„Taka oferta rządu złożona podczas strajku nauczycieli jest prowokacją”

„Taka oferta rządu złożona podczas strajku nauczycieli jest prowokacją”

– „Taka oferta rządu złożona w sytuacji strajku w ponad 16 tys. przedszkoli, szkół i placówek, kilkuset tysięcy ludzi, jest niczym więcej jak prowokacją, która ma na celu doprowadzenie do sytuacji, żeby strajk nie mógł być zawieszony, zakończony, ponieważ na stole nie ma żadnej sensownej propozycji” – podsumował dzisiejsze negocjacje z rządem Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych. Wicepremier Beata Szydło zaproponowała bowiem strajkującym nauczycielom podwyżki tyle, że od września przyszłego roku! – Średnio dla nauczyciela dyplomowanego 250 zł za zwiększenie o 90 minut czasu pracy (pensum) w tygodniu. Ten program podwyżek byłby rozłożony w ciągu 2 bądź 3 lat” – powiedziała Szydło.

Wprowadzenie dodatkowych dwóch godzin lekcyjnych oznacza de facto redukcję zatrudnienia nauczycieli. – „Oferta rządu dla strajkujących nauczycieli jest taka, że ci, którzy utrzymają się w przyszłym roku w zawodzie będą mogli mieć szanse na podwyżkę rzędu 125 zł netto do wynagrodzenia zasadniczego” – skomentował Wittkowicz. Dodał, że kwota ta odnosi się do nauczycieli dyplomowanych, bo mianowani, kontraktowi i stażyści otrzymaliby mniej.

O dziwo, na propozycje rządu nie godzi się też nauczycielska „Solidarność”, choć – jak wiadomo – wcześniej jej przewodniczący podpisał porozumienie. – „Jeśli chodzi o nową ofertę rządu, to uważamy, że nie czas ani pora na rozmowy o zmianie pensum. Na dzień dzisiejszy ta nowa propozycja rządu jest dla nas nie do zaakceptowania. Zmiana samego pensum na pewno nie zmieni sytuacji w sensie poprawy warunków pracy” – powiedział szef Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa. Powołał się na badania, z których wynika, że już przy obecnym 18-godzinnym pensum nauczyciele pracują 47 godzin tygodniowo.

bt

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Obserwator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Obserwator
Obserwator

Ale s……..two! będziemy to pamiętali.