Tajemnica dyplomatyczna i ambasadorzy bez wykształcenia – PiS sięga po służbę dyplomatyczną.

Tajemnica dyplomatyczna i ambasadorzy bez wykształcenia – PiS sięga po służbę dyplomatyczną.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o służbie zagranicznej, która zmienia w znacznym stopniu dotychczasowe przepisy. Krzysztof Izdebski z Fundacji ePaństwo zwraca uwagę, że prace nad ustawą toczą się „w ekspresowym tempie”, bez konsultacji, bez wysłuchania publicznego. „Kwestie związane z samą merytoryką tego zagadnienia, pozwalają na stwierdzenie, że chyba głównie chodzi o wymianę kadr i o to, żeby o polskiej polityce zagranicznej (nic – red.) nie było wiadomo”.

 

Pojęcie tajemnicy dyplomatycznej, jakie wprowadzono w ustawie, jest ograniczeniem w dostępie do informacji publicznej. „To jest kategoria, która ma być de facto asem z rękawa”, która daje zupełną dowolność urzędnikom służby zagranicznej” – komentuje Krzysztof Izdebski. „To znaczy, jeżeli nie chcemy udostępnić jakiejś informacji, która może naruszyć wizerunek Polski – a niestety często ten wizerunek Polski jest utożsamiany z wizerunkiem partii, czy z wizerunkiem rządu – to daje zupełną dowolność urzędnikom służby zagranicznej”.

Przedstawiciele partii rządzącej twierdzą oczywiście, że nowe przepisy mają „dostosować dyplomację do współczesnych warunków i wyzwań”. Opozycja uważa jednak, że chodzi o upolitycznienie dyplomacji i wykorzystanie do maksimum partyjnego klucza w obsadzaniu ambasad.

 

Asem w rękawie dotąd posługiwali się szulerzy. Ludzie uczciwi zwykle nie mają nic do ukrycia. Co chce ukryć PiS w pracy ambasad?

Zostań patronem KODUJ24.PL

/ep/

Źródło: tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ryszard
Ryszard
23 stycznia 2021 12:19

Ale! Toć dla tych różnych Suskich musi być jakaś robota po karierze parlamentarnej. Do perukarni nie wróci przecież!

spitwajer
spitwajer
24 stycznia 2021 15:32

Pamiętacie wybory? z ambasad nie wróciło 120 tysięcy głosów nie wiemy na kogo one były, lecz możemy się domyślać ponieważ ginęły w tych placówkach gdzie dużą przewagę miał Trzaskowski w następnych wyborach nie wróci pół miliona głosów akurat tyle by znów o włos wygrać wybory czegoś nie rozumiecie?

Ryszard
Ryszard
24 stycznia 2021 19:33

No i wszystko jasne. Temu Polakowi, co leży w Anglii w stanie wegetatywnym, nadano właśnie status dyplomaty. Pisiorstwo wie, co robi.

antyuzurpator
antyuzurpator
25 stycznia 2021 10:51

A czy w tej nowej „ustawce” jest konkretnie napisane, że „tajemnica dyplomatyczna” dotyczy tych „informacji, które mogą naruszyć wizerunek Polski”, które dotyczą wyłącznie spraw prowadzonych przez MSZ?
Pisiate pod „szkodzące wizerunkowi” będą podciągać wszystko – pisowskie afery, informacje o szykanowaniu prokuratorów i sędziów, o bajzlu związanym ze szczepieniami, o liczbie zarażonych i zmarłych, o milicji pacyfikującej pokojowo manifestujących, o zapaści gospodarki itp. itd.
Tajne informacje, tajni funkcjonariusze, utajnieni odpowiedzialni za przekręty i niszczenie państwa – aby nie było wiadomo, kogo zamykać po zmianie władzy.