Szef Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Matyja: „Może dojść do paraliżu całego systemu ochrony zdrowia”

Szef Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Matyja: „Może dojść do paraliżu całego systemu ochrony zdrowia”

„17 procent zakażonych to personel medyczny. To procent zatrważający, najwyższy w Europie. Jak to zobaczyłem, to osłupiałem” – powiedział profesor Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w TVN24. Dodał, że tylko w Warszawie 24 lekarzy ma dodatni wyniki testu na obecność koronawirusa.

 

Szef NRL zaznaczył, że obecnie problem nie dotyczy tylko tych placówek, które są przeznaczone do leczenia zarażonych koronawirusem. – „Jeżeli nie zagwarantujemy podstawowych warunków ochrony osobistej dla personelu medycznego, to jestem przekonany, że może dojść do paraliżu całego systemu ochrony zdrowia. Całe środowisko obawia się, że jeżeli nie będzie mieć w tej chwili możliwości normalnego leczenia, diagnozowania wszystkich pozostałych chorych, to może dojść rzeczywiście do załamania systemu. Aby walczyć, trzeba zidentyfikować wroga i być uzbrojonym, a my nie mamy dalej dostępności do środków ochrony osobistej” – stwierdził prof. Matyja.

Jego zdaniem, niezbędne jest też wykonywanie testów w zdecydowanie większej liczbie niż do tej pory. – „My jako lekarze, pielęgniarki, diagności, jesteśmy na pierwszej linii walki frontowej. To my jesteśmy najbardziej narażeni na infekcję wirusem. Możemy być bezobjawowi. Częste wykonywanie testów, raz w tygodniu, spowodowałoby, że nie pójdziemy, bo mieliśmy styczność z pacjentem zakażonym, na kwarantannę, tylko będziemy mogli pracować i nieść pomoc dla wszystkich innych pacjentów, niekoniecznie zakażonych” – powiedział szef NRL.

 

Dodał, że więcej testów powinno wykonywać się także pacjentom.  – „Teraz jest to zdecydowanie za mało, żebyśmy mogli szybciej identyfikować potencjalnych zakażonych pacjentów. Nie możemy dopuścić do tego, że całe społeczeństwo ukryjemy gdzieś – w cudzysłowie – w bunkrach, domach, na kwarantannach. Musimy rozpocząć walkę z tym wrogiem, a nie tylko wycofać się do kwarantanny” – uważa prof. Matyja.

bt

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
smętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

MZ uważa, że wskazywanie kolejnych szpitali jako przeznaczonych do leczenia zakażonych jest najlepszą metodą kuracji. „Wadza” nie martwi się brakiem środków ochrony osobistej dla całego personelu medycznego tylko brnie w opowiadanie głupot. Co będzie jeśli WHO nakaże noszenie maseczek? Już w tej chwili na drzwiach wejściowych wielu aptek wiszą kartki informujące: rękawic ochronnych, maseczek i płynów dezynfekcyjnych nie mamy w sprzedaży.