Szef Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa: „Jesteście sami”

NeoKRS zostanie wyrzucona z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa? Byłby to pierwszy taki przypadek w historii ENCJ

Te słowa zabrzmiały złowieszczo, ale precyzyjnie oddają obecną sytuacje Polski na arenie europejskiej.

„Nikt więcej, żaden unijny kraj nie mówi, że Polska postępuje w zgodzie z zasadą praworządności. Nikt, jesteście sami” – ocenił w wywiadzie dla TVN24 szef Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa Kees Sterk.

W poniedziałek Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) zawiesiła członkostwo polskiej Krajowej Rady Sądownictwa w organizacji. Po tej decyzji pojawiły się nieoficjalne informacje o tym, że za Polską nie wstawił się żaden kraj. W piątek 21 września PiS–owska Krajowa Rada Sądownictwa zdecyduje, czy wystąpić z ENCJ.

W rozmowie w programie „Czarno na białym” w TVN24 prezes ENCJ Kees Sterk powiedział, że zawieszenie KRS „było bardzo smutną decyzją”, ale organizacja oceniła, że polska Krajowa Rada Sądownictwa jest obecnie „zależna od władzy i ministerstwa sprawiedliwości”.

Sterk oświadczył: Przyjeżdżałem do Polski w ostatnich trzech latach i widziałem, co tam się dzieje. Rozmawiałem też z wieloma ludźmi, więc nie miałem wątpliwości – dodając przy tym, że żadne z państw zrzeszonych w ENCJ nie uznało, że to, co dzieje się w polskim sądownictwie „jest zgodne z europejskimi wartościami”.

Polska jest osamotniona w tej sprawie. (…) Reformy w Polsce nie są zgodne z zasadą praworządności. Tylko oni tak twierdzą (przedstawiciele KRS – red.). Nikt więcej, żaden unijny kraj nie mówi, że Polska postępuje w zgodzie z zasadą praworządności. Nikt, jesteście sami – powiedział i odsłonił kulisy samego głosowania ws. polskiej KRS.

Jak mówił, 100 głosów oddano za zawieszeniem KRS, a 6 przeciwko. „I te głosy przeciwne oddała tylko Polska. Było też 8 głosów wstrzymujących. Wydaje mi się, że to było 6 głosów z Bułgarii i 2 z Węgier – relacjonował Kees Sterk.

/p/

Źródło: TVN24

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
21 września 2018 13:53

6;100 to jeszcze większy sukces niż 1:27! Prezes nowego szefa KRS powinien witać różami jak witał różami B.Szydło. Ale propaganda przespała sprawę i wielkiego sukcesu nie odtrąbiono. Za to „ziobrowa KRS” stanęła na wysokości zadania i sama postanowiła opuścić ENCJ. Czyli też sukces i kolejne wstanie z kolan. Czyli nic się nie zmieniło, a propagandziści powinni zostać pozbawieni premii bo sprawę przespali i kolejnego wielkiego sukcesu i umocnienia „niezależności” nie ogłosili

smętek
smętek
21 września 2018 17:49
Reply to  Marek

Rzecznik KRS zapodał, że będą zawieszonym członkiem organizacji. Nie wyłączyli się z niej ale to żadna pociecha.

Rafał
Rafał
21 września 2018 16:59

Trzeba przyznać, że Jarosław-Polskę -Zbaw i jego drużyna są prawdziwymi twardzielami. Nikogo i niczego się nie boją i idą do przodu jak burza.
Miejmy nadzieję, że opcja, która po nich nastąpi, zastosuje wobec nich prawa i procedury, które oni wprowadzili.

smętek
smętek
21 września 2018 17:47

No i teraz zacznie się bal. Sądy zagraniczne mogą nie uznawać wyroków sądów polskich. Przedsiębiorcy będą mogli wnosić o rozpoznanie sprawy przez sąd zagraniczny. Obywatel polski również ma prawo zwrócić się o rozpoznanie sprawy przez sąd zagraniczny. Nagonka Ziobry i Kaczyńskiego na sędziów tylko pogarsza sytuację.