Szkoła także w weekendy. Licealistów czekają „pracujące” soboty?

Prawdy i półprawdy minister edukacji

W wyniku przeprowadzonej w ubiegłym roku reformy edukacji, we wrześniu 2019 r. w stołecznych szkołach średnich naukę rozpoczną równocześnie absolwenci ostatniego rocznika gimnazjum i absolwenci ośmioletnich szkół podstawowych. W sumie będzie to blisko 772 tys. uczniów. Dla porównania, do tej pory do szkół średnich co roku trafiało ok. 350 tys. osób.

To sprawia, że najprawdopodobniej w niektórych warszawskich liceach nauka będzie odbywała się od wtorku do soboty.

„To ostateczność, ale obecnie nie możemy wykluczyć, że w części szkół zajęcia będą odbywały się także w soboty” – mówi Joanna Gospodarczyk, szefowa biura edukacji stołecznego ratusza i podkreśla, że „to pomogłoby rozładować tłok” w najbardziej obleganych liceach, w których z uwagi na kumulację roczników, może zabraknąć miejsc dla wszystkich chętnych.

Przepisy prawa oświatowego przewidują możliwość organizacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych w soboty” – wyjaśnia Anna Ostrowska z MEN, rzeczniczka resortu i dodaje, że jest to możliwe wówczas, gdy stosunek liczby oddziałów szkolnych do sal lekcyjnych wynosi co najmniej dwa. Decyzję w sprawie rozciągnięcia nauki na weekendy podejmuje dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii rady szkoły i pedagogicznej.

Z kolei Joanna Gospodarczyk dodaje, że jeśli nawet w danej szkole będą zajęcia w soboty, to uczniowie będą chodzić do szkoły tylko przez pięć dni. „To w praktyce oznacza, że część osób uczyłaby się od wtorku do soboty” – dodaje.

To jednak nie wszystko. „Na pewno wiemy, że nie da się, by wszyscy uczniowie szkół średnich rozpoczynali naukę o ósmej rano” –mówi Gospodarczyk. „Planujemy także przeznaczać na naukę inne budynki, które znajdują się w pobliżu szkół” – oświadczyła urzędniczka.

/p/

Źródło: Rzeczpospolita

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
AndaMartaPolka gorszego sortuRafałZbyszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbyszek
Zbyszek

Dziwna ta reforma.

Rafał
Rafał

Bohatersko walczymy z problemami, które sami stworzyliśmy!
Takie banery powinny wisieć na każdej szkole.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Najgorsze, że to wszystko spadnie na samorządy. Tam, gdzie PiS nie wygra, będą to wykorzystywać, żeby zrazić ludzi. A tam, gdzie wygra, będą udawać, że coś z tym robią. Tak czy siak, będą chcieli wykorzystać ten bajzel na swoją korzyść.

Marta
Marta

Przecież jeszcze nie dawno zapewniali że wszyscy się pomieszczą….Masakra,w soboty do szkoły,może niech dzieci przychodzą w Święta i niech zlikwidują ferie i wakacje….Banda idiotów !!!

Rafał
Rafał

Wystarczy pooglądać na You Tube „Matura to bzdura”, żeby zobaczyć że skuteczność nauczania w polskich szkołach jest nędzna. Rozwiązanie? Uczyć mniej, ale starannie. Kiedyś nie było zerówek, szkoła podstawowa była siedmioklasowa, były zawodówki i technika, a na studia szli najlepsi. I co, było źle?
Skończyć wreszcie z taśmową produkcją absolwentów, przestać uczyć rzeczy niepotrzebnych, a problem sam zniknie. Przecież na zlewozmywak w Anglii nie potrzebny jest licencjat z politologii.

Anda
Anda

Niestety, potwierdzam. To nie plotki, lekcje w soboty (zwłaszcza te, które wymagają specjalistycznej szkolnej infrastruktury, czyli przede wszystkim WF) będą prawdopodobnie odbywać się w soboty.