Tajemnicza przeszłość p.o. I prezesa SN Zaradkiewicza, mianowanego przez Dudę

Tajemnicza przeszłość p.o. I prezesa SN Zaradkiewicza, mianowanego przez Dudę

No i stało się. Od kilku dni mamy p.o. I prezesa SN Kamila Zaradkiewicza. Tak zadecydował prezydent Duda. Wybrańcowi głowy państwa przyjrzeli się dziennikarze „Gazety Wyborczej”.

W 2013 roku był on szefem Zespołu Orzecznictwa i Studiów Trybunału Konstytucyjnego i zaskoczył raz swoich kolegów bardzo niecodziennym zachowaniem. Wybrał się do pracy o godzinie 3.00 nad ranem, w piżamie i kapciach. Strażnik nie mógł się z nim dogadać, więc wezwał pogotowie, które przewiozło Zaradkiewicza do szpitala. Jak się okazało, pan sędzia zatruł się grzybkami halucynogennymi, ale skąd je wziął, dlaczego je wziął, tego nie wie nikt, bo po powrocie do pracy nie uznał za stosowne, by wyjaśnić swoje zachowanie. Podobno wynikało ono z załamania po kłótni z partnerem. Jedno jest pewne. Po tym incydencie Zaradkiewicz stał się skryty, zamknięty i trudno mówić o dobrej atmosferze współpracy.

W sobotę portal Monitorkonstytucyjny.eu opublikował tekst Macieja Pacha, prawnika UJ, który mając na uwadze ową „aferę piżamową”, zwrócił się w sobotę do prezes TK Julii Przyłębskiej z pytaniem, czy osoba kierująca „Sądem Najwyższym nie jest narażona na szantaż, polegający na ujawnieniu informacji stawiających ją w niekorzystnym świetle” i poprosił o ujawnienie notatki na ten temat, sporządzonej przez komendanta straży TK. Oczywiście biuro TK nie uznało za zasadne podzielenie się kopią tej notatki, wyjaśniając, iż „treść żądanej notatki zawiera wyłącznie informacje o charakterze prywatnym zindywidualizowanej osoby, która stawiła się w siedzibie TK bez związku ze sprawowaną funkcją publiczną. Tym samym nie podlega upublicznieniu”.

Piotr Rachtan, prowadzący portal Monitorkonstytucyjny.eu, wcześniej pracował w TK i odszedł z tej instytucji, gdy Trybunał znalazł się w rękach sędziów PiS-u, przyznaje, że pytania Macieja Pacha są całkowicie zasadne. Obywatele przecież powinni mieć pewność, że osoba sprawująca jedną z najważniejszych funkcji w państwie nie będzie podatna na żadne naciski i nic z jej przeszłości nie zostanie wykorzystane, by stała się ona marionetką w rękach rządzącej partii politycznej.

Również „Gazeta Wyborcza” zwróciła się do Zaradkiewicza z kilkoma pytaniami, by wyjaśnić do końca incydent z 2013 roku. Dotychczas nie otrzymała ona żadnej odpowiedzi.

„Afera piżamowa” to nie wszystko, co może się ciągnąć za Zaradkiewiczem. W 2013 roku oskarżony został o mobbing, co zmusiło ofiarę takich zachowań sędziego do odejścia z pracy w TK. Nie wolno też zapomnieć, że to właśnie on stanął w obronie premier Szydło, która odmówiła opublikowania orzeczenia TK dotyczącego wybrania nowych sędziów do Trybunału, niezgodnie z prawem.

Zaradkiewicz, zwolniony z TK, nie musiał się martwić o przyszłość. Został zatrudniony w Ministerstwie Sprawiedliwości, gdzie specjalnie dla niego stworzono departament prawa administracyjnego. Zasiadł także w radzie nadzorczej gdańskiego Naftoportu. W 2018 roku, dzięki staraniom Ziobry i Jakiego, Zaradkiewicz został sędzią SN, mimo że nawet Krystyna Pawłowicz była przeciwna tej kandydaturze.

Hm… jak widać, coraz bardziej staje się jasne, czym kierował się Duda, wybierając właśnie Zaradkiewicza na stanowisko p.o. I prezesa SN.

Tamara Olszewska

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
sas
sas
4 maja 2020 16:53

Oj ławeczka rezerwowych się kurczy, skoro już ćpunów biorą no to ładnie, ale z drugiej strony taki za działkę zrobi wszystko

ewa
ewa
4 maja 2020 17:08

w łasnie czytam, że to coś Zaradkiewicz polecił zdjąć portrety I sędziów SN z lat 1945 -1989 r. po to tam poszedł?

Rafał P
Rafał P
5 maja 2020 02:51
Reply to  ewa

Kiedyś zawiśnie tam jego portret. W piżamie i kapciach.

Grzegorz
Grzegorz
4 maja 2020 17:34

Kolejny ”brylant” w pisowskiej kolii…

Maciek123454321
Maciek123454321
4 maja 2020 18:19

Grzybki halucynogenne?…………… Partner?…………………… Piżama?……………………… O trzeciej w nocy do pracy?………………….

HerodAntypis
HerodAntypis
4 maja 2020 21:15

A co na to konfederacja i sprzęt ppoż?

Krzysztof
Krzysztof
4 maja 2020 20:58

Czego się czepiacie sędziego Z.?! Miłościwie nam panujący Führerek – Jarosław ADOLF K., wzorem swego protoplasty musi przecież dokończyć swoje reformy, ZANIM lud się spostrzeże ! Pozostało mu już tylko sforsować ostatnią redutę – Sąd Najwyższy – a do tej roli sędzia Zaradkiewicz nadaje się znakomicie ! On ŻADNEJ ROLI SIĘ NIE BOI ! Pokazał, że nawet w środku nocy, w kapciach i piżamie potrafił stawić się w Trybunale ! Na Niego można liczyć ! W mig zaprowadzi w SN „właściwe” porządki. Führerowi pozostanie tylko zaktualizować LOGO partii. I FERTIG ! Projekt oparłem na skrócie od: „Nikczemna Sfora Durnych Akolitów Prezesa”. Wyszło Wam NSDAP ??? Nie wiem czemu, bo historyczna zbieżność jest przecież zupełnie przypadkowa … 😉

Janina
Janina
4 maja 2020 22:44

To się nie może dziać naprawdę ! Czy to jeszcze jest mój Kraj ? Jak Polacy mogli pozwolić tej zbieraninie nieodpowiedzialnych, niekompetentnych, w większości głupawych i niedouczonych kretynów pod wodzą jednego zdziwaczałego, mściwego,sfrustrowanego starca doprowadzić najważniejsze instytucje w Polsce do takiego tragicznego stanu ?. Za te marne pięćsetki z własnych podatków, za te niby-trzynastki ze wspólnych, uciułanych pieniędzy w ZUS, czy za inne liche łapówki i srebrniki ? To wszystko zapisze się w historii, i to znów jako okres upadku Państwa, wstydu i hańby na własne życzenie. Głupota ludzka nie zna granic.

pinki
pinki
6 maja 2020 03:22
Reply to  Janina

Jaki naród, taka władza. Wszyscy znamy możliwości intelektualne suwerena. PIS tylko wykorzystał słabość suwerena do korupcji. Nie wyjdziemy z tego kryzysu, gdyż dla dużej części naszego społeczeństwa nie ma on żadnego znaczenia. Ta część nie identyfikuje się z Polską, mimo symboli, modłów, itd. Suweren nienawidzi obecnej Polski i z przyjemnością ogląda upadek tego państwa.

marian
marian
5 maja 2020 07:15

Ale model! A wygląda jak gdyby do dwóch nie umiał zliczyć. No popatrz Pan a on nawet partnera ma!!!

Bart
Bart
5 maja 2020 08:21

Kamil Piżama-Grzybek-Zaradkiewicz. Znakomite. Prawodopodobnie ma w biografii więcej takich akcji i właśnie dlatego dostał tę nominację Są haki, więc będzie posłuszny.

Barbara
Barbara
6 maja 2020 08:08

Banda, tylko to nasuwa mi się na usta

Gościu
Gościu
6 maja 2020 23:31

Ćpuni wszystkich krajów: ŁĄCZCIE SIĘ!

Jolanta
Jolanta
13 maja 2020 14:52

To zwykła ciota i dlatego taki podły