Syndrom wyspiarza

Syndrom wyspiarza

Patrząc na to, co wydarzyło się w świecie w 2016 roku – w Ameryce, Rosji, w Chinach, na Bliskim Wschodzie, w Europie, a także na biegunach (topnienie lodowców) trudno oprzeć się wrażeniu, że w Polsce politycy i media cierpią na syndrom wyspiarza. Nie widzą, nie pokazują nas sobie samym w szerszym – globalnym kontekście – choć takie możliwości mają – bo informacje płyną przez satelity non-stop.

Brak nam jednak szerszej perspektywy. Polska leży w środku Europy i nie stać nas na prowincjonalizm polegający na myśleniu – najważniejsze to, co moje (uchodźcy, smog)! Zdarzyło się nam w historii być naprawdę liderem – uchwaliliśmy jako pierwsi bardzo postępową konstytucję, nasi dziadowie walczyli za wolność wielu innych narodów, aby nieść swobodę także i własnej ojczyźnie.

Teraz buduje nam się taki przekaz polityczno-medialny, jakbyśmy byli sami z naszymi sprawami, jakby nic poza 500 + i Jarosławem Kaczyńskim u władzy – się nie liczyło i nie zależało w przyszłości od innych – globalnych procesów. W tej sytuacji proponuję nam – ludziom myślącym – mentalny sprzeciw przeciw cofaniu się o co najmniej 20 lat. Słysząc hasła – byli” komuniści”,” ubecka” przeszłość, byli „pzpr”-owcy, trzeba natychmiast sprawdzić datę i obliczyć, ile to lat temu z tymi zjawiskami mieliśmy do czynienia i wyrwać ostro do przodu, tworząc jeden – wyraźny program wyborczy:
1. przywrócenie trójpodziału władzy (tu warto tłuc  jasno wszystkim Polakom, dlaczego to jest ważne i na jakie konkretne zyski – w skali Polski, Europy i reszty świata – na co to się przekłada;
2. pakiet zdrowotny Polaka (smog, ochrona zdrowia i środowiska życia – w kontekście ogólnoświatowych zmian klimatu);
3. nowoczesna edukacja dostosowana do wymogów szybko zmieniającego się świata.

Nad tym trzeba pracować już!!! W tych trzech obszarach PIS niestety przeciwdziała postępowi i za to zapłacimy wszyscy – jeżeli będziemy pozwalali naszym politykom opozycyjnym na marnowanie czasu na jałowe wnioski parlamentarne ( bez szansy na większość), nic nie wnoszące w świadomość widza wywiady telewizyjne, jałowe polemiki, publiczne prania brudów (faktury KOD). Takich rzeczy się nie robi! Musimy działać, a nie gadać! Tracimy czas, a wokół robi się naprawdę niespokojnie i za chwilę nie będzie obchodziło świata, co się dzieje w Polsce. Jako wschodnia flanka NATO będziemy tylko buforem !

Małgorzata Latecka
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MariolaJacekAndrzej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andrzej
Andrzej

Krótko i na temat – To też są moje myśli i starania.

Mariola
Mariola

Problemy skupione w tych trzech obszarach: przywrócenie trójpodziału władzy, pakiet zdrowotny i nowoczesna edukacja – przyjdzie niestety chyba NAM = obrońcom demokracji rozwiązać. Wyobrażam sobie jeszcze, że punkt pierwszy jest najważniejszy, bo bez jego rozwiązania, niestety rozwiązanie dwóch pozostałych może być jedynie iluzoryczne. Nie przystawiając ABSOLUTNIE RÓWNEJ MIARY to jednak, za wszystko co się zadziało odpowiadają wszyscy posłowie obu izb., pomijam Prezydenta (bo go nie mamy). Mój ostry osąd formułuję też dlatego, że unieważnienie Konstytucji RP i likwidacja TK nie była jednorazowym aktem „ścięcia głowy” lecz bardziej „podrzynaniem gardła” Jeśli ktoś „idzie do polityki” musi mieć zdolność do przewidywania następstw.… Czytaj więcej »

Jacek
Jacek

(…) Może „walka” posłów opozycyjnych o Konstytucję, tę na którą składali wobec nas przyrzeczenie powinna skończyć się strajkiem głodowym, (widząc , że może liczyć na „powstałe z foteli” społeczeństwo obywatelskie). Moja obawa sięga obecnie znacznie dalej niż odsunięcie 19% większości, która przypuszczalnie ma obecnie 13-15% (większość?) PiS może paradoksalnie też sam się wykoleić i to chyba najbardziej trzeci obszar problemów mu w tym może pomóc.(…)
W ich wykonaniu protest, a nawet tzw. pucz to nic nie znaczące hapeningi.

Mariola
Mariola

Pytanie które stawiam w moim komentarzu to: Czy jest aktualnie, poza NAMI czyli społeczeństwem obywatelskim taka siła (partia opozycyjna), która w przyszłości tj po ewentualnie wygranych wyborach, będzie zainteresowana rozwiązaniem problemów skupionych w dwóch pierwszych obszarach. Mam jeszcze dziwne przekonanie, że nam czyli bezpartyjnemu ruchowi obywatelskiemu przyjdą z pomocą WYBITNI SĘDZIOWIE KONSTYTUCYJNI W STANIE SPOCZYNKU, z Profesorem Rzeplińskim na czele a „opozycja”nie zasługują, aby o taką pomoc się nawet zwrócić. – To jest sedno! Wstęp jedynie miał pokazać jak beznadziejna jest cała klasa polityczna. Cały PiS to komuniści, złodzieje, bandyci szerzący nienawiść oszuści i kłamcy. Większość opozycji to politycy nieporadni,… Czytaj więcej »