Sytuacja w polskich szpitalach jest katastrofalna, niebawem odczujemy to wszyscy

Sytuacja w polskich szpitalach jest katastrofalna, niebawem odczujemy to wszyscy

Niestety wszystko wskazuje, że będzie jeszcze gorsza. Wystarczy porównać straty jakie co roku wykazują szpitale.  W 2015 r. stratę wykazało 52,21 proc.  placówek, w tym roku, tylko w pierwszym półroczu, aż 92,24 proc. lecznic wykazało stratę.

 

Co się takiego stało? Dlaczego tak się dzieje? A co gorsza w najbliższym czasie będzie jeszcze gorzej. Bo kiedy zostaną podniesione płace minimalne i 4 tysiące będą zarabiały salowe i sprzątaczki, to za ile będzie chciał pracować wykształcony personel? Jaka wtedy powinna być pensja pielęgniarek i lekarzy? Pytają dyrektorzy. Tego nie wytrzyma żaden szpital.

– „Sytuacja placówek jest katastrofalna, a zapowiadane przez ministerstwo zwiększenie ryczałtu o 4 proc. jej nie uratuje, bo żeby zbilansować rok, potrzebujemy podwyżki o 15 proc.” – powiedział „Rzeczpospolitej” Rudolf Borusiewicz ze Związku Powiatów Polskich (ZPP).

 

Przerażające dane na temat zadłużenia polskich szpitali powiatowych ukazuje raport Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych. W 2018 roku średnia strata szpitala wyniosła 2,7 mln zł, a w tym roku, tylko za pierwsze półrocze, wyniosła już ponad 2 mln. Trzeba dodać, że straty występują w ponad 92 proc. szpitali.

Za pogorszenie  się sytuacji finansowej szpitali, według Andrzeja Płonki, prezesa ZPP, starosty bielskiego, odpowiedzialny jest głównie ustawowy wzrost płac, który nie został wyrównany dofinansowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia.

„Wzrost wynagrodzeń objął tylko niektóre grupy – np. pielęgniarki czy lekarzy – a to spowodowało presję płacową innych, np. fizjoterapeutów czy diagnostów laboratoryjnych. Wreszcie – brak kadr. Jeżeli brakuje lekarzy czy pielęgniarek, szpitale muszą o nich walczyć” – tłumaczy w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Płonka.

Jeśli rząd nie znajdzie jakiegoś rozwiązania czeka nas wielka katastrofa, która dotknie nas wszystkich. Przed tą katastrofą nie ma się niestety gdzie schować. To powinien wiedzieć każdy obywatel, a szczególnie ten, który krótkowzrocznie, cieszy się z rozdawnictwa obecnie rządzącej partii.

/md/

Źródło: fakt24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
MarekPolka gorszego sortuJantarHerodAntypis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
HerodAntypis
HerodAntypis

Jeśli sytuacja w szpitalach jest teraz katastrofalna, to wyobraźmy sobie, że lekarze i pielęgniarki wierzą w kity PiS-u, masowo wracają z emigracji i zatrudniają się w polskich placówkach ochrony zdrowia. Braki kadrowe przestają istnieć ale drastycznie rosną wydatki na pensje dla kompletu personelu czyli zapaść finansowa. Więcej lekarzy to także więcej obsłużonych pacjentów, więcej recept na leki których brakuje czyli zapaść rynku leków. Czy to leży w interesie pisowskiej mafii lekowej?

Jantar
Jantar

Przecież o to chodzi, żeby sytuacja generalnie w służbie zdrowia była gorzej, niż katastrofalna! Kościelni hierarchowie i klechy niższe rangą mówią przecież z ambon, że „medycyna w czasach Jezusa nie istniała, nie wspomina o niej Biblia, ani żadne pismo święte, więc medycyna to wymysł Szatana i każdy wierzący i bogobojny Polak nie może z niej korzystać”. Jako jedyne zalecenie księża każą chorym modlić się do Boga o zdrowie. „Jeśli Bóg zechce to uzdrowi, jeśli nie to trudno”. Oczywiste jest, że szpitale i przychodnie są przeznaczane do likwidacji, wypisywanie recept przez lekarzy jeszcze pracujących i nie zasłaniających się klauzulą sumienia jest… Czytaj więcej »

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Serdeczne pozdrowienia i ukłony dla Babci! I szczere życzenia, żeby ten cyrk wreszcie się skończył.

Jantar
Jantar

Niestety moja babcia zmarła pod koniec sierpnia po dość krótkiej, ale bardzo poważnej chorobie, także przekazać nie mogę. A za zakończenie tego cyrku trzymam bardzo mocne kciuki Czarownicy z czarnym kotem 🙂

Marek
Marek

Co tam służba zdrowia, zejsie z tego świata osóby starszej to czysty zysk dla budżetu. ZUS łapie oddech a i 13 i 14 emerytury wypłacać nie trzeba. Najważniejsze, że Mateusz mówi że idzie w słuzbie zdrowia ku lepszemu, a prezes dowiedział sie że w „szpirtalach mają takie coś do oglądania pacjęta od srodka”. W TVP tez ogłosili że kolejki do specjalistów się skończyły. Czyli jest dobrze „i głosujcie na nas i nie przeszkadzajcie”. Od razu przypomina mi się dowcip z czasów komuny: „Emeryci popierajcie partię czynem umierając przed terminem” a PiS dokłada swoje doprowadzając do kompletnej zapaści ochrony zdrowia. to… Czytaj więcej »