Ta ustawa nie zablokuje nam zgromadzeń!

Nie ma zgody na skrajny nacjonalizm, rasizm i ksenofobię

Bardzo prawdopodobne, że będzie tak: KOD zgłasza manifestację, a wojewoda nie wydaje na nią zezwolenia, bo okazuje się, że właśnie w tym miejscu odbędzie się piknik poparcia „dobrej zmiany”. Równie prawdopodobne jest, że jeśli w tej sytuacji KOD będzie chciał zarejestrować swoją demonstrację w innym miejscu, to godzinę przed jej rozpoczęciem nadejdzie wiadomość, że także to zgromadzenie będzie nielegalne, bo właśnie zgłoszono tam pikietę Radia Maryja lub innego komitetu obrony przed demokracją. Nie będzie już czasu, by zaklepać sobie kolejne miejsce zgromadzenia. Do obywatelskiego protestu nie dojdzie, a jeśli jednak dojdzie, to PiS uzna go za nielegalny i z przyjemnością go spacyfikuje, bo Kaczyńskiemu jest wszystko jedno, jakimi metodami zapewnia sobie święty spokój.

Czy jesteśmy bezradni? Ależ skąd! Internet aż roi się od pomysłów obejścia zamordystycznej ustawy. Mnie najbardziej odpowiada scenariusz najprostszy: zgłaszamy demonstrację – rząd zgłasza swoją – a my na tę rządową przychodzimy! Z transparentami, plakatami, flagami KOD, w liczbie dalece przerastającej tłumek, który jest w stanie ad hoc zorganizować PiS czy jakaś kościelna organizacja. To prawda, że trudno tam będzie przemówić naszym przedstawicielom, bo organizatorzy od razu narobią rabanu, że uniemożliwiamy czy wręcz rozbijamy ich demonstrację. Ale wolno nam przecież reagować na wystąpienia apologetów władzy. Wolno nam klaskać albo gwizdać, wznosić dowolne okrzyki, śpiewać i trąbić. Wciąż jeszcze wolno nam zademonstrować nasz stosunek do tych, którzy odbierają nam wolność, a demokrację traktują jak swoją własność albo jak gumkę myszkę do zacierania śladów inwazji na polską normalność.

Ustawa PiS ustanowiła nowy regulamin politycznego współzawodnictwa, który nie ma nic wspólnego z uczciwą rywalizacją. Przed nami długi Wyścig Niepokoju. 13 grudnia czeka nas prolog. Czy potem będą normalne etapy, czy może czeka nas kryterium uliczne? W dużym stopniu zależy to od nas. Od naszej solidarności, siły i desperacji.

Andrzej Karmiński
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

15
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
rafMariolasmętekZwykły KowalskiZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek Doliński
Jacek Doliński

Obawiam się, że nawet przy zastosowaniu opisanego wyżej fortelu starcia z policją będą nieuniknione. Ale próba brutalnej rozprawy z opozycją przyspieszy jedynie upadek PiS-owskiego rządu. Bo przybędzie ludzi naprawdę wkurzonych.

raf
raf

Myślę, że można by organizować zgromadzenia religijne – mamy w końcu w Polsce zdecentralizowany (choć – z niejasnych powodów nieuznawany przez WADZE) Kościół Latającego Potwora Spagetti.
Ramen

Misio
Misio

Oczywiscie, ze ustawa nie zablokuje zaKODowanych zgromadzen, z jednego prostego powodu: nie taki byl jej cel. To poprzednia wladza, a ktorej powrot KOD tak walczy zakazywala zgromadzen PiS, nie udzielala koncesji TV Trwam, uciekala sie do prowokacji na Marszach Niepodleglosci, itd… Szczesliwie to juz przeszlosc… A KOD moze sobie maszerowac w obronie SBeckich emerytur 🙂

Mr Ed
Mr Ed

Na szczęście to już historia. Ojciec Rydzyk pojechał do Brukseli ( w towarzystwie Ziobry i innych kryształowo uczciwych specjalistów od klimatu ze Solidarnej Polski) i jak na prawdziwego Polaka przystało, przemówił do rozsądku unijnym politrukom, i znalazła się koncesja. Dzięki temu pan Misio dostał pracę w Chicagowskim oddziale telewizji i mógł pokazywać, jak pałowani i poniewierani przez poprzednia władzę, działacze PiS w ukryciu targali co miesiąc taborecik na Krakowskie Przedmieście, żeby wódz mógł się wspiąć na wyżyny.

Ula
Ula

Mr Ed – kłamiesz. Targali drabinkę. 🙂 🙂

Zwinka
Zwinka

W zeszłym miesiącu widziałam obszerny, czarny katafalk . Ze schodkami.

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski

Teraz poniosą go w lektyce. 😉

Mariola
Mariola

Będą go nosić „na barana”. Kolejka baranów bardzo długa, więc zapisy u Marszałka Sejmu, aby raz na zawsze ustawą naprawczą to wprowadzić.

smętek
smętek

To nie drabinka, na takową coraz grubszy dyktator nie wszedł by. Jest to stołeczek rozstawiany, jaki kupuje się w OBI.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Misiu, czy nie widzisz że to nie dla Ciebie towarzystwo? Ty idź się popisywać swoimi kłamstwami na portale typu „Od Rzeczy”, „wŚcieku” czy „niezależna (od rozumu)”.
No chyba, że jesteś tu służbowo – w takim przypadku zwracam honor. Choć to nieprawda, że żadna praca nie hańbi.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Następny „obrońca demokracji” nierozumiejący jej fundamentalnych zasad… ;))))))))))

„Ale wolno nam przecież reagować na wystąpienia apologetów opozycji. Wolno nam klaskać albo gwizdać, wznosić dowolne okrzyki, śpiewać i trąbić”

Misio
Misio

Drogi Panie Jacku… a gdziez tu klamstwa? A, ze tutaj nie moje towarzsytwo to wiem o tym doskonale… Dla mnie nie jest brakiem demokracji sytuacja kiedy rzadzi opcja o odmiennych pogladach politycznych. Moim zdaniem ludzie maja prawo miec odmienny poglady, na tym polega piekno demokracji :). Pytanie tylko jak przekonac oponentow. Biorac pod uwage zawzietosc za jaka zaKODowane towarzystwo broni esbeckich emerytur, to umilowane przez Was metody nie musza byc wcale takie demokratyczne,jak wskazuje nat zaKODowana nazwa….

smętek
smętek

No przecież, że Misio, gniewko …. i krakus to opłacani przez PiS hejterzy. Oni zawsze w trójkach partyjnych występują i należy to coś lekceważyć bowiem im zależy na kierowaniu dyskusji na tematy które sobie, wg wytycznych, zakładają. Nie można dać się wciągnąc w dysputy z tymi ludzkimi odpadami.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Masz na to jakieś dowody ?

Roman
Roman

Nawet, jeśli zablokuje – to co? Naruszenie prawa do wolności zgromadzeń, dyskryminacja ze względów religijnych… kwestia czasu, zanim jakiś międzynarodowy trybunał tę ustawę uwali, dając nam do ręki niezłą amunicję…