Tajne pismo wojewody mazowieckiego w sprawie otwierania szpitali covidowych

Tajne pismo wojewody mazowieckiego w sprawie otwierania szpitali covidowych

Wyborcza.pl dotarła do pisma, w którym przedstawiciel wojewody poleca dyrektorom szpitali „w trybie pilnym” na Mazowszu przygotować się na zmianę profilu szpitala na jednoimienny:  „W najbliższym czasie wydawane kolejne (decyzje – przyp. red) o przekształceniu całych oddziałów, a nawet całych szpitali, z przeznaczeniem na walkę z COVID-19„.

 

Z treści wynika, że każdy szpital ma być przygotowany na dwa warianty: pierwszy polegać ma na odseparowaniu części szpitala w celu przekształcenia go na oddziały zakaźne; drugi mówi o przekształceniu całego szpitala. Decyzje zapaść mają na szczeblu wojewódzkim. „Należy się liczyć z krótkimi terminami” realizacji przekształceń. Zarządy szpitali mają także zabezpieczyć odpowiednią aparaturę tlenową oraz personel.

21 października zapadła decyzja o przekształceniu na zakaźny szpitala czerniakowskiego na Mokotowie, trwa wciąż budowa placówki tymczasowej na Stadionie Narodowym. Pierwotnie planowano odciążyć szpital MSWiA, ale wciąż przebywają tam pacjenci chorzy na Covid-19. Pierwotny pomysł wyłączenia funkcji zakaźnej szpitala na ul. Wołoskiej spowodowało zamieszanie i kolejki karetek z pacjentami nie-covidowymi na SOR-ach innych placówek.

 

Skąd wziąć dodatkowy personel, kto zapłaci za przekształcenia szpitali i jak uchronić się przed zapaścią systemu ochrony zdrowia – tego pismo nie wyjaśnia.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

/ep/

Źródło: Wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
23 października 2020 06:49

Pismo wysłał dyrektor departamentu zdrowia i wcale nie miało ono tajnego charakteru. Nie jest też dla nikogo zaskoczeniem – taki kierunek zmian w szpitalach jest już w tej chwili nieunikniony. Szanowni Państwo, uważajcie na siebie. Choroba wywoływana przez koronawirusa jest groźna i nie ma żadnej pewności, jaki będzie jej przebieg.