“Strzeż się polski przedsiębiorco! Ktoś musi być kozłem ofiarnym pisowskiego uszczelnienia systemu podatkowego, który mocno kuleje”

W PiSie ferment. „Obiecywaliśmy na wiecach i wywiadach co innego”

Posłanka PO, była wiceminister finansów, Izabela Leszczyna, dostała od jednego z pracowników Krajowej Administracji Skarbowej pismo, które może budzić duże zaniepokojenie wśród polskich przedsiębiorców. Chodzi o wytyczne dla urzędów skarbowych oraz celno-skarbowych w zakresie zwalczanie przestępczości i uszczelniania systemu podatkowego.

Do pisma dołączony też był list Dyrektora jednej z Izb Administracji Skarbowej, w którym znalazła się sugestia, by tak wybierać podmioty do kontroli, aby zapewnić wymierny efekt finansowy. Tak więc urzędnik kontrolujący powinien unikać firm w stanie upadłości, likwidacji czy też niewypłacalnych. Ważne, by kontrola dała pozytywne efekty finansowe, dla państwa oczywiście. Mało tego. Jest też zalecenie, aby jeszcze w trakcie trwania kontroli, wydać decyzję o zabezpieczeniu przyszłych należności.

https://twitter.com/Leszczyna/status/1026483735192121344

Do tej pory decyzja o takim zabezpieczeniu była wydawana w oparciu o wniosek kontroli skarbowej i musiała być podparta bardzo dobrym uzasadnieniem. Dopiero wtedy kierowana była do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Teraz, już po zmianach, naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego sam zadecyduje, co i jak.

Kolejna zmiana dotyczy typowania firm do kontroli. Teraz analitycy zatrudnieni w dziale typującym podmioty do kontroli, często nie posiadający żadnego doświadczenia w tym zakresie, mają „uświadomić” kontrolerów, że nie będą się liczyły same ustalenia, ale finansowy efekt kontroli. Oczywiście wraz z przekonaniem podmiotu, że skarbówka ma zawsze rację, a materiał dowodowy jest nie do podważenia.

Sprawa jest jasna. Według autora pisma, „nie łapiemy bandytów, bo oficjalnie nie mają pieniędzy, łapiemy działające podmioty z majątkiem. (…). Nie wykazuj majątku, wyprowadź go za granicę, narób przekrętów i ogłoś upadłość, a będziesz bezkarny. Tak działa KAS”.

Nie ma co ukrywać. Z pisma wynika, że zapowiedź premiera Morawieckiego o bardziej przyjaznej i szanującej uczciwego podatnika, izbie skarbowej, jest fikcją. Sami pracownicy skarbówki przyznają, że wprowadzenie tych zasad w życie to nic innego jak przymknięcie oczu na działanie wielkich grup przestępczych. Teraz będą mogły one spać spokojnie, bo żadna kontrola im nie będzie groziła.

Trzeba przyznać, że dla niektórych „dobra zmiana” jest rzeczywiście dobra.

Tamara Olszewska

Źródło: crowdmedia.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MarekPolka gorszego sortuMaciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Jeżeli nie pozbędziemy się niebawem pisowskiej gnojówki, za kilka lat nie będzie co zbierać. Tego najbardziej się boję od 3 lat.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

A czego można się było spodziewać po bandyckim rządzie? I jeszcze będą zgrywać Robin Hooda, że niby zabierają bogatym, żeby dać biednym. A tym biednym (czytaj leniom), będą wmawiać, że tamci się dorobili na ich krwawicy. To już kiedyś było. W Radziecji takich bogatszych nazywano kułakami. Czeka nas w Polsce sowiecka urawniłowka, proszę państwa.

Marek
Marek

Pani (z domu TUMANOWSKA) Czerwińska pokazuje pazurki