Szokujące porównanie warunków pracy lekarzy w Polsce i Austrii

Tak się już dłużej pracować nie da. Rezydenci ostrzegają

Na Twitterze furorę robi porównanie warunków pracy i zarobków medyków w Polsce i w Austrii.

Protestem głodowym polskich lekarzy zainteresowali się zagraniczni przedstawiciele sektora zdrowotnego oraz media. Jedną z redakcji, która zajęła się sytuacją służby zdrowia w Polsce, jest austriacka telewizja Orf Eins. Na Twitterze znalazł się kadr z materiału, w którym porównano czas pracy i zarobki lekarzy w obu państwach.

https://twitter.com/adamantwanderer/status/924601410754314240

Większość internautów, którzy reagują na tweet, jest zszokowana dysproporcjami, choć nie wszyscy z tych samych przyczyn.

Jak wiemy od 2 października trwał w Polsce protest głodowy zapoczątkowany przez lekarzy rezydentów. Głównym postulatem strajku, do którego wkrótce dołączyli przedstawiciele innych profesji medycznych, było zwiększenie przez rząd nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB, czyli minimum bezpieczeństwa dla życia i zdrowia pacjentów w państwach rozwiniętych.

Oprócz tego medycy domagali się uregulowania czasu pracy – wskazując, że na kilkudziesięciogodzinnych dyżurach są tak przemęczeni, że stwarza to zagrożenie dla pacjentów. Jednym z postulatów jest także podwyżka płac. Lekarz stażysta, czyli tuż po studiach medycznych, dostaje 1 400 zł na rękę.

Jeśli to ma być pocieszające zwolennicy rządu argumentują, że w Polsce każda grupa zawodowa zarabia mniej niż w Austrii. Na dodatek nie chcą uwierzyć, że wielogodzinne dyżury lekarzy składają się na zawrotną liczbę 432 godzin pracy miesięcznie w porównaniu ze 173 h pracy austriackich lekarzy. Powinni się sprawie przyjrzeć z bliższej niż dotąd odległości.
(Źródło: naTemat)

/p/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nika
Nika
30 października 2017 19:28

Miesiąc ma jakieś 720h. Sen to min 200h/miesiąc. Zostaje 520h. Jak odjąć 430 pracy to zostaje 90h na miesiąc na zycie, 3h dziennie. To chyba nie wystarczy nawet na 3 posiłki i kąpiel. Gruba patologia. I Ci ludzie ratują nam życie.