Szczyt COP24 trwa. PiS–owska Polska wystawiona na pośmiewisko świata

Szczyt COP24 trwa. PiS–owska Polska wystawiona na pośmiewisko świata

Możemy tylko powtórzyć za znanym amerykańskim aktorem – Arnoldem Schwarzeneggerem, byłym gubernatorem Kalifornii, który tak wyraził się o swoich: „może i obecny rząd jest trochę walnięty”. Pasujące do takiego podsumowania – polskie stanowisko w sprawach klimatycznych, jasno określił prezydent Andrzej Duda.

„Węgiel jest naszym strategicznym surowcem. Suwerenność energetyczna jest fundamentem” – mówił Duda, inaugurując obrady poświęcone walce z ociepleniem klimatu, smogiem i ratowaniem naszej ginącej planety.

Retoryka głowy państwa stanęła tym samym w rażącej sprzeczności z tym wszystkim, o co od lat trwa walka na naszym kontynencie, czyli zastępowanie węgla energią jądrową, wiatrową i tzw. zieloną energią.

Praktyka mówi sama za siebie.  Jakby na przekór obecnej sytuacji klimatycznej i sygnalizowanym zagrożeniom, PiS realizuje własną w tym względzie politykę: mocno np. ograniczył powstawanie farm wiatrowych, choć eksperci są zgodni, że mamy idealny klimat, by z nich korzystać.

Stanowiska PiS–owskich władz Europa nie akceptuje, a słowa prezydenta wygłoszone na COP24 spotkały się z ostrym sprzeciwem.

„Nauka mówi wyraźnie, nie da się uniknąć katastrofy klimatycznej bez odejścia od węgla. Polska musi to zrobić do 2030 roku” – grzmiał na Twitterze Greenpeace Polska.

Krytycy obecnego stanowiska PiS–owskich władz drwią z prezydenta, podkreślając, że zasłania się on koniecznością utrzymania miejsc pracy dla górników i to w sytuacji, gdy dopiero co agencja Reutersa podała, że Polska w 9 miesięcy 2018 r. kupiła za granicą (głównie w Rosji) dwa razy więcej węgla niż rok wcześniej w tym samym okresie!

Dodatkowym powodem do kpin w licznych komentarzach jest to, że o poprawie klimatu świat dyskutuje właśnie w Katowicach i ze strony polskiej do dyskusji stają spółki węglowe… „Klimat będzie ratowany w Katowicach – mieście, które kocha węgiel” – napisał z ironią szwedzki dziennik „Dagens Nyheter”.

CNN cytuje z kolei słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który nazwał węgiel „naszym czarnym złotem”, co w obecnej sytuacji można potraktować jak czarny żart.

/p/

Źródło: Fakt/Onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
BartJaninaPawełWaldemarObserwator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PiJar
PiJar

Duda: „Można korzystać z węgla i chronić klimat”. Ekolodzy: „Jesteśmy zszokowani”. A w czym tu szok?! Skoro ta władza udowodniła, że można działać w duchu autorytaryzmu i „chronić demokrację”, to i z klimatem sobie poradzi. Prawdziwy Polak „patryjota” nie takie rzeczy rozkmini.

KIG
KIG

A to nie było przypadkiem o administracji Trumpa?

Obserwator
Obserwator

Brawo nieuki!- chciało by się powiedzieć za P. Niesiołowskim

Paweł
Paweł

Może umówmy się, że za Niesiołowskim lepiej nic nie powtarzać 🙂

Waldemar
Waldemar

Już pisałem, że to tak, jakby Al Capone organizował konferencję na temat walki z przestępczością zorganizowaną. Trudno się jednak dziwić. W każdej, ale to w każdej dziedzinie, PiS jest grupą rekonstrukcyjną. Dziwne, że nie biorą się za nową Hutę Katowice.

Janina
Janina

Brawo ! Trafione w dziesiątkę !

Bart
Bart

Sposób, w jaki pis wystąpił na tym szczycie, przypomna sabotaż albo zdradę stanu. No ale ich wyborcy pewnie są zachwyceni.
Zatrute powietrze powoduje w Polsce, o ile pamiętam, 40 000 przedwczesnych zgonów rocznie. Mam nadzieję, że młodzież dziś głosująca na PiS nie straci pamięci w okolicach roku 2050, bo to na wtedy przewidywany jest początek globalnej katastrofy, do której PiS tak ochoczo się przyczynia.