinie. Do końca liczono, że pojawi się jakiś inwestor, ale zamiast niego przyszedł kryzys.

 

PiS milczy na temat stoczni, a jedyny komentarz Leszka Dobrzyńskiego zwala winę na PO: „Pozbawiona została możliwości rozwojowych i inwestycyjnych. Za czasów Platformy Obywatelskiej zostało zawartych szereg skandalicznych umów utrudniających produkcję”.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Zdaniem Rafała Zahorskiego, eksperta od gospodarki morskiej, zamykanie tej stoczni to strzał w stopę. Stocznia w Świnoujściu ma lepszą lokalizację niż szczecińska, jest usytuowana bliżej morza i była w lepszej sytuacji finansowej. Problem powstał, ponieważ działalność stoczni opierała się wyłącznie na remontach statków, a zamówienia spadły drastycznie z powodu kryzysu.

Na pytanie o przyszłość szczecińskich stoczni zarówno związkowcy, jak i eksperci przekonują, że będzie tylko gorzej. Zarząd Gryfii nie zgadza się z tym i twierdzi, że będzie wdrażał plan modernizacji.

Oby nie skończyło się jak z budową promu.

/ep/

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
5 grudnia 2020 15:16

A czy pis zrobil cos dobrego, czy pozytecznego? Nie pamietam nic!!! Poza rozdabiem kasy na kupno wyborcow 500+, ta partia mazgaji i gnorantow nie zrobila doslownie nic dobrego. Nie, ze 500+ jest dobre…

Zwinka
Zwinka
5 grudnia 2020 17:14

W Fabryce Elektrycznych Samochodów rozpoczęła się właśnie produkcja Mobilnych Punktów Szczepień. 🙂 🙂

Chermes
Chermes
5 grudnia 2020 17:58

Ot, nowa wersja PiSowskich sukcesów stadniny w Janowie Podlaskim.
PiS potrafi…
Najbardziej jednak podoba mi się klauzula, zawarta w warunkach sprzedaży, mówiąca o tym, że kupujący nie będzie miał prawa, w kupionej przez siebie stoczni, produkować ani remontować statków, gdyż byłoby to konkurencją dla stoczni szczecińskiej.
Przecież to jakaś paranoja…

Marek
Marek
6 grudnia 2020 11:43
Reply to  Chermes

Ciekawe czy ktoś kupi z taką klauzulą, pewnie jakiś pisowski kacyk za grosze pod, którego ta oferta jest skrojona, bo jakoś ciężko mi uwierzyć by znalazł się prawdziwy biznesmen.

Maciek123454321
Maciek123454321
5 grudnia 2020 18:35

Podobno mają ruszyć wykupy gruntów pod CPK im. Jarosława Kaczyńskiego. BUHAHAHAHAHAHA!!!!!!!!!

Andrzej
Andrzej
6 grudnia 2020 08:52

Baju,baju,będziesz w raju.Tyle na temat obietnic pic(s)u.***** ***

Kinga
Kinga
6 grudnia 2020 21:53

Ale jak to? Pis nie zbuduje nam atomowego Titanica>