Syndrom Klaudii Jachiry

Bernadeta Krynicka do Klaudii Jachiry: „Kup sobie blaszkę i j***ij się w czaszkę”

Tacy właśnie jesteśmy: mówimy o wolności, ale kiedy trzeba zastosować ją w praktyce, wrzeszczymy, tupiemy i gotowi jesteśmy ukamienować każdego, kto myśli inaczej.

Nie mamy pojęcia, czym jest wolność, nie czujemy jej, nie rozumiemy, że przychodzi nie pod postacią kwiecistych sztandarów i romantycznych haseł, ale jako „człowiek, z którym się nie zgadzamy” i o którym myślimy „po co on/ona aż tak prowokuje?”. Wrzeszczymy jak obdzierani ze skóry za każdym razem, gdy wolność trzeba dać sobie i innym i gdy ktoś korzysta z niej w sposób, który nam się nie podoba.

Klaudia Jachira, kandydatka PO na posłankę z Warszawy, stanęła ostatnio przed pomnikiem żołnierzy AK z transparentem „Bób, hummus, włoszczyzna”. Obrazek prowokacyjny, bo nad jej głową mogliśmy przeczytać „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Ja odebrałam ten happening jako ostrą, ale uzasadnioną w świetle tego, co wyprawiają różni politycy z Bogiem i Ojczyzną na ustach kpinę z hipokryzji, z ludzi mających gęby pełne frazesów o wartościach (które zresztą wcale nie każdemu muszą być drogie, bo przecież nie ma takiego obowiązku), na co dzień poniżających, oczerniających i okradających innych. (Na marginesie i dla jasności: gdyby nawet kpina Jachiry była nieuzasadniona, to też ok, bo w końcu satyra i dowcip uzasadnione być nie muszą).

I co? I rozpętało się polskie dulskie, bogoojczyźniane piekło. „Jachirę usunąć z list!”, „Przez takich jak Jachira KO przegra!”, „Jak śmiała!” i oczywiście – „Idiotka!”, „Kretynka!” i takie tam chrześcijańskie, katolickie epitety, pełne miłości bliźniego.

Klaudię Jachirę podziwiam od dawna jako nieustraszoną, samotną satyryczkę, pozytywnie zakręconą. Nie wiem, jaką byłaby posłanką i nie jest to moja sprawa, ale wiem jedno: ma prawo do własnej ekspresji, także takiej, która mi i wszystkim innym się nie podoba. Także, a może przede wszystkim takiej, która uraża czyjeś uczucia. (Nigdy zresztą nie sądziłam, żeby rzeczy i ludzie naprawdę wielcy mogli zostać „obrażeni”, przeciwnie, uważam, że im rzecz mniej ważna i rozdęta, tym łatwiej o obrazę, a prawdziwa wielkość satyry i kpiny, nawet najgłupszej, się nie boi, bo jakżeby mogło być inaczej?)

Wolność to nie teoria, to praktyka, to działanie. To rozumienie, że inni mają prawo postępować w przestrzeni publicznej jak uważają za stosowne, oni, a nie ty, dopóki nie łamią prawa. I choć niektórym trudno to pojąć, nic bardziej nie służy demokracji i debacie publicznej.

Odwrotnie: stawiam tezę, że im bardziej ktoś obraża czyjeś „święte” rzekomo uczucia, tym lepiej robi to świadomości społecznej, bo pobudza myślenie i pozwala spojrzeć na „świętości” z innej perspektywy.

W Polsce to teza rewolucyjna, dlatego na jej uzasadnienie przytoczę fragment orzeczenia amerykańskiego Sądu Najwyższego w jednej z najsłynniejszych amerykańskich spraw sądowych, dotyczących wolności słowa – Hustler Magazine versus Jerry Falwell. „Istotą ochrony wolności słowa (…) jest uznanie fundamentalnej wagi, jaką ma dla społeczeństwa swobodna wymiana idei i opinii na wszelkie tematy leżące w sferze publicznego zainteresowania. Aby swobodny przepływ opinii był możliwy, ludzie muszą mieć możliwość swobodnego wyrażania swoich poglądów bez obawy, że narażą się przez to na odpowiedzialność prawną. Należy więc chronić także wypowiedzi wynikające z niskich pobudek, chronić też ekspresję głęboko obraźliwą dla niektórych ludzi lub nawet dla większości członków społeczeństwa. Fakt, że społeczeństwo może uznać jakąś wypowiedź za obraźliwą nie jest dostatecznym powodem, by jej zakazać. Przeciwnie, jeśli to opinia wyrażona przez autora jest czymś, co wywołuje obrazę, to jest to właśnie powodem do tego, by zapewnić jej konstytucyjną ochronę. (…) Pojęcie „obraźliwości” w politycznym i społecznym dyskursie cechuje się nieuchronną podatnością na subiektywne interpretacje, co sprawiałoby, że przysięgli mogliby nakładać odpowiedzialność w oparciu o własne poglądy lub poczucie smaku, lub – co też jest możliwe – w oparciu o ich niechęć wobec konkretnej wypowiedzi”.

 

A przecież my w Polsce to właśnie robimy! Ciągle nakładamy na innych sankcje ze względu na własne poczucie smaku, jesteśmy na własnym punkcie przeczuleni i drażliwi, a później płaczemy, że nie ma świeżych nowych liderów, że młodzi nie chcą iść do polityki, że duszno i że inteligencji „trudno się oddycha!”. Po czym idziemy tłuc mentalnym młotkiem każdego, kto nie mieści się w naszych ramach pojmowania świata i „dobrego smaku”.

Nie można mieć wszystkiego. Nie można mieć wolności i jednocześnie gwarancji, że niczyje uczucia nie zostaną urażone, że wszyscy będą się ze sobą zgadzać (swoją drogą, jakie to byłoby koszmarne, zabijające umysł i cholernie nudne) i posuniętej do absurdu poprawności politycznej. Jeśli chcecie wolności, poluzujcie warkoczyki i nabierzcie dystansu, nie nadymajcie się jak purchawki i nie czujcie „obrażeni” i mentalnie zgwałceni za każdym razem, kiedy ktoś powie lub zrobi coś, czego wy byście nie powiedzieli lub nie zrobili.

Chyba że chcecie mieć kraj ciasnoty umysłowej, ludzi myślących tak samo, bojących się własnego cienia i autocenzurujących z obawy przed „zgorszeniem”.

Eliza Michalik
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

68
Dodaj komentarz

avatar
24 Comment threads
44 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
40 Comment authors
JerryMarekMikeWiesiekMarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Marek

Jeszcze nie spotkałem się z tym, żeby ta kobieta napisała coś mądrego; idąc jej tokiem rozumowania (czy to aby na pewno właściwe słowo?), niech byle dureń depcze wszystko, za co ludzie ginęli, tracili rodziny i przeżywali tragedie, których ten bezrefleksyjny leming nie potrafi sobie choćby spróbować wyobrazić – a wszystko to w imię błędnie pojętej satyry, tępej jak sowiecki żołdak, ku rechotowi intelektualnego plebsu, bo tylko takich może to bawić. Ten artykuł to jest intelektualne dno. Swoją drogą, taka Jachira jako potencjalna posłanka jest mianem dokonującego się upadku klasy politycznej; kolejny krok w stronę przepaści po typach w rodzaju Chojarskiej,… Czytaj więcej »

Bogdan
Bogdan

Czemu Ty Marku tak boisz się krytyki. Masz coś na sumieniu? Nie wszyscy ludzie jak powiadasz ginęli itp. z hasłem na ustach „bóg, honor i ojczyzna”. Przede wszystkim za sprawą jakiego boga? A, ci normalni co nie należą do żadnego boga to nie liczą się? A przecież ginęli! To nasz KK ze swym bogiem podpina się pod bohaterstwo ludzi walczących o „Honor i Ojczyznę”. Czy Armia Polska w 1945 roku wyzwalając Polskę (ok. 400 k żołnierzy) walczyła w imię jakiegoś boga? A wyzwoliła z pomocą ACz Polskę spod niemieckiej niewoli. Jeżeli Jachirę przypinasz do upadku klasy politycznej to co powiesz… Czytaj więcej »

TadekNiejadek
TadekNiejadek

To nie PO dopuściło Kaczyńskich, tylko wyborcy, Trudno się z tym pogodzić, prawda?
A m.in. dzięki takim jak p. Jachira, PiS będzie rządzić jeszcze 20 lat.
I to jest prawdziwy dramat, a nie to, że Kaczor jest be.

Andrzej
Andrzej

Jachira to kaganek oświecenia w naszej wszechobecnej ciemnocie.

Marek
Marek

Ma pan rację. 5,7mln wyborców dało pisowi samodzielną większość wobec 9,3mln wyborców, którzy dali pozostałym partiom mniejszość. Tak to wyborcy dali władzę pisowi. Chętnie też bym sie dowiedział, który z tych 5,7 mln wyborców dał pisowi prawo niszczenia podwalin demokracji i procedur, na bazie których ten pis „wybrano”.

TadekNiejadek
TadekNiejadek

Panie Marku. Jak widzę, kwestionuje Pan reguły demokratyczne. Rządzi ten, kto zdobędzie większość. Tu naprawdę nie ma się do czego przyczepić. A Pan to kwestionuje. A co PiS z tą władzą zrobił, to zupełnie inna sprawa. Za to powinni rozliczyć ich następcy. A na tych przyjdzie jeszcze zaczekać. M. in. dzięki takim „gwiazdom” jak p. Jachira.

Marek
Marek

Nie kwestionuję. Nazywam to wątpliwą demokracją, gdy 1/3 poparcia daje większość w sejmie i pokazuję, że nawet gdy procedury dały takiej grupie większość, to ta grupa powinna mieć świadomość swojego prawdziwego poparcia a nie kłamać na ten temat, że „większość nas popiera czy wybrała”, ani nie powinna odbierać praw pozostałym posłom którzy też reprezentują polaków i też w demokracji mają swoją rolę i swoje obowiązki. Panu demokracja myli się z dyktaturą większości. To nie następcy powinni rozliczyć pis za łamanie prawa, za działania wbrew regułom demokracji to system powinien ich rozliczy i to od razu w momencie złamania tych praw/procedur.… Czytaj więcej »

TadekNiejadek
TadekNiejadek

Jakiego sprawstwa Panie Marku? Nigdy nie głosowałem na PiS. Świat jest bardziej złożony, niż się niektórym wydaje. Nie składa się tylko z PiS i antyPiS. Ja się z Panem nie zgadzam co do kwestionowania demokratycznego wyboru. Owszem bardzo niedoskonałego, ale innego nie mamy i dlatego należy tego strzec porządku, który jest. To że na PiS zagłosowało tylko 3 mln nie ma znaczenia. To samo bym mówił, gdyby to bylo 1 mln, czy 100 tys. I to samo, gdyby to było inne ugrupowanie. Wygrali i tyle. Należy to uszanować właśnie w trosce o reguły gry. A Pan te reguły podważa. A… Czytaj więcej »

Marek
Marek

I ja dziękuję za rzeczowość i w ogóle za chęć podjęcia tematu co również jest rzadkie. I po tej pogłębionej wymianie zdań. Przyznam Panu rację. Źle uznałem Pana, za fanatycznego pisowca przytaczającego ten wyświechtany argument o „legalności władzy”, który wielokrotnie słyszałem i za to się kajam. Bardzo źle się wyraziłem z tym przytaczaniem liczb, i naprawdę moim celem nie było negowanie legalności wyboru pis w 2015. Tego absolutnie nie neguję. Po prostu w mojej opinii tę legalność stracili bardzo szybko, bo już pod koniec 2015 swoim łamaniem procedur, nie wykonywaniem wyroków, wszystkim tym co wynikało z błędnego przeświadczenia, że skoro… Czytaj więcej »

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Ale Pan może się tu wywnętrzać (a nawet powiedziałabym, że wypróżniać) i chlustać inwektywami, i po nazwiskach? I to jest mądre i nie szura po intelektualnym dnie? Ot, pełnia kultur(w)y.

Plummm
Plummm

panie Marek, najdziwniejsze, kiedy IDIOTA zarzuca innym głupotę (hehe) śmiało mogę stwierdzić: jesteś pan, Intelektualne Dno , chociaż udajesz ‚intelektualnego recenzenta’ Idź się lepiej pomodlić, bo to zdecydowanie twoja działka AMEN

Ryszard
Ryszard

„… byle dureń depcze wszystko, za co ludzie ginęli, tracili rodziny i przeżywali tragedie”. Głupowato mieszasz realne, bohaterskie czyny z hasłową hipokryzją. Żart Jachiry jak to żart, może się podobać lub nie, ale do nadętego obrażania się nie widzę powodu.

Robert
Robert

Prosze pOddac Gdzie Klaudia mowi Nie prawde

Piotr
Piotr

Wszędzie. Zatem proszę podać kiedý mówi prawdę. Piotr

Piotr
Piotr

Tępi jak sowiecki żołdak ?!!! Takich to mamy w sejmie i rządzie co wykonują tylko polecenia a telefon działa tylko w jedną stronę czy to słuszne czy nie i tak się zgodzą z jedną prawdą jednego idioty… No cóż … Jaki pasterz takie barany…

Piotr
Piotr

A jeśli chodzi o intelektualny plebs… Ten pobiera profity i obietnice glosuje na pisowskich Komuchów w czerwonych krawatach. Jednym słowem bezmuzgowcy i dziękuję Pani Klaudii że ma odwagę głośno o tym mówić. No cóż jeste tylko człowiekiem drugiego sortu bo pracuję i zarabiam na swoją rodzinę i jestem patriotą. Tak mnie wychowano. Trzeba znać historię i ją rozumieć zanim osądzi się innych.

Marcin
Marcin

Nie zrozumiałeś jej przesłania i tyle w temacie

Michał
Michał

Niech byle dureń ginie za Ojczyznę.Kaczyńskiego,Macierewicza,Pawłowicz.Sowiecki żołdak,rechot plebsu.Płytkie.Pamiętam ciekawsze określenia:popłuczyny solidarności.woda na młyn odwetowców z Bonn czy zaplute karły reakcji.Chcesz to giń.Każdy ma swoje dno.Swoje już osiągnołeś.

Rniski
Rniski

Coś ci gościu pomerdalo. Nie ma intelektualnego plebsu bo intelektualiści z natury są sami. Każdy ma swoją szkole, jest indywidualista. To że przedstawicielom plebsu takim jak ty nie w smak, nikogo nie obchodzi. W końcu niczego nie wyrazasz a tylko konformistycznie wedrujesz w tłumie takich samych.

Wiesiek
Wiesiek

No cóż należysz do tej tej grupy społeczeństwa popierającej rządy ochlokracji Żeby ci ułatwić zrozumienie tego terminu – rządów motłochu dla którego każda inność a więc inne zdanie inny kolor skóry inne wyznanie inna orientacja to zło wcielone każda krytyka skierowana w waszą stronę spotyka się natychmiast z obraźliwymi tekstami intelektualny plebs i tak dalej Myślę że teraz już wiesz kim jesteś i co prezentujesz takimi tekstami

Jerry
Jerry

A ty oszołomie skąd się tu wziąłeś?

Zbigniew
Zbigniew

Sedno sprawy ujęte w maksymalnym skrócie. Na tym polega Pani urok publicystyczny.

Bogdan
Bogdan

Tak trzy mać

Piotr
Piotr

Że „mać”, to się zgodzę, ale dlaczego „tak 3”?

Mirosław
Mirosław

Przecież Polacy kochają Amerykę i wszystko co „amerykańskie”, wiec to co orzekł amerykański Sąd Najwyższy w słynnej sprawie dotyczącej wolności słowa powinno być dla nich wyznacznikiem i drogowskazem do stosowania i na naszym podwórku. Ale czy Polacy w ogóle wiedzą o istnieniu takiego orzeczenia? Podejrzewam, że jeśli już, to niewielu. Dlatego niezwykle cenne jest przypomnienie o tym fakcie w kontekście właśnie ostatniego happeningu z udziałem Klaudii Jachiry, jak i akcji znanych osób zachęcającej do pójścia na wybory.
A komentarz p. Elizy Michalik – jak zwykle do bólu, powiedziałbym nawet, że „do szpiku kości” – celny….

Adrian
Adrian

Witam . Nie wiem czy szanowana pani redaktor odpowie ( chociaż mam nadzieję że przeczyta) . Jestem młodym człowiekiem, mam 21 lat . I pisząc szczerze , byłem pani widzem w Superstacji , uwielbiałem „Gilotynę” , wywiady z moim byłym sąsiadem ministrem Siemoniakiem oraz profesorem Niesiołowskim . Ale zauważyłem że coraz więcej w pani realizmu politycznego, przeciętny mieszkaniec Polski może nie kochać PiSu nie być Katotalibem ale happening pod pomnikiem Powstania jest NIE DO PRZEŁKNIĘCIA! . A przywołanie zasad wolności słowa po tym kiedy cały tzn salon ( nie twierdzę że pani osobiście ) cieszył się z tego że Jacek… Czytaj więcej »

timiki
timiki

Z jednej strony jest „obraza” jakiejś idei, a z drugiej obraza jakiejś osoby. Na tym polega różnica między sprawą bobu i włoszczyzny a Piekary

Dariusz
Dariusz

Drogi panie, zniewagi i pomówienia nic wspólnego z wolnością słowa nie mają. Czas pojąć wreszcie tę różnicę.

Heniek
Heniek

Skoro „prawdziwa wielkość satyry i kpiny, nawet najgłupszej, się nie boi”, trzeba chociaż ważyć, gdzie serwuje się tę „satyrę”. Zastanów się czy performens z hasłem „bób hummus włoszczyzna” byłby równie „satyryczny” przy Pomniku Umschlagplatz na Stawki?

HerodAntypis
HerodAntypis

W tamtym miejscu trzeba byłoby przerobić dewizę ” Gott mit uns”. Za cienki jestem w niemieckim aby się na to porywać. Dodam że to ten sam bóg po obu stronach barykady. Tak jak i pod Grunwaldem. Ten bóg nie ma nic wspólnego z Bogiem Który Jest.

Ryszard
Ryszard

Hasło Bóg Honor Ojczyzna albo Bób Hummus Włoszczyzna nie ma nic wspólnego z Umschlagplatzem.

Heniek
Heniek

Co to ma do rzeczy – ma czy nie ma? Przypominam stwierdzenie zawarte w felietonie: „Prawdziwa wielkość satyry i kpiny, nawet najgłupszej, się nie boi”, więc proszę nie manipulować, odwołując się do racjonalności przekazu satyrycznego, gdyż poprzez wprowadzenianie własnych regulacji ograniczasz satyrykowi swobodę wypowiedzi, co stoi w sprzeczności z przesłaniem felietonu.

HerodAntypis
HerodAntypis

Jak dla mnie to wyrafinowana zemsta na waszczykowskim. Miał kiedyś jakieś hortensje do rowerzystów i wegetarian więc dostał kopa zwrotnego. Zamiast hummus użyłbym kondor- chodzi o tego sępa z godła PiSu- kondor jednak lepiej się rymuje a też jest padlinożerny. Ta akcja, choć kontrowersyjna jest pozytywna bo uświadamia że wiele słów sparszywiało za rządów PiS. Te trzy słowa z dewizy Wojska Polskiego też. Jak i samo wojsko polskie.

Damian
Damian

Obraza ludzi którzy walczyli o naszą wolność i płacili nieraz najwyższą cenę teraz ona te wolność wykorzystuje w sposób haniebny plując im w twarz sprzedała się za 5 minut bycia w centrum uwagi

Gosia
Gosia

Pan na prawdę nie rozumie że to nie ma nic wspólnego z obrazą ludzi którzy walczyli i ginęli za nasza wolność? A wręcz przeciwnie.
Nie rozumie Pan że to jest kpina z tych którzy zawłaszczając bohaterów, uprzedmiotowili ich i zrobili z nich zwykłe narzędzie walki politycznej, To protest przeciwko nieustannemu wykorzystywaniu hasła Bóg, Honor, Ojczyzna, przez ludzi którzy z Bogiem i Honorem mało wspólnego mają, a jedyna Ojczyzna która ich interesuje to ta dojna o którą pewien gość kiedyś publicznie się modlił?

Piotr
Piotr

Popieram Pani słowa. Trzeba zrozumieć. A z tym pisowski elektorat ma problem. No bo chociaż jak w ich oczach wygląda prawdziwy patriotyzm? Słuchać tvpis . niby się modlić a za razem przeklinac innych. Hello… Mamy dużo w Polsce dewotow i złodziei

TadekNiejadek
TadekNiejadek

Panie Piotrze.
Im więcej osób p. Jachira obrazi, nie ważne mądrych czy głupich, tym mniej na nią i jej kumpli zagłosuje. Czy to się Panu podoba, czy nie, ale bez przeciągnięcia części wyborców głosujących na PiS macie szansę na pozostanie wieloletnią opozycją i dalsze „biegi uliczne”.. Czy to tak trudno zrozumieć, takim gigantom intelektu jak wy? Samych gigantów nie wystarczy do wygrania wyborów.

Dariusz
Dariusz

Jakoś tym samym ludziom nie przeszkadza to, że ich symbolem machają teraz środowiska neofaszystowskie, co jest stokroć gorszym policzkiem niż kpina Jachiry. To się nazywa politycznie umotywowana hipokryzja.

Rebeliant
Rebeliant

Wielkie Brawa dla Klaudii ! Tak niewiele mamy aktorów satyryków którzy bronią Demokracji przed dyktaturą i faszyzmem.
Jestem całym sercem z jej dowcipem i humorem godnym najwyższej nagrody literackiej.

TadekNiejadek
TadekNiejadek

Kto ją wstawił na listę wyborczą? Skąd oni biorą takich pustaków?
Najpierw „świry”, teraz takie coś – nie mam słów, żeby toto nazwać..
Czyżby krety Kaczora? Chyba nie można być aż tak głupim?
Jeszcze parę takich ekscesów, a PiS będzie miał większość konstytucyjną.

Wanda
Wanda

Ile jadu i pogardy w tym wpisie i pewnie było się w niedzielę że złożonymi rączkami wyspowiadać no nie i wszystko dopuszczone?

TadekNiejadek
TadekNiejadek

Pani Wando.
To nie jad ani pogard, to wściekłość z powodu głupoty. Ta kobieta nie rozumie na czym polega demokratyczny wybór i że nie można bezkarnie obrażać dużych grup wyborców.. I PiS znowu zyskuje. PS. Rozumiem, że bycie katolikiem praktykującym w oczach Pani dyskryminuje rozmówcę. Co za szacunek dla odmiennych poglądów! Czy ta „pogarda”, którą mi Pani zarzuca, nie pobrzmiewa nieco z tego Pani zdania?

TadekNiejadek
TadekNiejadek

Do Pani redaktor.
Pani da spokój, to jest nie do obrony.
A w przypadku osoby, która ubiega się o duże poparcie społeczne, po prostu głupie.

HerodAntypis
HerodAntypis

Tadek, daj spokój. Stań się TadekNiepisek.

TadekNiejadek
TadekNiejadek

Nic nie poradzę, że głupota i zwykłe szkodnictwo wzbudza we mnie silny sprzeciw. Przepraszam, że zaburzyłem święty spokój . PS. Ja nie apeluję, żeby Pan przestał pisać. Dopuszczam, że ktoś może mieć inne poglądy od moich.

Marian
Marian

Pieknie jest to powiedziane .

Przem
Przem

Nie lubie tej feministycznej baby.
Pierdoli o wolnosci i hipokryzji zapominajac o tym ze jej wolnosc konczy sie tam gdzie zaczyna wolnosc innych.
Sam uwazam za durnowate odwolywanie sie we wszystkim do boga i jego wartosci (chuj wie tak naprawde jakie sa jego wartosci) bo uwazam ze sa to wartosci okreslane przez spoleczenstwa a nie boga.
No ale coz zakazywac się nie powinno tej durnej babie plesc tych swoich banialukow choc sa one zenujaco febilne.

Miranda
Miranda

proszę odwiedzić najbliższy rynsztok. Z taką formą wypowiedzi tam miejsce dla pana/pani.

juco1954
juco1954

Brawo dla pani Michalik i dla pani Jachiry! Wiecej takich akcji. Tylko smiechem i satyra poradzimy sobie z tym rynsztokiem. Narodowe, przez Kreml zorganizowane i oplacone, skurwysynstwo ujezdzajac na grzbiecie polskiego naiwnego katolika przywlaszczylo sobie pare hasel i pare symboli, nadal jatrzy i dzieli kraj. Skandalicze komentarze najnizszego intelektu pojawily sie rowiez i tutaj.

TadekNiejadek
TadekNiejadek

Za to twoja wypowiedź to szczyt intelektu, taktu i tolerancji!. Ha ha ha.

marfi
marfi

Zgadzam się z wolnością dla twórczości Pani Jachiry.
Na posła jednak oczekuję kogoś innego.

Miranda
Miranda

” Jeśli chcesz uniknąć krytyki , to nic nie rób, nic nie mów i bądź niczym” (Elbert Hubbard) Klaudia Jachira robi swoje mimo. Nam może się to podobać albo nie , ale nie wolno nikomu jej wykluczać..Pani Eliza przekazała nam swój pogląd na całą sprawę , uzasadniła i dała możliwość odniesienia się. I bardzo dobrze. Każdy może wyrazić swój pogląd i też bardzo dobrze. Czy musimy się ze sobą zgadzać ? Nie , nie musimy. Moja ocena”Hasło : Bóg , honor, ojczyzna ‚ historycznie ujęte /od 1943 r/-hasło podniosłe dla jednych.Hasło : Bub , humus, włoszczyzna współcześnie ujęte -ważne dla… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr

No to korzystając z wolności słowa, swobody wypowiedzi i wymiany poglądów na forum publicznym (niczym dom) stwierdzam: Dyskusja o kolejnych objawach nienawiści wobec demokratycznie wybranych władz Polski ze strony sfrustrowanej, bezrobotnej aktorki, która chce zaistnieć za wszelką cenę – jest stratą czasu i energii. A estetycznie zbliżone jest do dłubania w fekaliach. Jaķ to lubicie, to bawcie sìę dalej. Powodzenia życzę

Benek
Benek

Panie Piotr,zdaje pan sobie w ogóle sprawę z tego, że myśli Pan jak fanatyk i jest Pan fanatykiem? poza tym ma pan przecież najświeższe potwierdzenie z rozmowy Rachonia z guru sceny kabaretowej,starym ale jarym Pietrzakiem w TV publicznej (jak ten dom) więc na pewno ma Pan rację, bo jakże inaczej. Serio?

Michał
Michał

Przypominam, że Hitler też doszedł do władzy w sposób całkowicie demokratyczny. Bycie wybranym przez 19% uprawnionych do głosowania Polaków (co zapewniło większość wobec faktu „olania” wyborów przez miliony ludzi nie dorosłych do bycia obywatelami demokratycznego państwa) nie jest dla mnie wystarczającym powodem do bycia wyłącznie kochanym i do zwalczania krytyki, nawet ostrej, wobec władzy. Mam pełne prawo nienawidzić tej władzy i dawać temu wyraz i bynajmniej nie czyni mnie to gorszym Polakiem od Piotra. Chyba, że już nie żyjemy w demokratycznym kraju, tylko w dyktaturze?

TadekNiejadek
TadekNiejadek

Panie Michale, straszenie Hitlerem już dawno nie działa,
Ale jak rozumiem, przypadek Hitlera upoważnia Pana, do korekty demokratycznych wyborów, kiedy ich wyniki się Panu nie spodobają. A więc to Pan Michał teraz będzie decydował, kiedy wybory demokratyczne są ważne, a kiedy nie. Skoro 19% to mało, to czy 20%, albo 21% wystarczy? Proszę wybaczyć, ale te argumenty są po prostu niemądre.
A nienawiść? Radzę odpuścić. Kiedyś pana zabije. Nienawiść zawsze obraca się przeciw nienawidzącemu.

Pawel
Pawel

Kurde, czy te artykuly KODowane sa na zlecenie Kaczynskiego? Taka Jachire to zyczyliby sobie wszyscy PRowcy calego swiata…zeby byla w obozie przeciwnika :). Ona jest gorsza niz kon trojanski 🙂 Niszczy wiarygodnosc opozycji, ktora wystawila pania Kidawe-Blonska z haslem, ktore zostalo przez pania Jachire totalnie zdemolowane, jednoznacznie wskazuje agresora szczegolnie, ze PO wedlug deklaracj walczy z hejtem… Byc moze przyciagnie nieliczne sieroty po Palikocie, ale to ulamek procenta spoleczenstwa, natmoiast zniecheci cale rzesze niezdecydowanych, oczekujacych spokoju w polityce….

TadekNiejadek
TadekNiejadek

Pawle.
Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że masz rację.

Dariusz
Dariusz

Niestety tak to u nas wygląda, że własne teksty ustawiamy za zasłoną „wolności wypowiedzi” ( bo wielu się zdaje, że mieści się w tym aspekcie głoszenie kłamstw, bzdur, obelg, oszczerstw i innych głupot), a innym zezwalamy na mówienie danych rzeczy, o ile zgadzają się z tym, co my myślimy. Natomiast jeśli ktoś ma odmienne zdanie, to jest kłamcą/durniem/opłaconym trollem/zdrajcą/itp., tu wstaw dowolną inwektywę negującą czyjeś prawo do posiadania samodzielnego, niezależnego zdania. Wychodzi, że demokrację może mieliśmy zachodnią, ale społeczeństwo dalej jest wschodnie. Pełne ludzi intelektualnie tchórzliwych, bojących się wyjścia poza wygodną umysłową bańkę, niezdolnych do pojęcia, że oni mogą nie… Czytaj więcej »

Jerzy
Jerzy

Ona jest chora umysłowo jest psycholem, ciekawe czym się faszeruje, bo Hitler to nieustannie się faszerował anabolikami, by mógł robić te swoje występy przemowy te jego wykrzyki, no i ja wielki Ferrer. Jak kogoś powali, to już takim jest, i nie ma odwrotu, taka jest ta ona psychotropowa.

Marek
Marek

O żesz. Taka afera, tyle wpisów, tylu nowych komentujących i tyle minusujących botów i o co to wszystko? Bo jakaś pani przeprowadziła happening mający wyśmiać faryzejskość pisowskich haseł, o Bogu, Honorze i Ojczyźnie w kontekście ich powszechnej „chrześcijańskiej” nienawiści do inności, honorze kryształowego kłamcy majątkowego i przyjaciela gangsterów i umiłowania ojczyzny przez niszczenie jej międzynarodowej reputacji. A to tylko pojedyncze przypadki. Przynajmniej dowiedziałem się kto to ta Jachira i dlaczego tak pisowcy i inni z prawic tak jej nienawidzą na swoich forach, bo sama akcja mi umknęła. A po prostu nienawidzą każdego, kto pokazuje ich fałszywość, kto nie zgadza się… Czytaj więcej »

TadekNiejadek
TadekNiejadek

A dlaczego niby PiSowcy mieliby nienawidzić p. Jachiry?!
Dała im nam następne procenty wyborach. Powinni jej dać medal.

Marek
Marek

Chyba napisałem „… nienawidzą każdego, kto pokazuje ich fałszywość, kto nie zgadza się z ich „prawdami objawionymi”, a najważniejsze, każdego kto podważa ich bezrefleksyjną wizję świata i zmusza do myślenia….” Czytał pan w ogóle mój komentarz? Czy może coś jest w tym niejasnego? Z tym, że „dała im następne procenty” to też jakiś rodzaj zbiorowego traktowania całych partii a nawet szerzej całej opozycji i odpowiedzialności zbiorowej. Pani Jachira co najwyżej mogła zaszkodzić sobie, i w jakimś stopniu swojej partii, a przekładanie tego na całą grupę opozycji i twierdzenie, że dodała głosy pisowy to cóż…. . Jeśli więcej osób tak myśli… Czytaj więcej »

TadekNiejadek
TadekNiejadek

Napisał Pan cytuję: „pisowcy i inni z prawicy tak jej nienawidzą”. I do tego odnosił się mój komentarz.
Nie podzielam Pańskiego poglądu, że „Polacy do demokracji nie dorośli”. Pan wybaczy, ale strasznie to bufoniaste. A straszenie „dyktaturą”, która już, już, zaraz nadejdzie i od 4 lat jakoś nadejść nie może, jest po prostu śmieszne.

Marek
Marek

Myślę, że nie zgadzamy się co do definicji słowa dyktatura. Dla mnie, dyktatura nie „nadejdzie zaraz” czy „nadejść nie może”. Dla mnie dyktatura już jest. Objawia się to takimi sprawami jak niemożnością zmuszenia przejętej prokuratury to wywiązania się z procedur i określenia jasno czy będzie śledztwo w sprawie dwóch wieża Kaczyńskiego czy nie. Jest to jeden z mnóstwa przykładów, ale najbardziej jaskrawy bo dotyczy właśnie tego naszego małego dyktatorka. Miało być rzeczowo i bez emocji. Może i bufoniaste, ale nadal prawdziwe. Może jeśli chce pan ciągnąć ten temat może zdefiniuje Pan jak rozumie Pan demokrację? Tylko szerzej, niż z lubością… Czytaj więcej »

Mike
Mike

Eliza Michalik. Jesteś wielka!!!

Marek
Marek

„Bóg, Honor Ojczyzna” to hasło, którym sobie wycieraja gęby pislamiści i heppening p. Jahyry był o tym. Niestety, większośc dyskutantów tego nie zrozumiało. A inni zrozumieli i zauważyli jakie zagrożenie to niesie narodowym socjalistom. p. Pietrzak, który jest obecnie głównym wojownikiem PiSu nawkładał jej obelg ale dla bezpieczeństwa własnego nigdy nie użył jej prawdziwego nazwiska – stary lis.

TadekNiejadek
TadekNiejadek

Z dzisiejszej wp.pl: „Spada poparcie dla KO”. Efekt Jachiry.