Suwalscy sędziowie wykluczeni z procesu działaczy KOD?

Przypadkowa kariera sędziego Jacka Sowula z Suwałk

W Sądzie Rejonowym w Suwałkach miała się dziś odbyć kolejna rozprawa działaczy KOD, którym policja zarzuca zakłócenie wystawy o gen. Władysławie Andersie. Została ona odroczona do 5 kwietnia, bowiem do sądu wpłynął wniosek o wyłączenie wszystkich suwalskich sędziów z tej sprawy.

Obywatele RP złożyli doniesienie do Prokuratury Rejonowej w Suwałkach o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Sądu Okręgowego w Suwałkach Jacka Sowula, który procedował w toczącej się sprawie w procesie odwoławczym. O nominacie Zbigniewa Ziobry pisaliśmy w artykule „Przypadkowa kariera sędziego Jacka Sowula z Suwałk?”.

W zawiadomieniu jest mowa o przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego albo niedopełnienia przez niego obowiązków służbowych. Prokuratura nie ujawnia jednak szczegółów treści zawiadomienia.

Do sądu wpłynął także wniosek o wyłączenie ze sprawy wszystkich sędziów suwalskiego sądu, którzy podlegają Sowulowi. Wnioskodawcy chcą również wyłączenia Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach, która jest oskarżycielem w tej sprawie. Według nich, podwładny wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego nie może oskarżać w procesie, w którym wiceminister jest świadkiem.

Zieliński był obecny podczas otwarcia wystawy w Archiwum Państwowym w Suwałkach w 2016 roku. Uroczystość odbyła się podczas trwającej wtedy kampanii uzupełniającej do Senatu, w której o mandat ubiegała się córka generała Anna Maria Anders. Działacze KOD protestowali przeciwko prowadzeniu kampanii wyborczej w takim miejscu. W pierwszym procesie Sąd Rejonowy uniewinnił działaczy KOD, jednak Sąd Okręgowy, a konkretnie właśnie Jacek Sowul ten wyrok uchylił.

bt

źródło: suwalki.info

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o