Święto Niepodległości dwóch Polsk (zdjęcia)

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie Marszu Niepodległości

Sobotnie uroczystości z okazji Święta Niepodległości odbyły się w całej Polsce i zgromadziły dziesiątki tysięcy osób. W miastach organizowano marsze, biegi, śpiewy, pokazy grup rekonstrukcyjnych i prezentacje sprzętu wojskowego. W Warszawie – oprócz głównych obchodów Święta Niepodległości – odbyło się kilkanaście innych zgromadzeń: największe z nich to Marsz Niepodległości, marsz Koalicji Antyfaszystowskiej i manifestacja KOD-u.

Komitet Obrony Demokracji w samo południe zorganizował uroczystości na pl. Zamkowym, pod hasłem „Niepodległa, Europejska”. Zaprosił tam do wspólnego świętowania „wszystkich ludzi, dla których Niepodległa Polska to dobro wspólne – niezależnie od pochodzenia, wyznania czy światopoglądu”. Przyszli z flagami Polski, Unii Europejskiej oraz KOD. Trzymali długą biało-czerwoną flagę przeciągniętą przez cały plac. „Dumni z Polski i jej kulturowego dziedzictwa, otwarci i gotowi do niesienia pomocy bliźnim wszystkich kultur, odporni na medialną propagandę, wiemy, dlaczego ten dzień powinien jednoczyć wszystkich Polaków. Nie dajmy się podzielić! Wolni, Niepodlegli, Europejscy” – apelowali organizatorzy. Podczas spotkania rozdawano okolicznościowe gazety „Obywatel”, a zgromadzeni przynieśli transparenty: „Manifestuję, machając flagą, nie racą. Polska silna patriotyzmem”, „Nacjonalizm bierze się z nienawiści. Patriotyzm bierze się z miłości”. Wiele jest też takich z cytatami z listu Piotra Szczęsnego – „A ja wolność kocham ponad wszystko”. Skandowali też „Wolność, równość, demokracja” czy „Europejska niepodległa”.

Z placu Politechniki wyruszył marsz Koalicji Antyfaszystowskiej – uczestników przywitał przed Sejmem zwarty kordon policji i metalowe barierki. W pochodzie wzięło udział kilka tysięcy osób. Spontanicznie utworzony chór rewolucyjny odśpiewał po drodze dwie pieśni: „Cześć i dynamit” – to pieśń z wojny domowej w Hiszpanii i „Warszawiankę”. Skandowano hasła: „Wolność, równość, pomoc wzajemna” i „Cała Polska antyfaszystowska”. Na transparentach można było przeczytać: „Biała Polska tylko zimą”, „Za wolność waszą i naszą”, „Przeciw przemocy władzy”, „Dość wyzysku reprodukcyjnego”. Marsz zakończył się przed budynkiem Sejmu.

Marsz Niepodległości, zorganizowany przez środowiska narodowe, wyruszył o g. 15 z Ronda Dmowskiego pod hasłem „My chcemy Boga”. Wzięło w nim udział ok. 60 tys. osób – poinformował komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. Uczestnicy odpalali świece dymne i rac. Skandowali hasła: „Nasze są ulice, nasze kamienice”, „Raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę”, „Bóg, honor i ojczyzna”, „Polski przemysł w polskich rękach” oraz „Naszą drogą nacjonalizm”. Uczestnicy wyrażali też sprzeciw wobec środowisk lewicowych, wołając m.in.: „Precz z lewactwem”, „Czas lewactwa się kończy”, „Chłopak dziewczyna, normalna rodzina”, „Pedofile, lesby, geje, cała Polska z was się śmieje”, „Narodowe siły zbrojne NSZ”, a na transparentach widać było żądanie zakazu aborcji. Wielu miało na ramionach opaski, często z kotwicą Polski Walczącej, niestety nie brakowało osób pijanych. Jak informowali dziennikarze, niektórzy uczestnicy marszu podawali sobie wódkę z rąk do rąk.

– „Razem z Marszem Niepodległości szło 10 aktywistek stowarzyszenia Obywatele PR. Trzymały transparent z hasłem: „Stop faszyzm”. Przed mostem Poniatowskiego zostały zaatakowane przez grupę uczestników marszu. Przewrócono je na ziemię, kopano, opluwano. Zaatakowane otoczyła grupa Straży Marszu. Policji w pobliżu nie było. Dopiero, gdy jedna dziewczyna zadzwoniła po policję, policjanci wbili się z tarczami i umożliwili im wyjście. Jednej z aktywistek pomocy musieli udzielić ratownicy medyczni po uderzeniu w głowę” – opowiedział „Wyborczej” Michał Szymanderski z Obywateli RP. W sumie policja zatrzymała 45 osób (chodzi o interwencję przy ulicy Smolnej, gdzie zatrzymano m.in. Obywateli RP).

Na konferencji prasowej podsumowującej obchody Święta Niepodległości Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, powiedział, że wszystkie uroczystości przebiegły spokojnie i bezpiecznie.

We Wrocławiu, w trakcie marszu – zorganizowanego przez byłego księdza Jacka Międlara i Piotra Rybaka, podpalacza kukły Żyda – doszło do przepychanek z kontrmanifestantami, w tym działaczkami ze Strajku Kobiet. Narodowcy rzucili w nich racami. Jednej z kobiet zapaliły się włosy. Kilka innych osób zostało poturbowanych.
(Źródło: tnv24, wyborcza.pl; pap.pl)

mpm

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

23
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
14 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
JanekMordazdradzieckaGrzegorzJanKKE Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jack Dunster
jack Dunster

thank you for this news – completely ignored by mainstream media. Poland – the new Welmar Republic.

Ted
Ted

Sąd zabronił, Rybak poszedł – tak wygląda szanowanie prawa.

Janek
Janek

Prawo jest po stronie silniejszego- to było, jest i będzie.

Zwinka
Zwinka

O tak, tak. Dokładnie tak właśnie myśleli sobie: Stalin, Mussolini, Hitler, Husajn, Kadafi, Ceausescu …i wielu, wielu innych gierojów. Miłe złego początki, lecz koniec żałosny, jak napisał BISKUP Krasicki.

Janek
Janek

Te przykłady tylko potwierdzają to, co napisałem- przyszli silniejsi i ich wykończyli, bez oglądanie się na sądy i paragrafy, bo jak ponoć mawiał Wolter „Bóg jest po stronie silniejszych batalionów”. Przykład Stalina jest nietrafiony- umarł śmiercią naturalną, mając „prawo” w …., no, mniejsza o to gdzie. Jest co prawda teza, że przy zgonie miał „pomocników”, ale nawet gdyby tak było, to też potwierdza moją tezę- był ktoś od niego silniejszy..
A co do aforyzmu Krasickiego, to też napisał (chyba on) jak to jelonek pytał wilków, jakim prawem chcą go pożreć- „smacznyś, słaby i w lesie”- usłyszał w odpowiedzi.
Tak to już jest.

Grzegorz
Grzegorz

Ja bym Cię do Somalii wysłał, tak dla wprawy
Miłej wyprawy

Janek
Janek

A po co?

Grzegorz
Grzegorz

Tam wygrywa Silniejszy, sprawdź się.

Grzegorz
Grzegorz

Myślałem, że lubisz wyzwania. Usłyszysz zapewne Biedynyś, Białyś i Niewierny

Janek
Janek

Za durnia mnie masz?

Mordazdradziecka
Mordazdradziecka

Splywaj, naziolu.

Janek
Janek

Jak ktoś używa takiego nicka, to i rada mnie nie dziwi.

Jan
Jan

Od Kadafiego wara, to że propaganda przedstawia go w takim świetle to jedna sprawa, ale Libijczykom było bardzo dobrze za jego rządów

Nika
Nika

Propagowanie faszyzmu, rasizmu tez jest karalne. A co bylo na transprentach! Prawo w Polsce juz nie zyje.

Janek
Janek

Komunizmu też, i co, kogoś to rusza?

Zwinka
Zwinka

W dniu dzisiejszym poczułam się bezpaństwowcem. Z tymi na zdjęciach mi nie po drodze, a z innych miejsc takich jak ja, Zwykłych Obywateli, przeganiają. ZŁY triumfuje z hasłem „My chcemy Boga” na transparentach, w palonych racach i wyjących gardzielach.

mpm
mpm

Poczułam dokładnie to samo 🙁

Waldemar
Waldemar

Na zdjęciach widzę kiboli w kominiarkach, wracających z meczu. „Marsz Patriotów”? „My chcemy Boga”? I oczywiście policja, która interweniuje zgodnie z życzeniami „patriotów” z racami.

Waldemar
Waldemar

Dodam jeszcze, ze piękny filmik z transmisji Marszu można zobaczyć na portalu Gazeta.pl Zagadnięty przez reportera TVPInfo pewien pan odpowiada, że „maszeruje, by odsunąć od władzy Żydostwo”. Oczywiście ze strony reportera zero komentarza. W końcu czy mozna dyskutować z Prawdziwym Patriotą?

adama
adama

Demokracji w Polsce nie ma skoro władza popiera rasistów i faszystów. Unia Europejska powinna dać temu wyraz poprzez nałożenie natychmiast sankcji. Przedstawiciele polskiego rządu powinni miec zakaz wstępu do różnych instytucji Unijnych, dotąd aż nie spacyfikują faszystów w Polsce.

Plus ujemny
Plus ujemny

Policja stosuje tradycyjne metody – ilość narodowców mnoży przez 4 i dla równowagi dzieli przez 4 ilość koderów.
W ten sposób policja obywatelska / milicja państwowa realizuje doktrynę symetryzmu

adama
adama

A więc Pisowscy ministrowie kłamią, że nie było przemocy, tak samo kłamie poseł Czarnecki.

KKE
KKE

„Cześć i Dynamit” to nie jest „pieśń z wojny w Hiszpanii”, a tekst z tych czasów z Polski i muzyka współczesna z Krakowa. Chór nie „spontanicznie utworzony”, a „Warszawski Chór Rewolucyjny”, tylko wsiąkł w tłumie, zamiast iść z przodu i przy mikrofonach. Na fot. „My chcemy pieroga” nie zmieściło się na dole „Farsz Niepodległości”, a ważne..