Szef przedstawicielstwa KE po wezwaniu do MSZ: „KE nie może nie reagować na zagrożenia, jakie wynikają dla sędziów”

Na własne życzenie w unijnych ambasadach nie będzie Polaków. To się nie mieści w głowie

„Komisja Europejska – co nie jest żadną tajemnicą – jest ogromnie zaniepokojona tym wszystkim, co dzieje się w zakresie praworządności. Komisja Europejska jest wspólnotą prawa i nie może nie reagować na zagrożenia, jakie wynikają dla sędziów. Ma dobrze znane stanowisko, to stanowisko przedstawiłem panu ministrowi” – powiedział szef przedstawicielstwa KE w Polsce Marek Prawda, który rozmawiał z wiceministrem spraw zagranicznych Pawłem Jabłońskim.

 

Prawda został nagle wezwany przez MSZ, a chodziło o wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej Christiana Wiganda, który stwierdził, że KE nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce, ale ma je w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego.

Szef przedstawicielstwa KE w Polsce stwierdził, że wezwanie do MSZ „jest bardzo rzadko stosowaną formą dialogu dyplomatycznego”. Rozmowa trwała pół godziny.

 

„Przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce, Pan Marek Prawda, został wezwany przez MSZ. Dla PiS-u samo nazwisko ambasadora jest już prowokacją i brutalną ingerencją Unii w wewnętrzne sprawy Polski” – podsumował na Twitterze były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Marek Prawda przypomniał, że w najbliższy wtorek do Polski przyjeżdża wiceprzewodnicząca Komisji Viera Jourova. – „Komisarz Jourova jest zainteresowana nie tylko rozmowami o praworządności, ale o wszystkim, co jest w jej zakresie kompetencji. Pani wiceprzewodniczącej zależało na spotkaniach z rządem. Będzie miała spotkania z przedstawicielami Ministerstw Sprawiedliwości i Spraw Zagranicznych” – powiedział Prawda. Jourova będzie także rozmawiać z marszałkami Sejmu i Senatu, Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego i Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

bt

Źródło: TVN24, Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Maciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Pan Marek Prawda powinien spotkać się z panem Mateuszem Kłamstwo.