Szumowski: „Maseczki nie chroniły nas wtedy i nie chronią dzisiaj”

Pilne! Szumowski podał się do dymisji!

Gościem dzisiejszego „Mikrofonu Radia TOK FM” był minister zdrowia Łukasz Szumowski. W trakcie audycji zapowiedział, że niebawem przedstawi plan „odmrożenia” służby zdrowia. Odpowiadał także na pytania nadesłane przez słuchaczy radia. Ci wytknęli ministrowi brak konsekwencji.

 

Tak było m.in. w kwestii maseczek. – „Kilka tygodni temu mówił pan, że maseczki ochronne nie pomagają…” – powtórzył pytanie słuchacza prowadzący audycję Michał Janczura. Szumowski potwierdził, że faktycznie tak było. Na pytanie, czy „teraz już pomagają?”, skoro mamy je powszechnie nosić, minister odparł: „Teraz pomagają w zupełnie innym aspekcie. Maseczki nie chroniły nas wtedy i nie chronią dzisiaj. Maseczki chronią innych przed nami, jeśli mamy zakażenie. Kiedyś osób zakażonych w populacji było niezwykle mało. Teraz jest ich wciąż mało, ale coraz więcej. W związku z tym zaczyna być zasadne to, żebyśmy wszyscy, niezależnie od tego, czy uważamy, że jesteśmy chorzy, czy nie, nosili je, bo statystycznie rzecz biorąc, coraz częściej na ulicy spotykamy osobę, która jest zarażona” – tłumaczył minister.

Gorącą kwestią okazała się poza tym sprawa „otwarcia” lasów i parków. Kolejny słuchacz zapytał o uzasadnienie tej decyzji: „zamykaliśmy lasy, jak były 4000 przypadków zakażeń. Teraz jest 9000 i je otwieramy”, podkreślając, że ludzie się cieszą dostępem do zalesionych terenów.

 

Minister Szumowski i na to pytanie miał gotową odpowiedź. – „Zobaczyliśmy, że krzywe przyrostu zakażeń są nie aż tak strome jak w Hiszpanii czy we Włoszech, w związku z tym widzimy, że w sposób bardzo ostrożny możemy luzować obostrzenia. To, co pan powiedział o tym cieszeniu się, nie jest bez znaczenia – tu chodzi o zdrowie psychiczne. Ludzie wytrzymali bardzo długo w zamknięciu, dało to nieprawdopodobny efekt spowolnienia epidemii. Bogu dzięki, że wytrzymali, ale też nie są w stanie wytrzymywać bez końca – mówił Szumowski. Wspomniał o medycznym uzasadnieniu decyzji: dzięki spacerom „możemy poratować swoje zdrowie psychiczne”.

Na antenie radia TOK FM pytano ministra również o to, kiedy będzie można „normalnie” pójść do lekarza – np., żeby zrobić ważne badania profilaktyczne. Minister Szumowski nie był w stanie jeszcze udzielić precyzyjnej odpowiedzi; zapowiedział jednak, że w ciągu tygodnia zostanie przedstawiony plan „odmrażania” służby zdrowia.

mpm

Źródło: tokfm.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

8
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
HerodAntypisKokמְנֵאObserwator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Obserwator
Obserwator

Kiedy zostaną opracowane maseczki chroniące nas przed pisem?

מְנֵא
מְנֵא

Tak dla rozjaśnienia sytuacji: Przeciętna maseczka chirurgiczna (najczęściej noszona w szpitalach i widoczna na ulicach) zatrzymuje tylko cząsteczki większe od 1 um, najdokładniejsza i najsprawniejsza maseczka będąca w użyciu klasy FFP3 typu IIR (używana w laboratoriach i zakładach chemicznych) zatrzymuje cząsteczki większe niż 0,3 – 0,5 um ze sprawnością 98% (to znaczy, że 2 % wszystkich cząsteczek większych od 0,3 – 0,5 um i tak przez nią przechodzi). W tej najdokładniejszej maseczce oddycha się bardzo ciężko (nosiłem, więc wiem), bo gęstość maty (materiału maseczki) jest na tyle duża a jej powierzchnia mała, że powietrze przechodzi przez nią stawiając stosunkowo duży… Czytaj więcej »

HerodAntypis
HerodAntypis

Wirusy nie latają swobodnie jak elektrony i ich rozmiar jest powiekszony o cząsteczkę do której się podczepią. Szumowski nie ma racji, bo reprezentuje PiS, a PiS nigdy nie ma racji. Nawet jak ma rację, to jej nie ma. Nie bo nie. Bo taka jest prawda. Bo im się racja po prostu nie należy. PiS wyklucza rację jak trzeźwość alkohol. To byłoby mniej więcej tyle o PiS-ie i racji. Chyba że ich pozamykają, to będą mieli racje żywnościowe; najlepiej miskę ryżu wg przepisu morawieckiego.

מְנֵא
מְנֵא

Dziękuję, że Szanowny Pan mnie oświecił. Rzeczywiście argumenty nie do zbicia.

HerodAntypis
HerodAntypis

Osobiście uznaję te argumenty za durne, ale skoro zaufało im 40% Polaków, to grubiaństwem jest się na nie obrażać.

מְנֵא
מְנֵא

No i czemuż Szanowny Pan się tak sumituje. Ja akurat Pańskie argumenty wziąłem najzupełniej na poważnie (podobnie, jak te „40% Polaków” oraz tych co najmniej ośmiu aktywnych uczestników tego forum, którzy dali Panu plusa – specjalnie piszę ośmiu, bo sam dałem Panu minusa z uwagi na pierwszy Pański argument o tych wirusach, co to „nie latają swobodnie jak elektrony i ich rozmiar jest powiekszony o cząsteczkę do której się podczepią”). Otóż koronawirus SARS-CoV-2 chociaż ma wypustki, to niestety nie mają one pazurków ani przyssawek, którymi mogły by się przyczepić do dowolnej cząsteczki mechanicznej („przykleja” się jedynie do powierzchni, które odpowiadają… Czytaj więcej »

Kok
Kok

Śluby-wesel osób prywatnych z rodzinami na ile osób można robić.. proszę o konkrety..pary młode mają terminy rezerwacje..

HerodAntypis
HerodAntypis

Jak na razie muszą żyć na kocią łapę. Jak im się nie podoba, to niech piszą do przyłębskiej, albo modlą się do Fiony. Wynik taki sam.