„Tak wyłaniają się przyszłe elity polskiego wymiaru sprawiedliwości”

Czy sędzia Sterkowicz podpadł „Gazecie Polskiej” i teraz musi za to zapłacić?

Dariusz Mazur, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie stracił stanowisko. Z woli Ministerstwa Sprawiedliwości zastąpić go ma kontrowersyjny Przemysław Wypych.

Mazur piastował urząd Koordynatora ds. Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka w Sprawach Karnych.  Oprócz tego pracuje w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz wykłada na terenie całego kontynentu w ramach ogólnoeuropejskiego programu „Linguistics”. Swoje doświadczenie Mazur zdobył, gdy prowadził głośne sprawy ekstradycji Romana Polańskiego i tzw. obozów pracy we Włoszech.

Doświadczony sędzia został odwołany pod koniec czerwca przez Dagmarę Pawełczyk-Woicką, prezes krakowskiego Sądu Okręgowego. Sędzina motywowała swoją decyzję niemożnością współpracy z Mazurem. Decyzję o odwołaniu Mazura poparło zaledwie dwóch na dziesięciu sędziów uczestniczących w posiedzeniu Kolegium SO.

Miejsce Mazura zająć ma Przemysław Wypych, który od jakiegoś czasu promowany jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Pupilek rządzących, pomimo wyroku dyscyplinarnego, otrzymał wcześniej delegację z sądu rejonowego do IV wydziału karnego odwoławczego w krakowskim Sądzie Okręgowym. Portal Onet.pl wskazuje, że sędzia Wypych nie zajmował się dotychczas międzynarodowymi sprawami karnymi i zwyczajnie brakuje mu doświadczenia.

Mazur podpadł rządzącym z przyczyn politycznych. Jest przewodniczącym Stowarzyszenia Sędziów „Themis”, które krytykuje reformy przeprowadzane przez prawicę w sądownictwie. Znalazł się on również w gronie sędziów, którzy pozwali „Gazetę Polską” Tomasza Sakiewicza. Sędziowie domagali się od tygodnika sprostowania słów Morawieckiego o „grupie przestępczej”, która rzekomo działać miała w krakowskim sądzie.

W 2016 r. Mazur otrzymał prestiżową nagrodę „Europejski Sędzia 2015”.

/nt/

Źródło: onet.pl, wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
PiJarMaciek123454321RafalWaldemarZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Polska schodzi na PiSy.

Waldemar
Waldemar

Sędzia Wypych nie ma doświadczenia? Czyli jest na właściwym stanowisku!

Rafal
Rafal

jaki suweren taka władza. a ciemny lud będzie później płakał, że wyroki są niesprawiedliwe…

Maciek123454321
Maciek123454321

K……a, jak PiS wygra, wszędzie będę takie wypchniete wypychy.

PiJar
PiJar

To właśnie dla PiS najlepsze referencje – brak doświadczenia, słabe przygotowanie merytoryczne, absolutne podporządkowanie władzy i bezmyślność, a szczególnie mile widziana jest zaszargana opinia i jakiś wyrok lub dyscyplinarka na koncie. Tacy ludzie dają absolutną gwarancję, że wykonają każde polecenie partii i każdą robotę, przed którą przyzwoity człowiek cofnie się ze wstrętem. Kadry, towarzysze! Kadry!