Pawlicki szykuje kolejny filmowy knot. Krytycy „Legionów” zostali zwolnieni

Pawlicki szykuje kolejny filmowy knot. Krytycy "Legionów" zostali zwolnieni

28 mln zł kosztować ma nowy „Smoleńsk”. Maciej Pawlicki, odpowiedzialny za film o katastrofie rządowego samolotu Tu154 – na którym krytyka nie pozostawiła suchej nitki, i który znalazł się w czołówce najgorszych produkcji na świecie – otrzymał od PiS–u kolejną szansę. Jest producentem filmu o polskich legionach. Choć scenariusz nowego dzieła produkowanego przez Pawlickiego pt „Legiony” spotkał się z niepochlebnymi opiniami krytyków, Polski Instytut Sztuki Filmowej wypłacił mu już pierwsze 4 mln zł dotacji.

Jak informuje „Fakt”, analiza przewidywanych kosztów wykazała zawyżone honoraria producentów i reżyserów, a także wygórowane stawki za opracowania literackie.

„Legiony” zostały negatywnie zaopiniowane też przez dział literacki PISF. Scenariusz filmu przeanalizowali znani krytycy filmowi, m.in. Michał Komar i Ernest Bryll. „Ten scenariusz w obecnym kształcie nie ma w sobie dramatycznej opowieści o Legionach, o budzącej się ze śmiertelnego snu Polsce” – napisał Bryll. I na tej opinii w zasadzie zakończyli swoją twórczość w PISF, bo nowo mianowany przez ministra kultury Piotra Glińskiego –  Radosław Śmigulski zwolnił obydwu panów z pracy. Wraz z nimi na „zieloną trawkę” powędrowało 12 osób, a dział literacki instytutu z tą chwilą dokonał swego żywota.

https://twitter.com/tvpiKorea/status/996642885826170880

„To nie jest działanie nadzwyczajne. Po prostu nie zgadzam się z koncepcją istnienia grupy mędrców, którzy decydują co jest dobre, a co złe – tak decyzję tłumaczył Śmigulski w rozmowie z „Faktem”. „Tu chodzi o wolność sztuki „ – podsumował.

Dyrektor PISF zadeklarował, że premierowy pokaz odbędzie się 11 listopada 2019 roku.

/j/

Źródło: Wprost/ Fakt

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
antyuzurpatorPlus ujemnyMariaWaldemar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Waldemar
Waldemar

W gruncie rzeczy chodzi jedynie o dostęp do państwowego cyca i swobodę kręcenia bogoojczyźnianych knotów. Pytanie: dla kogo?

Maria
Maria

Nie ważne dla kogo. Choďzi o kasę. Co na to podatnicy? Nie widzicie że Wasze podatki idą na bzdury?

W Piasecznie wisiał, może nadal wisi taki banner:
WYBORCO PIS CZY CI NIE WSTYD?

Plus ujemny
Plus ujemny

Wstyd i honor to pojęcia nie znane nowej elicie.

antyuzurpator
antyuzurpator

Takie filmy to klasyczne „misie na miarę naszych potrzeb”.
Nie spodziewałem się, że dożyję czasów, gdy ktoś na serio zrealizuje prześmiewcze wątki z filmów Barei, i to akurat jego kolega po fachu.